Riley Sager

Riley Sager

Yazar
8.3/10
101 Kişi
·
178
Okunma
·
0
Beğeni
·
265
Gösterim
Adı:
Riley Sager
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Pensilvanya,Amerika Birleşik Devletleri
Riley Sager, yazarın eskiden gazeteci, editör ve grafik tasarımcı olarak çalışırken kullandığı mahlastır. Günümüzde tam zamanlı yazarlık yapan Sager’ın ilk gerilim romanı Kurtulan Kızlar, 25 dile çevrilmiş ve uluslararası bir çoksatan olmuştur. Anonymous Content ve Universal Pictures tarafından filme uyarlanmaktadır. Pennsilvanya doğumlu yazar, Princeton, New Jersey’de yaşamaktadır.
Arkadaş canlısı ama arkadaşsızdım. Yaklaşabilirdim ama kasten uzak durdum.
Riley Sager
Sayfa 46 - Yabancı Yayınları
"Biz arkadaşız değil mi?
'Evet'
Bu, çok basit bir kelimeydi. Dört küçücük harf ama anlamı bundan çok daha büyüktü."
Riley Sager
Sayfa 244 - Yabancı Yayınları
Hayat bizi bütün olarak yutup sıçtı ve diğer herkes yaşadıklarımızı ardımızda bırakıp hiçbir şey olmamış gibi davranmamızı bekliyor.
Riley Sager
Sayfa 115 - Yabancı Yayınları
"Olanları değiştiremezsin. Kontrol edebileceğin tek şey, bununla nasıl başa çıkacağın."
Riley Sager
Sayfa 23 - Yabancı Yayınları
Bu mantık dışı, herkesi kapsayan bir öfkeydi. Her şeye ve hiçbir şeye sinirliydim. Hayata sinirliydim.
Riley Sager
Sayfa 179 - Yabancı Yayınları
Hayatta kalmanın bir asaleti var, dedi yediden. Nezaketi de. Acı çektiğimiz ve bundan hayatta kaldığımız için diğer acı çekenlere ilham verme gücüne sahibiz.
Riley Sager
Sayfa 45 - Yabancı Yayınları
İstediğiniz şey utanç verici de olsa onu elde edince kendinizi zinde hissediyordunuz.
Riley Sager
Sayfa 47 - Yabancı Yayınları
Umutsuzluğu, radyo dalgaları gibi titrek ve yoğun bir şekilde vızıldıyordu.
Riley Sager
Sayfa 65 - Yabancı Yayınları
400 syf.
·8 günde·7/10
Gerilim kitabı okumayı çok sevmesem de Yabancı Yayınları'nın 200. kitabı olması vesilesiyle Kurtulan Kızlar'a bir şans vermek istemiştim, iyi ki de vermişim...

Kurtulan Kızlar, arkadaşlarıyla çıktığı bir tatildeki katliamdan sağ kurtulmayı başaran tek kişi Quincy Carpenter'ın hikâyesini anlatıyor, âdeta korku fimlerinin ardından yaşananları konu alan bir roman.

Quincy o geceye dair ayrıntıları hatırlayamıyor, zaten hatırlamayı da istemiyor. Yaşadıklarının üzerine bir sünger çekip 'normal' bir hayat yaşamaya kararlı fakat basın benzer katliamlardan sağ çıkan üç kıza Kurtulan Kızlar adını takıp onları malzemeye çevirmiş, Quincy'nin başından geçen Çam Ev katliamının tüm detaylarını halka aktarmaya and içmiş.

Çam Ev olaylarının üzerinden on yıl geçtikten sonra Quincy nihayet hayallerindeki hayata kavuşmak üzere; mutlu bir ilişkisi, güzel bir evi, hayranlık uyandıran bir pasta blogu ve Xanax bağımlığı var, onu kurtaran polis memuru Coop da her daim yardımına hazır. Ama bir diğer Kurtulan Kız Lisa'nın evinde ölü bulunmasıyla bu durum değişiyor.

