Richard Stengel

Richard Stengel

Yazar
9.0/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
259
Gösterim
Adı:
Richard Stengel
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, Mayıs 1955
"Hiç kimse önyargılı veya ırkçı olarak dünyaya gelmez. Hiç kimse kötü yürekli değildir, der. Kötülük insanlara koşullar, çevre yada aileler tarafından aşılanan veya öğretilen bir şeydir. Doğuştan gelmez. İnsanları kötü yapan apartheiddir; kötülük apartheidi yaratmamıştır."
**Apartheid: ırk ayrımı, ayrımcılık**
Richard Stengel
Sayfa 94 - kuraldışı yayınevi
"Sürüyü belli bir yönde ilerletmek istediğinde hayvanları gitmelerini istediğin yöne gitmeleri için birkaç akıllı sığırı diğerlerinin önüne alırsın ve sen elinde bir sopayla en arkada kalırsın. Bütün sürü öndeki birkaç enerjik sığırı izler ama aslında sen onlara arkadan rehberlik yapıyorsundur."
Duraksadı. "Bir önder de işini böyle yapmalıdır."
Richard Stengel
Sayfa 62 - kuraldışı yayınevi
"Bir kadını seversen onun hatalarını göremezsin. Aşk her şeydir. Başkalarının onda gördükleri hataları gözün görmez. Sen yalnızca onu seversin."
Richard Stengel
Sayfa 148 - kuraldışı yayınevi
"Eleştirileri sineye çekmek zorundayım. Buna alışmak için çaba harcadım çünkü haklı olayım veya olmayayım, ben bunun yaralı olduğuna inanıyorum. Başkalarının dürüst ve onurlu insanlar olduğunu düşünmek ve ona göre davranmak iyi bir şeydir çünkü birlikte çalıştığın insanları böyle kabul edersen, dürüstlük ile onuru kendine çekersin. Ben buna inanıyorum."
Richard Stengel
Sayfa 99 - kuraldışı yayınevi
"Eğer düşmanlarının desteğini alırsan" dedi Mandela, "asla bununla böbürlenmemelisin. İnsanın en büyük zaferini kazandığı an, en bağışlayıcı olması gereken andır. Hiçbir koşul altında onları aşağılamamalısın. Başlarını dik tutmalarına izin vermelisin. İşte O zaman düşmanın senin dostun olur."
Richard Stengel
Sayfa 112 - kuraldışı yayınevi
Ona sordum: "Evlenmeden birbirini ne kadar süreyle tanımak gerekir?"
"Bir gün" dedi gülümseyerek. "Birgün fazlasıyla yeterlidir."
Çok şaşırmış olmalıyım ki, ayrıntıya girdi. "Bir kadına bir bakışta aşık olabilirsin" dedi, "ama aşkın olgunlaşması bir yıl veya daha uzun sürebilir. Bu işin kuralı yoktur. Ama aşk herşeyden önemlidir."
Richard Stengel
kuraldışı yayınevi
"Bir kararın ertelenmesi bazen iyi sonuç verebilir; kararınızı bu düşünceyle ertelerseniz o zaman hiçbir sonuç yok demektir. Ama bu ertelemeyi 'Hayır' demeyi sevmediğiniz için yapıyorsanız, bunu bir an önce yapın ve karşımızdakine açık olun. Uzun vadede birçok sorundan kurtulursunuz."
Richard Stengel
Sayfa 126 - kuraldışı yayınevi
Mucize diye bir şey varsa oda insanın eliyle gerçekleştirilebilirdi; olayların seyrini​ istediğiniz yönde değiştirmeniz için disiplinli olmalı ve çok çalışmalısınız. Şansa veya ilahi yardıma güvenemezsiniz.
Richard Stengel
Sayfa 130 - kuraldışı yayınevi
"Hiç kimse derisinin rengi, kültürel yapısı ya da inançları yüzünden başkasından nefret ederek doğmaz.
İnsanların nefreti öğrenmeleri gerekir.
Nefret etmeyi öğrenebiliyorlarsa, sevgiyi de öğrenebilirler,
Çünkü sevgi insan kalbine diğer hislerden çok daha doğal gelir."


Hayatınızda örnek aldığınız insanlar mutlaka vardır. benim de bir kaç tane var ve onlar arasında Nelson Mandela da yer alır. Richard Stengel dediği gibi ''Her zaman bir kahraman ararız ama çok az kahramanımız vardır. Nelson Mandela belki de gezegenin son gerçek kahramandır.'' düşüncesine kesinlikle katlıyorum.
Dünyada ırk ayrımcılığıyla mücadelenin sembolü olan Mandela'nın Kitapları okumasanız bile sadece Wikipedia'dan onun hayatini okumak yeterli ve doyurucudur.
Size kitap hakkındaki incelememe başlarken yazarın ilk cümlesiyle başlamak istiyorum: "Her zaman bir kahraman ararız ama çok az kahramanımız vardır. Nelson Mandela belkide gezegenin son gerçek kahramanıdır." İşte kitap bundan ibaretti. Böylesine büyük bir öndere başka ne denilebilirki. Yazarın Mandela'yla çok yakın bir ilişkisi olduğundan enderde olsa ara sıra gereksiz ayrıntılara girdiğini gördüm. Ama kitaptan hayatınızın farklı alanlarında uygulayacağınız o kadar güzel şeyler varki insanin okudukça okuyası geliyor. Bence insanın kendisini önderlik başta olmak üzere birçok yönden geliştirmede bu kitabı okumasını içtenlikle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Stengel
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, Mayıs 1955

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.