S.Tekin

S.Tekin

Çevirmen
7.9/10
16 Kişi
·
57
Okunma
·
0
Beğeni
·
0
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
157 syf.
·2 günde·8/10
Ayrımcılığı ve ırkçılığı anlatan insanların rengi yüzünden ırzlarına geçildiğini (anneannesi beyaz bir adam tarafından iğfal edilerek annesi doğmuş ), kafasına arkadan vurularak tren raylarına bağlanılarak öldürüldüğü (babası bu şekilde öldürülmüş), evlerinin kundaklandığını (ailesinin evi yakılarak kundaklanıp evsiz kaldılar),beyazlar varken otobüste siyahilerin oturmaya hakkı olmadığını ve buna benzer acı olayları anlatıyor. Malcolm uyuşturucu kullanıp satmaya kadın pazarlamaya hırsızlık yapamaya kadar bir sürü suça iştirak edip hapse atıldığında İslam ile şereflenerek hayatını insan haklarını savunmaya adıyor ve bir konferansta kurşunlanarak öldürülüyor. Kitapta hep insan hakları üzerine savunduğu konusuna değinilirken islamiyet hakkındaki düşüncelerine çok az yer verildiğini düşünüyorum .Ama kitabın zaten 157 sayfasını göz önünde bulundurursak kısa bir özet niteliğinde . okumayı düşünenlere tavsiye ederim.
157 syf.
·Beğendi·9/10
Siyahilerin, sırf derilerinin renginden dolayı insan muamelesi görmediği Amerika'da Malcolm, ırkçılığa ve emperyalizme karşı büyük bir mücadele vermiştir.
Başlarda, özellikle genç yaşlarında, beyazlara benzemeye çalışan, onlar gibi giyinen, onların gittiği yerlere giden, onlara tamamıyla özenen, bu uğurda kendi benliğini kaybeden bir siyahidir Malcolm X. Hırsızlık, uyuşturucu, kumar, silah... bütün kötülüklere bulaşan, hayatını bataklıkta geçiren Malcolm, hapse atılır. Hapse atıldıktan sonra hayatı değişir Malcolmun. İslamla tanışır hapishanedeyken, Elijah Muhammed vasıtasıyla. Kitaplar okur bol bol. Hapishaneden çıktıktan sonra bambaşka bir insan olur Malcolm. Hayatını tamamıyla İslam'a adayan bir insandır artık. He tabi Elijah Muhammed'den öğrendikleri aslında gerçek İslam değildir. Elijah Muhammed, Tanrı'nın da bir siyahi olduğunu söyler ona vs. (ki Malcolm'u bir suikastla öldüren de Elijah Muhammed in cemaatidr.) Hacca gittikten sonra gerçek İslam'la tanışır aslında. Onu öldürmek isteyenler hep peşindedir. Amerika, Elijah Muhammed' in cemaati vs..
Malcolm X' in hayatından almamız gereken çok fazla ders var. Onun sadece adını bilmek, hayatını bilmek yetmez, onun davasını bilmek gerek... Bu kitap, hem ince (160 sayfa) hem de Malcolm'u özellikle ilk defa tanıyacaklar adına bence kısa, özet niteliğinde bir kitap. Malcolm X adına yazılmış çok fazla kitap var. Bu veya bir başka kitap, bence kesinlikle, kesinlikle ve kesinlikle herkes Malcolm'u tanımalı... Bol bol tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim...
157 syf.
·Puan vermedi
İnsan hakları savunucusu Malcolm X'i anlatan güzel bir kitap. Tabiki yazarın İslamiyet hakkında bilgisi olsa daha da güzel olabilirdi diye düşünüyorum. Ayrıntılara çok girmeden hayatı hakkında bilgi almak isteyenlere tavsiye edebilirim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 57 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.