Ricardo Coler

Ricardo Coler

9.2/10
5 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
406
Gösterim
Adı:
Ricardo Coler
Unvan:
Yazar
Baba, kız çocuklarının daha sonra aşık olacakları erkekteki karakterin temsilcisidir, onun gibi davranan erkek beklenecektir.
“Çocukken nasıldın?”
“Okulda çok iyi değildim; bu yüzden beni aldılar. Lijiang’a tuz aramaya gittim.”
“Sizleri okuldan almak olağan bir şey mi?”
“Şimdi çok sık olmuyor ama önceden, bir erkek çocuk çalışkan değil ise ve gayret göstermiyorsa, ailesi onu derhâl çalışmalarını bırakması için okuldan alırdı.”
“Peki ya kız çocuklarını?”
“Hayır, kız çocuklarını asla okuldan almazlar.” Önemli bir şeyi unutmuş gibi hemen ekliyor. “Onlar her zaman gayret sarf ediyorlar."
"Bu; karakterli, güçlü, ve dominant kadınların toplumu ama çekici olmak, baştan çıkarıcı olma kabiliyetini sürdürmek ve ataerkil toplumlarda olduğu gibi güzel olarak değerlendirilmek burada da önemli."
Rugeshi Ana, hem bağımsız olmayı hem de evlenip eş olmayı istemelerini anlayamıyor. Onları bir erkek için kavga ederken görmek Rugeshi' ye korku veriyor.
"Han Tsie, başını eğip ana kapıdan giriyor. Kapıdan girenleri boyun eğmeye mecbur kılan bir detay olarak, bütün yerleşim yerlerinde kapılar alçak. Bu, aile tarafından konmuş kaçınılmaz bir saygı işareti."
Genellikle çok az agresifler ve herhangi bir şekilde şiddet göstermek onları utandırıyor. Büyükler arasında bir anlaşmazlık varsa kasabanın reisi araya giriyor.
Belki de bu feminen bir baskınlığın işareti olsa gerek: Kavga etmenin, en kötü aşağılık şeylerden birisi, utanç verici bir olay olarak değerlendirilmesi-. Hiçkimse bir başkasına hayvani bir şekilde sinirlenerek üstünlük sağlamıyor. Kadın ev reisleri insanlar arasındaki kabalığı ne hoş görüyorlar ne de kutluyorlar.
Başarının anahtarı anahtarda değil, başarının ne olduğunu anlamakta. Bizler arasında, birisinin durumu iyi gidiyorsa, bu hemen çok para kazanması ile ilişkilendirilir. Birikim, sahip olma, nesnelerden büyülenme ve erkekliği veren iktidarın parlaklığı, anaerkilde donuklaşıyor. Gerçek kültürel farklılıklar, tarihsel veya politik değişimler gibi farklılıkları ve hissetme şeklindeki değişiklikleri belirliyor; Öznellik içinde. Mosuolar bazı noktalarda sadece farklı düşünmüyorlar; heyecanlanabiliyorlar, neşeleri kaçabiliyor ya da bizimkilerden farklı nedenlerden dolayı rahatsızlık duyabiliyorlar. Örneğin, para biriktirmeye başlamak sosyal bir değer değil; ne onların rüyalarını süslüyor ne de onları bastan çıkartıyor.
Ricardo Coler
Sayfa 160 - Nemesis
Neolitik dönemin henüz bitmediğini anlatan derin bir araştırma . İlkel komünal toplum olan neolitik dönemde olduğu gibi Güney Asya’da hala varlığını koruyan bir topluluk . Ve burada özel mülkiyet , aile gibi kavramların olmayışı yine kadının kocasını seçmekte ki özgürlüğü kadın erkek eşitliğini de beraberinde getirmiştir . Buda sınıf gerçeğini yok ederek , son derece özgür kadın gerçekliğini yaratmıştır . Okunması şiddetle tavsiye olunur
Günümüzde, dünyanın çeşitli bölgelerinde, yaşayan anaerkil topluluklar, hala varlıklarını sürdürmektedir. Lokal ve azınlık olan bu gruplar, üzerinde çalışmalar sınırlıdır. Ricardo colerin, kadın krallığı kitabında, incelenen, Mosuo toplumuna, ilişkin gözlemler, anaerkil sitem hakkında, önemli ipuçları vermektedir. Sınırlı ve lokalde olsa, bu incelemeler, mitolojide, sosyolojide ve popüler kültürde, tasvir edilen, anaerkil sistemler üzerine, önemli ipuçları vermektedir
Ataerkil toplumun dışında bir topluluğu tanımak çok ilginçti gerçekten yaşayış biçimleri, cinsel tercihleri, ahlak anlayışları, egemenlik anlayışları, aşkla ilgili düşünceleri, erkeklerin bu toplumdaki durumu her şeyiyle Mosuoları tanımak ilginçti, hayretle okuduğum bir kitap oldu tavsiye ederim.. İyi okumalar...
Anaerkil toplum düzenini merak edenler, olsa nasıl olurdu acaba diyenler ya da acaba böyle bir toplum var mı diye bir kere sormuş olanlar. Bu kitap tüm bu soruları cevaplıyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Ricardo Coler
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 24 okur okuyacak.