Kurtulan Kızlar benim için akışı ve sonu tahmin edilebilen bir kitap olmadı, yine de bu türle daha fazla hazır neşir olan biri belki tahmin edebilir diye düşündüm. Sayfaları hızlı hızlı çevirlen, hikâye ilerledikçe merak katsayısı artan bir kitap olmuş. Hem anlatımı hem de çevirisi kendini keyifle okutacak nitelikte.
400 syf.
·5 günde·5/10
Hızlı okunabilen, çok fazla bu tarz kitap okumadıysanız sonunu kolay tahmin edemeyeceğiz heyecanı ve temposu yüksek bir gerilim kitabı. Yinede bir şeyler eksik fazla keyif verici değil. Benim için gerilim ve polisiye alanında ters köşe yapan kitaplar: Olasılıksız, İsa'nın Son Sırrı, Cehennem, Siyah Kan, Sisle Gelen Yolcu şeklindedir. Yinede John Verdon ve Wulf Dorn kitaplarından çok daha iyi, okunabilir.
400 syf.
·8/10
Beklemiyordum. Şaşırdım sonuna. Kitaptaki karakterlere de hiç ısınamadım. O yüzden kitabı sevdim mi sevmedim mi muallak. Gerilim sevenler belki sever bilemedim :D
400 syf.
Geniş aralıklı  zaman diliminde gerilim kitabı okumayı tercih ediyor olduğumdan iyice inceler kitaplarımı öyle alırım. Ama bu kitabı ismini gördüğüm gibi almış bulundum :) İyi ki almışım! Arka kapağı olduğu gibi yazmaktansa bir kaç cümle ile anlatmaya çalışayım. O heyecanı duyumsamak için okumanız şart. Kurtulan Kızlar, arkadaşlarıyla çıktığı bir tatildeki katliamdan sağ kurtulmayı başaran tek kişi Quincy Carpenter'ın hikâyesini anlatıyor, ama ne anlatma mükemmel bir heyecan yaşatıyor. Quincy nin o geceye dair hayatın da var  olan tek şey onu bulan ve koruyan polis memuru.Af aralarında güçlü bir bağ var. Akışı ve örgüsü harika, sayfalar su gibi akıp gidecek. Kesinlikle bir film izlemekten daha iyi Ben olayları bağladığımdan sonunu tahmin edebildim ‍️ Gerilim, dolu kaçırılmaması harika bir kitaptı.
400 syf.
·2 günde·9/10
Arkadaşlar Kurtulan Kızlar bir gerilim romanı. Kitabı elinize alıyorsunuz ve okurken yerinizde duramıyorsunuz. Kitaba başladığım gibi ilerledim. İlk 50 sayfa kadarında açıkçası olaya girmekte zorlandım. Yazarın anlatım tarzına alışma sürem oldu bu ilk 50 sayfa. Olayın özünü kavrayıp okumaya başladığımda ise büyük bir keyif ile okudum. Özellikle yüz elli sayfadan sonrasını elimden bırakmakta zorlandım. Her şey benim için yüz ellinci sayfadan sonra başladı diyebilirim. Gittim geldim kitabı okumak için fırsat kolladım. Dershanede ders aralarında açtım bir bölüm bitirdim. Kitabın sizi kendine ne kadar bağlayacağını anlatabilmişimdir umarım.
Bu kitabı bir arkadaşım ile beraber okuduk. Olayın sonu için ikimiz de tahminlerde bulunduk tabii ki. İkimizde biri aynı olmak üzere iki kişi hakkında öngörüde bulunduk. Bu kitabı eğer arkadaşım ile okumayıp kendi tahminlerim ile bitirseydim sonunda gerçek bir şok yaşadım. Ancak arkadaşımın tahmini tuttuğu için çok aşırı bir şaşkınlık yaşamadım ama bu demek değil ki sonu güzel değildi. Sonu da çok güzeldi. Her ne kadar kişiyi tahmin etsekte olayın ayrıntısı, sebeplerin detaylarını okumak bana keyif verdi.
Kitapta arada bir baş karaktere sinir olduğum oldu. Hani imkanım olsa orada yazarı durdurup devamını istediğim yöne çekmek isterdim.
Karakterler hakkındaki gerçeklerin ortaya çıkışları beni çok şaşırttı. Özellikle bir karakter var (isim belirtmeyeceğim), o karakter beni çok şaşırttı ve meraklandırdı.
Arkadaşlar kitap cidden güzeldi. Aldığıma, okuduğuma asla pişman değilim. Yabancı yayınlarına yakışır bir iki yüzüncü kitap olmuş.
