Reinhold Messner

Reinhold Messner

YazarDerleyen
9.8/10
4 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
42
Gösterim
Adı:
Reinhold Messner
Tam adı:
Reinhold Andreas Messner
Unvan:
İtalyan Dağcı, Maceracı, Kaşif.
Doğum:
Brixen, İtalya, 17 Eylül 1944
I. Dünya Savaşı'ndan sonra Avusturya'dan İtalya'ya kalan Güney Tirol Eyaletinde yaşayan dağcı, 1999-2004 arasında İtalyan Yeşiller Partisi'nden Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptı.
"Eğer karşınızda bir belirsizlik olmazsa, insan gitgide iyileşen anların değerini algılayamıyor."
...
"Güneş doğmuş ve etrafımızı saran siyah beyaz görüntüyü rengarenk bir dünyaya dönüştürmüştü. Gecenin tüm korkuları, sabahın tüm gerginlikleri yok olup gitmişti."
...
Tırmanışta, insan yapılabilen şeylerin sınırlarında dolaşırken bile, her şey yaşam içindir."
...
"Hayatta kalabilmemi kutlamak için arkadaşlarımın gelip beni karşılamalarını beklemiyordum. Sadece karşımda eşimi görmek istiyordum. Evet, oradaydı. Bana sonsuza dek elveda demek için gelmişti! O an hiç bir şeyi hatırlayamadım. Belki bir kadın için benim gibi çılgın bir adamla yaşamak olanaksızdı. Belki benim yokluğumda kendi hayallerinin peşinden gitmişti. Ben her zaman herkesin hayatını sonuna kadar yaşamasından yana olmuşumdur. Başlangıçta sakinliğimi korudum. Sonrasındaysa yaşamımın bir parçasının sona erdiğini hissettim."
288 syf.
·Beğendi·10/10
Dünya dağcılık tarihin gelmiş geçmiş en iyi dağcısı olarak bilinen ve bir çok ilk tırmanışın altına imzasını atmış olan ve dağcılık dünyasında “İlklerin Dağcısı” olarak bilinen İtalyan alpinist Reinhold Messner’in hayatının ve yaptığı birbirinden zorlu tırmanışların hikayesinin anlatıldığı kitabı özelikle dağcı arkadaşlarımın birkaç sefer okumasını ve kendilerine dersler, öğütler çıkarmalarını isterim.Aslında bu kitap insanoğlunun istediğinde neler yapabileceğinin en güzel kanıtı olarak önümüze çıkıyor.Cesaret, kararlılık, iç disiplin, korkuyu alt edebilme, azim ve başarma duygusunun ulaşabileceği limitleri çok iyi anlatan bir tırmanış kitabı diyebilirim.Kitapta oksijen desteksiz Everest tırmanışı,Everest ve Nanga Parbat solo çıkışları,Gasherbrum I alpin tarzda tırmanış,Eiger Kuzey duvarı hız tırmanışı,14*8000 projesi gibi bir çok tırmanışın bazen dramını,bazen de mutluluğunu bulabilirsiniz.Dağcılığın tarihine yön veren İtalyan dağcıyı daha yakından tanımak isteyenler için bu muhteşem kitabı bütün dağcı arkadaşlarıma şiddetle öneriyorum.
264 syf.
·Beğendi·10/10
“Dağcılık dur durak tanımayan bir takiptir.İnsan tırmanır, tırmanır, ama menzile ulaşamaz.Belki de dağcılığın kendine özgü çekiciliği de buradadır.İnsan asla bulunamayacak bir şeyin peşinde koşar durur.Dağcılık bir spordan daha öte bir şeydir.Dağcılık bir tutkudur.Dağlar benim yuvamdır.” diyerek dağları ebediyen kendisine mesken tutacak olan Avusturyalı dağcı Hermann Buhl’un dağcılığa olan tutkusunu,tırmanışlarını, yaşamını anlatan muhteşem bir kitap.Gerçekten döneminin en iyi tırmanıcılarının başında gelen ve bir çok ilk tırmanışa imza atan Hermann Buhl’un günlüklerinden alıntılar yapılan kitapta Marmolada Güneybatı Yüzü ilk kış tırmanışı,Dru Batı Yüzü, Büyük Joraslar Walker Sırtı,Broad Peak tırmanışının yanı sıra henüz 33 yaşında yaşamını yitirdiği Chogolisa tırmanışında da yaşananlar anlatılmaktadır.Gerçekten döneminin hem düşünsel, hem de eylemsel olarak onlarca yıl ilerisinde olan dünyanın önde gelen dağcılarından biri olan Avusturyalı Buhl’un yaşamını,tırmanışlarını,yaşama bakışını merak edip kendisine örnek alamak isteyenler için muhteşem bir kitap sizi bekliyor.Chogolisa’da, ait olduğun yerde huzurla ve ışıklar içinde uyu Hermann Buhl.

Bu dünyadan bir Hermann Buhl efsanesi geçti.

Yazarın biyografisi

Adı:
Reinhold Messner
Tam adı:
Reinhold Andreas Messner
Unvan:
İtalyan Dağcı, Maceracı, Kaşif.
Doğum:
Brixen, İtalya, 17 Eylül 1944
I. Dünya Savaşı'ndan sonra Avusturya'dan İtalya'ya kalan Güney Tirol Eyaletinde yaşayan dağcı, 1999-2004 arasında İtalyan Yeşiller Partisi'nden Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptı.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 2 okur okuyacak.