Ricardo Coler

Ricardo Coler

Yazar
9.1/10
11 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
427
Gösterim
“Çocukken nasıldın?”
“Okulda çok iyi değildim; bu yüzden beni aldılar. Lijiang’a tuz aramaya gittim.”
“Sizleri okuldan almak olağan bir şey mi?”
“Şimdi çok sık olmuyor ama önceden, bir erkek çocuk çalışkan değil ise ve gayret göstermiyorsa, ailesi onu derhâl çalışmalarını bırakması için okuldan alırdı.”
“Peki ya kız çocuklarını?”
“Hayır, kız çocuklarını asla okuldan almazlar.” Önemli bir şeyi unutmuş gibi hemen ekliyor. “Onlar her zaman gayret sarf ediyorlar."
Rugeshi Ana, hem bağımsız olmayı hem de evlenip eş olmayı istemelerini anlayamıyor. Onları bir erkek için kavga ederken görmek Rugeshi' ye korku veriyor.
Baba, kız çocuklarının daha sonra aşık olacakları erkekteki karakterin temsilcisidir, onun gibi davranan erkek beklenecektir.
"Bu; karakterli, güçlü, ve dominant kadınların toplumu ama çekici olmak, baştan çıkarıcı olma kabiliyetini sürdürmek ve ataerkil toplumlarda olduğu gibi güzel olarak değerlendirilmek burada da önemli."
Ayrıcalıklara rağmen, elde edilen haklara rağmen, kadının sosyal pozisyonunun klasik ataerkil sistemlerden pek farkı olmadığını gözlemledim. Meghalaya’da yaşayan Khasiler ve Jaintiaslar buna açık örnektir. Yasal olarak kadınlar her türlü avantaja sahipler: Soyadı vermek, miras almak gibi haklar kadınlara ait. Ayrıca ortada bir evlilik olmasına rağmen çocuklar annenin ailesine mensup sayılıyorlar.
"Han Tsie, başını eğip ana kapıdan giriyor. Kapıdan girenleri boyun eğmeye mecbur kılan bir detay olarak, bütün yerleşim yerlerinde kapılar alçak. Bu, aile tarafından konmuş kaçınılmaz bir saygı işareti."
Bunlar durmadan tekrarladığımız ve ikinci bir bakışa dayanamayan ezbere cümleler. “Kolomb Amerika’yı keşfetti” şeklinde; sanki önceden Amerika’da hiç kimse yokmuş gibi ve nesiller boyunca yerliler o kıtada yaşarlarken var olmak için bir Avrupalının gelmesine ihtiyaçları varmış gibi.
162 syf.
Bir yer düşünün... Burası doğu ve batıda ortaya çıkan ataerkil aile yapısından farklı olarak bir kadın özgürlük alanı ve gerçek bir kadın krallığı olsun. Çin in güneyinde bulunan Mosuo şehri ve buranın yerli halkı Mosuolular; Günümüzde son kalan anaerkil topluluk.
Arjantinli aynı zamanda gazeteci olan yazar bu bölgeye giderek 2 aylık bir süreçte yerinde gözlem yapıyor ve bu kitap bu anıların derlenmesi sonucu çıkıyor ortaya. İçerik hakkında ön bilgi vermesi için fazlasıyla alıntı paylaştım zaten , kitabı merak edenler bakabilir. Ayrıca yazarın kitapla ilgili söyleşisi de bu linkte ilgilenenler   için ;

https://m.haberturk.com/...k-olmaya-calismalari

Tavsiye ile okunabilecek bir kitap olduğunu düşünmüyorum ama çok çok keyifli bir okuma deneyimi

İyi okumalar
162 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Günümüzde, dünyanın çeşitli bölgelerinde, yaşayan anaerkil topluluklar, hala varlıklarını sürdürmektedir. Lokal ve azınlık olan bu gruplar, üzerinde çalışmalar sınırlıdır. Ricardo colerin, kadın krallığı kitabında, incelenen, Mosuo toplumuna, ilişkin gözlemler, anaerkil sitem hakkında, önemli ipuçları vermektedir. Sınırlı ve lokalde olsa, bu incelemeler, mitolojide, sosyolojide ve popüler kültürde, tasvir edilen, anaerkil sistemler üzerine, önemli ipuçları vermektedir
162 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Ataerkil toplumun dışında bir topluluğu tanımak çok ilginçti gerçekten yaşayış biçimleri, cinsel tercihleri, ahlak anlayışları, egemenlik anlayışları, aşkla ilgili düşünceleri, erkeklerin bu toplumdaki durumu her şeyiyle Mosuoları tanımak ilginçti, hayretle okuduğum bir kitap oldu tavsiye ederim.. İyi okumalar...
162 syf.
·10/10
Anaerkil toplum düzenini merak edenler, olsa nasıl olurdu acaba diyenler ya da acaba böyle bir toplum var mı diye bir kere sormuş olanlar. Bu kitap tüm bu soruları cevaplıyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Ricardo Coler
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.