Rita Carter

Rita Carter

Yazar
9.8/10
4 Kişi
·
7
Okunma
·
1
Beğeni
·
86
Gösterim
Adı:
Rita Carter
Unvan:
Yazar
Doğum:
Essex, Birleşik Krallık, 1949
Rita Carter, İngiltere'de Essex'te doğdu ve Londra'da bir gece gazetecisi olarak eğitim gördü ve Londra'da gece haberleri "Thames News" için bir çıpa olarak beş yıl geçirdi. Son on yıldır tıp ve bilim yazarı oldu. Independent, New Scientist, Daily Mail ve Telegraph da dahil olmak üzere çok çeşitli gazete ve dergilere katkıda bulunmuştur . Tıp gazeteciliğine olağanüstü katkılar için iki kez Tıbbi Gazeteciler Derneği ödülüne layık görülmüştür. Halen, beyin hakkındaki kamu bilgisini ilerletmeye yönelik bir dizi sanat-bilim projesinde yer almaktadır.
Gerçekte beynin bilinçsiz bölgeleri biz bilinçli bir karar almadan önce, davranışları planlar ve uygulamaya başlar. Dolayısıyla "karar" bilinçsiz beynin yapmayı planladığı şeyin bilinç tarafından farkedilmesidir.
Gördüğümüzü düşündüğümüz şeyi görmeyiz.Bir manzaraya baktığımız zaman,ilk bakışta bu manzaradaki her şeyi gördüğümüzü düşünürüz, ancak gerçekte sadece birkaç odak detayı seçeriz.
Uykunun ne olduğu ve onun bu kadar önemli yapanın ne olduğu konusunda kimse emin değildir.
Kurallardan biri bedenin kendini onarmak için dinlenme süresi sağladığıdır.Bir diğeri ise basitçe uykunun kişinin hareketsiz kalmasını sağlayarak ona her gün belirli bir süreliğine tehlikeden uzak tutduğudur. Üçüncüsü ise beynin bilgileri sınıflandırmak işlemek ve ezberlemek için kendisini dış dünyaya kapama ihtiyacıdır. Önemli bellek işlevleri kesinlikle uyku sırasında olur ama uykunun bir amacını bu olup olmadığı açık değildir.
Duygudurumun mevsimlere göre değiştiği bir depresyon türüdür.Gün ışığındaki değişimin beyin kimyasında duygudurumunu etkileyen çeşitli değişimlere yol açtığı düşünürse de sebebi tam olarak bilinememektedir.Tipik olarak kışın başlaması,depresyon,yorgunluk, enerji yokluğu,şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri düşkünlük,kilo alma,kaygı ve asabiyet,sosyal faaliyetlerden kaçınmayı getirir.Semptomlar ilkbaharın gelişiyle kendiliğinden ortadan kalkar genellikle Işık terapisi parlak gün ışığına benzeyen Işık üreten özel bir kutunun önünde oturarak veya antidepresanlarla tedavi edilir.
ERKEN BEYİN İMPLANTI
Jose Delgado

