Şaban Çibir

Şaban Çibir

Yazar
8.7/10
6 Kişi
·
20
Okunma
·
0
Beğeni
·
262
Gösterim
Adı:
Şaban Çibir
Unvan:
Türk Yazar ve eğitimci
" 33 sene devletim ve milletim için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah, bunu muhakeme edecek ise Rasulullah'tır. Bu memleketi nasıl bulduysam öyle teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Allah'ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki düşmanlarım bütün hizmetime kara çarşaf örtmek istediler ve muvaffak da oldular. "
" Cennet mekan Abdülhamid Han 33 yıllık saltanatına ben diyeyim 133, siz deyin 533 yıllık çalışmaları sığdırmış."
" Dünyanın bütün devletleri ayağıma gelse ve bütün hazinelerini kucağıma dökseler, size siyonistlik adına bir karış yer vermem. Ecdadımızın ve milletimizin kanıyla elde edilen bir vatan, para ile satılamaz. Derhal burasını terk edin. Defolun!"
Şaban Çibir
Sayfa 128 - Parola Yayınları
" Osmanlı yıkılmış bir devlet değildir. Durdurulan bir medeniyettir. Önündeki tarihi engeller kaldırılırsa, durdurulduğu yerden yürüyüşüne devam edecektir."
" Abdülhamid Han başarısının sırrını şöyle açıklar :
Bizi yükselten dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır."
250 syf.
·8/10
Abdülhamid'i sevmemden dolayı olsa gerek çok beğenerek okudum bu kitabı da. Kitabın içeriğine dair inceleme yapmaya kalkarsam sayfalar dolusu yazarım. Çünkü Necip Fazıl'ın da dediği gibi " Abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamak olacaktır." Bu kitap veya bir başka kitap Abdülhamid mutlaka okunması, tanınması gereken bir şahsiyet. Yani okudukça yok böyle bir insan falan diyorsunuz. Kitaba kısaca değinirsem şunları söyleyebilirim :
- Abdülhamit yeniliğe ve gelişime açık bir padişahtır.
- Eğitime fazlasıyla önem veren bir padişahtır. Cami yaptırdığı her köye muhakkak bir de okul yaptırmıştır.
- Hem dini hem fenni ilime önem vermiştir.
- Verem aşısını Osmanlı ya ilk o getirdi.
- İlk denizaltısını o aldı.
-İlk boğaz köprüsü ve tüp geçit projesi ona ait.
-Anadolu'daki demiryolu ve telgraf ağıyla o ördü.
-Abdestsiz hiçbir evraka imza atmazdı.
- Hz Ömer'i kendine rehber edinmişti.
...
Kanuni Esasi nin maddelerinden Meşrutiyetin ilanı, Rus Harbi, İttihat ve Terakkiciler, Çırağan vakaları vs vs vs detaylı bir şekilde değiniyor yazar. Ve akıcı bir dili var. Herkese tavsiye ederim okumalarını. Keyifli okumalar...
144 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Bazı tatlar vardır hani ağıza çalınan bir kaşık bal gibidir. Bu kitapda öyle Osman Beyin ölümüyle başlayan Orhan Gazi ile devam eden bir dizi olayların hem mana alemindeki büyüklüğü hemde dinin üstünlüğünün güzelce hissedildiği kısa bir kitap
160 syf.
Dördüncü Osmanlı padişahı olan Yıldırım Beyazıt i Şaban Çibir kitabında çok hoş aktarmış. Kitap güzeldi okurken keyif aldım kısa bir süre icindede bitirdim. :-)

Yazarın biyografisi

Adı:
Şaban Çibir
Unvan:
Türk Yazar ve eğitimci

Yazar istatistikleri

  • 20 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.