Robert M. Kaplan

Robert M. Kaplan

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
2
Beğeni
·
174
Gösterim
Adı:
Robert M. Kaplan
Unvan:
Sağlık Hizmetleri ve Tıp Profesörü, Yazar
Tıpta teknoloji insanı devreden çıkartıyor; doktor ve hasta arasında uçurum öylesine derin bir çatlağa dönüştü ki, insan unsurunun sesi tarayıcıların vızıltısı, ekranların bipleri ve santrifüjlerin homurtusu arasında sönük bir fısıltıdan ibaret kaldı. Sağlık hizmetlerinden yararlananlara, kendilerinin artık tanrı rolü oynayan doktorların emirlerine körlemesine uyan edilgen hastalar olmadıkları söyleniyor; tersine onlar, beklentileri, salahiyetleri ve bir Haklar Bildirgesi olan tüketicilerdir. Bu tanımlanan ise sadece kapitalist bir toplumda hastalığı da düzenlenmesi gereken bir mal olarak algılayan ideologların kafasında oluşabilecek bir durumdur.
Gökyüzünü yeşil görüp yeşil boyayan, çayırları mavi görüp mavi boyayan herkesin kısırlaştırılması gerekir.
Adolf. Hitler
Tıp tarihinin görünmeyen belki de görülmesi imkansıza yakın aktörleri "Katil Doktorlar" ın hikayelerini anlatan bir araştırma kitabı.
Klinisyen arasında katilliğe yatkın kişiliklerin, ellerinin altında kolayca bulunabilen tıbbı kimyasallarla nasıl kolayca seri halinde öldürmeye başladıklarının ürkütücü hikayeleri. Bu seri katillerin aynı anda hem doktor, hem bazı hastalıklardan muzdarip olmaları (onlar bunu asla kabul etmezler) bir hayli düşündürücü. Kitabı özellikle tıp ve sağlık alanlarında okuyan öğrencilere ve çalışanlara hararetle tavsiye ediyorum..
...
Bizim mesleğimizde (nöropsikiyatri) biz kliniklerimize gelen hastalıkları tedavi etmeye uğraşırız. Peki ya psikiyatri, cerrah, hekim maskesinin ardından ölüm saçan meslektaşlarımızı nasıl saptayabileceğiz?
Bizi iyileştirmek için eğitim gören güvendiğimiz doktorlar yoldan çıkmış ve bizi öldürmek isterse ne yapabiliriz? Geçmişten günümüze kadar bilinen ve belki de bilinmeyen kaç sıra dışı doktor olmuştur? Kaç doktor uç noktalarda gezinmiş ve hayatımızı kurtarmak yerine ölüm meleğimiz olmuştur? Ruhu hasta bir insanın neler yapabileceğini öğrenmek ister misiniz? O halde kitap burada sizi bekliyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert M. Kaplan
Unvan:
Sağlık Hizmetleri ve Tıp Profesörü, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.