İspanyol bilim adamı Dr. Jose Delgado, radyo dalgalarıyla uzaktan kontrol edilebilen bir beyin implantı icat etti. İnsan ve hayvan davranışlarının bir tuşa basarak kontrol edilebileceğini buldu. 1964 yılında gerçekleştirilen ünlü deneyinde Jose Delgado bir boğanın karşısına geçti ve beynine yerleştirdiği implantı aktive ederek üzerine koşan boğayı ayaklarının önünde durdurdu. Bir başka deneyde arkadaşına kabadayılık eden bir şempanzenin beynine bir aparat yerleştirdi ve kumandayı kurbanın kafesine koydu. Böylece kurban, kabadayının kötü davranışlarını “kapatabiliyordu”.
Başka birini yüz ifadelerini okuduğumuzda, o ifadeyi otomatik olarak kendimiz de gerçekleştiririz. Kastaki değişiklikleri engelleyerek bu yankılanmayı saklarız. Yüz ifadeleri duygularımıza hem neden olduğu hem de onları aktardığı için bu taklit diğer insanda gördüğümüz duygunun bir yansımasını yaratır ve bize diğer insanın nasıl hissettiğini söyler. Bu durum transkranial manyetik uyarımla motor korteksin bir alanını paralize ederek bu ifadelerin geçici olarak yansıtılmasının engellenmesiyle gösterildi. Gönüllüler duyguları taklit edemediğinde, diğerlerinin yüzünü okumakta daha az başarılı oldular.
Motor uyaranlar üzerindeki engel hala aktifken uyanmak,uyku felci olarak bilinir. Bu korkutucu duyum aşağı çekiliyormuş hissini yaratır ve uyuyanların üzerine çöken şeytanı ruhlar olan karabasan ve ifrit mitlerin kökeni olabilir
Öldürücü olmayan silahların için de bulunan bir kimyasal maddedir ve dünyanın en kötü kokusu olarak tanımlanır
Duygular hiçbir şekilde his değildir. Onlar vücuttan kaynaklanan, bizi tehlikeden uzak tutmak ve bize yararı olabilecek şeylere doğru yönlendirmek için evrimleşen hayatta kalma mekanizmalarıdır.
Erkek teri misk kokulu bir bileşen olan androsteron içerir.Bit bekleme odası sandalyesine sıkıldığında kadınları o sandalyeyi seçme olasılıkları yükselir.Kadınlar bu kokuyu erkeklerden daha fazla duyarlıdır hatta yumurtlama dönemlerinde bir seferinde bu koku moleküllerinin trilyonlarcasını yakalayabilirler
260 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Orijinal adı The Human Brain Book olan ve Türkçede Beyin Kitabı olarak yayımlanan çalışma İngilizcede ilk basımını 2009'da Türkçede ise 2013'te görüyor. İçeriğiyle hacimli bir kitap olmakla birlikte beyni anlamak için de temel giriş niteliği taşıyor. Özellikle Nöropsikanalize yönelmiş bir ilginin de bu çalışmayla nispeten doyurulacağını söyleyebilirim. Beynin yapıları ve işlevleri oldukça anlaşılır bir anlatımla sunulurken bu yapı ve işlevler görsellerle, fMRI, PET, EEG, MEG taramalarıyla da zenginleşerek okuyucuya daha verimli ve kaliteli bir kavrayış sunuyor.

İçindekiler

Sıradan Bir Organ Değil
Beyni İncelemek
Nörobilimin Sınır Taşları
Beynin Taranması
Beyne Doğru Bir Yolculuk

1. BEYİN VE BEDEN
Beyin Foksiyonları
Sinir Sistemi
Beyin ve Sinir Sistemi
Beyin Büyüklüğü, Enerji Kullanımı ve Korunma
Evrim

2. BEYNİNANATOMİSİ
Beyin Yapıları
Beyin Bölge ve Bölümleri
Beynin Çekirdekleri
Talamus, Hipotalamus ve Hipofiz Bezi
Beyin Sapı ve Serebellum
Limbik Sistem
Serebral Korteks
Beyin Hücreleri
Sinir Uyarıları

3. DUYULAR
Dünyayı Nasıl Duyumsarız
Göz
Görsel Korteks
Görsel Yollar
Görsel Algılama
Görme
Kulak
Sesi Duyuma Çevirme
İşitme
Koku
Kokuyu Algılamak
Tat Alma
Dokunma
Altıncı His
Ağrı İletileri
Ağrının Deneyimlenmesi

4. HAREKET VE KONTROL
Düzenleme
Nöroendokrin Sistem
Bir Hareketi Planlama
Bir Hareketi Gerçekleştirmek
Bilinçsiz Eylem
Ayna Nöronlar

