1000Kitap Logosu
Robert Nozick

Robert Nozick

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
24
Okunma
12
Beğeni
847
Gösterim
Unvan
ABD'li filozof
Doğum
Brooklyn, New York, ABD, 16 Kasım 1938
Ölüm
Cambridge, Massachusetts, ABD, 23 Ocak 2002
Yaşamı
Robert Nozick, göçmen bir ailenin çocuğu olarak 16 Kasım 1938 tarihinde New York'ta doğmuştur. Nozick, 1959 yılında Columbia Üniversitesinden mezun olduğunda sosyalist görüşte, sol öğrenci birliklerinden birisinin üyesi olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonraları siyasal fikirleri değişti. Princeton, Oxford ve Rockfeller Üniversitelerinde çalıştıktan sonra 1965 yılında Harvard Üniversitesine girmiş, 1969 yılında Felsefe profesörü olmuş ve ölümüne kadar Harvard'da görev yapmıştır Radikal liberteryenizmin etkili bir savunucusu olan Nozick, maksimum birey hakkı için minimum devlet fikrini savunmuştur. Kapitalizmin savunmasını yaparken refah devletini eleştirmiş, Rawls'un adalet teorisini eleştirmek için yazdığı Anarşi, Devlet ve Ütopya kitabı radikal liberteryenizmin en önemli kitaplarından biri haline gelmiştir. Nozick, hayatının son yıllarında felsefenin klasik konularıyla ilgilenmiştir.
428 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Birey-Devlet diyalektiğinin birey lehine çözümlemeye, minimal devlet yapısının ve ahlaki sınırlarının savunmasının yapıldığı kitap, siyaset felsefesinde yazılan bir anlamda teori kitabıdır. Devletin varlığını meydana getiren bireyin korunması işlevinde, devlet adına sınırlar çizilmiş, bireysel hakların ve dağıtımcı adaletin olduğu bir ütopya modeli oluşturulmuştur. Minimal devlet bireyin başkaları tarafından araç, vasıta, malzeme veya kaynak olarak kullanabilecek hakları ihlal edilmeyen bireyler olarak görmesi gerektiğini üzerinde durulmuştur.
Anarşi, Devlet ve Ütopya
Okuyacaklarıma Ekle
428 syf.
Liberteryenizm denilince aklımıza gelmesi gereken bir isim Nozick peki niçin? bu eser Rawls un A theory of justice eserine bir cevap olarak yazılmıştır dolayısıyla iki eserin bir arada okunması ya da peş peşe okunması gerekiyor aslında bu iki esere sosyal bilim öğrencileri dışında pek yaklaşılmasını tavsiye etmiyorum zira anlaşılması zor eserleridir.Nozick bize biricik benliğimizin yaşadığımız herhangi bir devlet ve toplum düzeninde neden değerli olması gerektiğini herhangi bir baskı ve tahakküm aracının niçin benliğimize bağlı olan haklara dokunamayacağını anlatıyor diyerek bu incelemeyi sonlandırmak istiyorum
Anarşi, Devlet ve Ütopya
Okuyacaklarıma Ekle
428 syf.
·
10/10 puan
Nozick'in erken dönem eserlerindendir. Rawls’ın Bir Adalet Teorisi adlı eserine karşı yazılmıştır. Nozick'in sonradan kimi konularda fikirleri değişse de Rawls’ın "Bir Adalet Teorisi"nin ve bu eserin sosyal bilimler alanında 20. yüzyıl tartışmalarında ve sonrasında değerli bir yeri vardır. Bölümlerin ilk cümleleri kitap hakkında az çok fikir verebilir: "Bireylerin hakları vardır. Hiç kimsenin veya hiçbir grubun (haklarını ihlal etmeden) onlara yapamayacağı şeyler vardır." "Minimal devlet, kabul edilebilecek en kapsamlı devlettir. Bundan daha geniş yetkileri olan bir devlet insanların haklarını ihlal eder." "Minimal devletten daha kapsamlı hiçbir devlet mazur gösterilemez." Özellikle ütopya bölümünde çizdiği liberter ütopya çerçevesi, nadiren bir araya gelen liberteryenizm ve ütopya kavramlarının bir arada tasvir edildiği nadide bir metindir.
Anarşi, Devlet ve Ütopya
Okuyacaklarıma Ekle
428 syf.
·
19 günde
·
10/10 puan
20. yüzyılı hem siyaset hem hukuk felsefesi açısından en fazla etkileyen, liberteryen teoriyi en fazla şekillendiren kitap sanırım Nozick 'in kitabı. Hem bireyci-anarşizmin teorilerini voluntarizm yoluyla yok edip hem de minimal devletten daha kapsamlı tekelci her devletin gayri-ahlaki olmasını açıklıyor. Sadece devletin veya devlet olmamasının açıklanmasından çok tabiat halinde oluşan her durumu gözler önüne seriyor. 400 sayfa yeterince sıkıcı ve bilimsel bir kitap. Onun dışında her siyaset felsefecisinin her konuda başvurabileceği bir kaynak. Ayrıca kitapla ilgili herkesin bilmesi gereken bir bölüm olan Tale of the Slave: youtube.com/watch?v=xYFBLIKLa0Y (Türkçe altyazılı)
Anarşi, Devlet ve Ütopya
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.