Bu arada kitabın filmi de çekilmekteymiş. Film çıkmadan kitabı okuyun derim. Sonra zaten filme gideceksiniz, eminim. Ben film için sabırsızlanmaya başladım bile. ️️
400 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Kesinlikle sürükleyici ve sonu ile şaşırtıcı bir gerilim romanı.okumanızı tavsiye ederim.yazarın dile anlaşılır ve sıkmıyor.olayları anlatış döngüsü karışık değil.Quinc,lisa ve samanth kurtulan kızların hikayesini keyifle omuyacağınıza eminim.
400 syf.
·43 günde·Beğendi·7/10
Beklentimi karşılamayan sonlara doğru düğümün çözüldüğü bir kitaptı. Beklentim sürekli bir aksiyon cinayet olacağı yönündeydi çünkü yorumlar bu şekildeydi fakat psikolojik analizlerin daha çok yapıldığı bir kitaptı. Son 100 sayfasında ki enerji ilk sayfalarda olsa yada beklentiyi bu kadar yükseltecek tanıtımlar yapılmasa kitabı daha çok severdim.
Seri cinayetlerin işlendiği 3 ayrı tarih ve bu 3 ayrı tarihte bu cinayet ortamlarından kurtulan 3 kız ile başlıyor kitap. Asıl hikaye en son kurtulan kız olan Quincy üzerinde yoğunlaşırken tarihin ilk kurtulan kızı Lisa'nın banyoda ölümü ile 2. kurtulan kız olan Sam'in ortaya çıkması Quincy'yi tekrar Çam Ev'e götürüyor.
400 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ben eskiden beri korku gerilim filmlerini izlemeyi çok severim. Teksas Katliamı, 13. cuma , Elm Sokağı Kabusu, Hotel, Tepenin Gözleri vs. severek izlediğim filmlerdir. O yüzden Kurtulan Kızlar'ı gördüğümde tam benlik bir kitap olduğunu düşündüm ki aşağı yukarı da öyleydi.
Yazarın dilini sevdim. Geçmiş, gelecek olaylar arasındaki bağlantı kurmasını bölüm atlamalarını beğendim. Başta birazcık durağan gelmişti aslında çünkü ben biraz daha o katliam zamanının anlatılacağını düşünmüştüm. Ama kitap daha çok şimdiki zaman üzerine kuruluydu. İlk 100 sayfadan sonra da baya açıldı. Daha akıcı hale geldi. Bazı kısımlar yordanabilir olsada sürprizle karşılaştığım yerlerde oldu ki hele o sonu neydi öyle.
Resmen "Nasıl yani? Ne alaka? Saçmalamışsınız resmen." dediğim noktada kitap bana hemen cevabını verdi. Tatmin etti mi beni? Sanırım Evet. : )
.
Korku-gerilim seviyorsanız, Özellikle yukarıda belirttiğim tarzda filmlerden hoşlanıyorsanız şans verin derim : )
400 syf.
·Beğendi·8/10
Hikaye hızlı başladı, gardı düşürdü ve sonunda gol attı demek yeteri kadar açıklayıcı sanırım. İlk başlarda asıl olaylar devam edecek gibi ilerlerken, kızların katliamdan sonraki hayatlarına çok uzun süre devam ediyor kitap. Hatta bazı yerlerinde ‘yeter artık şu geçmişe gel’ dediğim oldu. Ama son 150 sayfa için bile okunur kitap o derece. Son sayfalara kadar sakın olayı çözdüğünüzü sanmayın. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Gerilim tam kıvamında.

Yazarın biyografisi

Adı:
Riley Sager
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Pensilvanya,Amerika Birleşik Devletleri
Riley Sager, yazarın eskiden gazeteci, editör ve grafik tasarımcı olarak çalışırken kullandığı mahlastır. Günümüzde tam zamanlı yazarlık yapan Sager’ın ilk gerilim romanı Kurtulan Kızlar, 25 dile çevrilmiş ve uluslararası bir çoksatan olmuştur. Anonymous Content ve Universal Pictures tarafından filme uyarlanmaktadır. Pennsilvanya doğumlu yazar, Princeton, New Jersey’de yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 178 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.