5. DUYGUVE HİS
Duygusal Beyin
Bilinçli Duygu
Arzu ve Ödül

6. SOSYAL BEYİN
Seks, Aşk ve Yaşamkalım
Duyguların İfade Edilmesi
Benlik ve Diğerleri
Ahlaklı Beyin

7. DİL VE İLETİŞİM
Mimikler ve Beden Dili
Dilin Kökenleri
Dil Alanları
Karşılıklı Konuşma
Okuma ve Yazma

8. BELLEK
Belleğin İlkeleri
Anılar Ağı
Anıların Kaydedilmesi
Geri Çağırma ve Tanıma
Alışılmadık Bellek

9. DÜŞÜNME
Zeka
Yaratıcılık ve Mizah
İnanç ve Batıl İnanç
Bilişsel İllüzyonlar

10. BİLİNÇ
Bilinç Nedir?
Bilinci Konumlandırmak
Dikkat ve Bilinç
Bilincin Değiştirilmesi
Uyku ve Rüyalar
Zaman
Benlik ve Bilinç

11. BİREYSEL BEYİN
Doğa ve Eğitim
Beyni Etkilemek
Kişilik
İlginç Beyinler

12. GELİŞİM VE YAŞLANMA
Gelişen Beyin
Yaşlanan Beyin
Gelecekteki Beyin

13. HASTALIKLAR VE BOZUKLUKLAR LİSTESİ
Bozuk Beyin
Bozukluklar Listesi

Sözlük
Dizin
Teşekkür
260 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Beyi Kitabını,bir hekim olarak okuyup,incelediğim de ;Beynin anatomisi,fizyolojisi,görevleri,yönetim şekli,duyu organlarına etkisi,hafıza,bellek,bilinç,hastalıkları gibi konularda renkli açıklayıcı resimlerle örneklerle desteklenmiş,okuması ve anlaması kolay bir kitap.Bu konuda ilgisi ve merakı olanlar için ideal bir kitap olduğunu düşünüyorum
260 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap günümüzde tüm hareket , bilişsel ve duyuşsal davranışlarımızın merkezi ana üssü olarak kabul edilen, Beyin organına eskiden günümüze atfedilen değerin gelişimini göstermektedir. Daha önceleri üzerinde inceleme yapılmaksızın kaldırılıp atılan beynin , yakın geçmişimizle birlikte bilinç de dahil hayatı anlamlandırma noktasında ne kadar etkin bir işleve sahip olduğunu bu kitapla birlikte görmekteyiz . Kitapta beni etkileyen diğer başlıklar , beyin görüntüleme teknikleri , iki yarım küreyi birbirne bağlayan corpus callosum noktası , konuşmanın ifade ve anlamlandırma noktası olan wenicke ve broka alanları , primer görsel korteks ve birincel motor kortekslerin işlevleri olmuştur . Bu kitabı ki kendisi daha çok ansiklopedi işlevi gören , kronolojik olarak beyne dair bilimsel çalışmaları sıralayan bir kaynak , nöroloji ve bilinç süreçlerine merak duyan herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rita Carter
Unvan:
Yazar
Doğum:
Essex, Birleşik Krallık, 1949
Rita Carter, İngiltere'de Essex'te doğdu ve Londra'da bir gece gazetecisi olarak eğitim gördü ve Londra'da gece haberleri "Thames News" için bir çıpa olarak beş yıl geçirdi. Son on yıldır tıp ve bilim yazarı oldu. Independent, New Scientist, Daily Mail ve Telegraph da dahil olmak üzere çok çeşitli gazete ve dergilere katkıda bulunmuştur . Tıp gazeteciliğine olağanüstü katkılar için iki kez Tıbbi Gazeteciler Derneği ödülüne layık görülmüştür. Halen, beyin hakkındaki kamu bilgisini ilerletmeye yönelik bir dizi sanat-bilim projesinde yer almaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.