Robert M. Kaplan

Robert M. Kaplan

Yazar
9.3/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
2
Beğeni
·
191
Gösterim
Adı:
Robert M. Kaplan
Unvan:
Sağlık Hizmetleri ve Tıp Profesörü, Yazar
"Rene Laennec, bir Fransız olarak alışılmışın dışında bir davranışla kadın hastalarının yıkanmamış ama parfüm sürülmüş göğüslerine kulağını dayamayı reddetmiş ve doktor ile hasta arasına nesnel bir mesafe koymayı sağlayan stetoskopu icat etmiştir."
"Bazı bireyler, çocukluklarında yaşadıkları kendi ya da aile bireylerinin hastalıkları karşısındaki çaresizlik veya endişe duygularına karşı bir savunma olarak tıp alanına girerler."
"Yüz elli yıl öncesine kadar doktorlar konuşmak, nabız ölçmek ve etkisizliği aşikar olan ilaçları sadaka verir gibi azar azar dağıtmak dışında fazla bir şey yapmazdı."
Tıpta teknoloji insanı devreden çıkartıyor; doktor ve hasta arasında uçurum öylesine derin bir çatlağa dönüştü ki, insan unsurunun sesi tarayıcıların vızıltısı, ekranların bipleri ve santrifüjlerin homurtusu arasında sönük bir fısıltıdan ibaret kaldı. Sağlık hizmetlerinden yararlananlara, kendilerinin artık tanrı rolü oynayan doktorların emirlerine körlemesine uyan edilgen hastalar olmadıkları söyleniyor; tersine onlar, beklentileri, salahiyetleri ve bir Haklar Bildirgesi olan tüketicilerdir. Bu tanımlanan ise sadece kapitalist bir toplumda hastalığı da düzenlenmesi gereken bir mal olarak algılayan ideologların kafasında oluşabilecek bir durumdur.
"Ölümlerin sayısı iki, dört ya da yirmi hastanın üzerine çıktığında bir doktorun hastalarının ölümüne neden olmuş olabileceği şeklinde bir farkındalık yaşamadan hasta tedavisini sürdürmesi mümkün değildir. Bir aşamada bu doktorlar ne yaptıklarını fark ederler ama gururdan dolayı gerçekleri kabul edemedikleri gibi yaptıklarından da vazgeçemezler."
240 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İlginç bir kitaptı, farklı farklı doktorların gerçekte yaşanmış olaylarını deneylerini sürdürmek için kullanan en ünlü doktorlara ve onların kan dondurucu hikayelerini anlatıyor.Hastalar , hastaneye yatırıldığı zaman doktorların yaptıkları tedavi sürecinde ki süreçte hastalar iyileşme dönemine girerken bazı doktorlar misal Dr Harold hastalara yaklaşır, kan alacağını ifade ederek yüksek dozlarda eroin enjekte ederek hastasını ölüme yolcu ediyordu , Dr Hary ise uyku terapisi bahanesiyle kobaylarının üzerinde deneyler yapmaktaydı. Akıcı, üzücü olaylarla dolu olan bir kitaptı. Tavsiye ederim, keyifli okumalar.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tıp tarihinin görünmeyen belki de görülmesi imkansıza yakın aktörleri "Katil Doktorlar" ın hikayelerini anlatan bir araştırma kitabı.
Klinisyen arasında katilliğe yatkın kişiliklerin, ellerinin altında kolayca bulunabilen tıbbı kimyasallarla nasıl kolayca seri halinde öldürmeye başladıklarının ürkütücü hikayeleri. Bu seri katillerin aynı anda hem doktor, hem bazı hastalıklardan muzdarip olmaları (onlar bunu asla kabul etmezler) bir hayli düşündürücü. Kitabı özellikle tıp ve sağlık alanlarında okuyan öğrencilere ve çalışanlara hararetle tavsiye ediyorum..
...
Bizim mesleğimizde (nöropsikiyatri) biz kliniklerimize gelen hastalıkları tedavi etmeye uğraşırız. Peki ya psikiyatri, cerrah, hekim maskesinin ardından ölüm saçan meslektaşlarımızı nasıl saptayabileceğiz?
240 syf.
Bizi iyileştirmek için eğitim gören güvendiğimiz doktorlar yoldan çıkmış ve bizi öldürmek isterse ne yapabiliriz? Geçmişten günümüze kadar bilinen ve belki de bilinmeyen kaç sıra dışı doktor olmuştur? Kaç doktor uç noktalarda gezinmiş ve hayatımızı kurtarmak yerine ölüm meleğimiz olmuştur? Ruhu hasta bir insanın neler yapabileceğini öğrenmek ister misiniz? O halde kitap burada sizi bekliyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert M. Kaplan
Unvan:
Sağlık Hizmetleri ve Tıp Profesörü, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.