Şahabettin Süleyman

Şahabettin Süleyman

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
59
Gösterim
Adı:
Şahabettin Süleyman
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1885
Ölüm:
Davos, İsviçre, 1921
Şahabettin Süleyman, Türk yazar. Şiir dışında edebiyatın hemen her türünde eser vermiş bir edebiyatçıdır. Fecr-i Ati adlı edebi topluluğun kuruluşunda rol almıştır.
CAVİT: Anlaşılmayan, bilinmeyen bir kuvvet, serseri, çılgın, mantıksız bir kuvvet, talih ve kader her genç için bir veyahut iki kadın hazırlar.. Onlar siz doğmadan pek çok sene evvel hazırlanmış ve sizin önünüze isal edecek tesadüfün yedine tevdi edilmiştir..

NERMİN: Sonra..

CAVİT: Evet, sonra? Siz saf ve masum, bî-endişe ve bî-his yaşarken bir gün sizin için hazırlanan o kadınlardan biri bir köşe başından, hiç beklemediğiniz bir yerden birdenbire çıkar. Anlarsınız ki, o sizindir, o size tahakküm edecektir, size ancak gaye-i hayatı, zevki o öğretecektir.. Kaçmak istersiniz, kaçamazsınız.. Ümid-i firarla muazzep bir arzu-yı takarrüb* ile ona yaklaşırsınız, ne kadar yaklaşırsanız o kadar eski mevcudiyetinizden bir şeyler kaybedersiniz, ve onun mevcudiyetinden size bir şeyler inzimam** eder..

NERMİN: Aşk..

CAVİT: Evet, aşk. Siz onu bugün değil, dün değil, pek çok zamandan beri, ezelden beri seviyorsunuz.. Ve nihayet onu takip edersiniz, buluşursunuz, görüşürsünüz.

NERMİN: Ve sonra bırakırsınız..

CAVİT: Hayır, bir gün o sizi bırakır.. Ondan sonra siz deli gibi bir kadından başka bir kadına, bir vücuttan başka bir vücuda, bir çehreden başka bir çehreye koşarsınız.. hepsinden, her hüsünden, her şekilden tadarsınız.. Ve yine hepsinden acı bir arzu-yı gaseyanla*** firar edersiniz.. Her rabıtanızın, her busenizin, her hevesinizin arasına birdenbire o, o eski, o eski kadın, canavar, hayaliyle hatıratıyla girer.. Artık sizin için eğlenmek ihtimali kalmamıştır.. Artık siz beklemeye, talihin tesadüfün pek az bahşettiği yeni bir lütfu, yeni bir kadını beklemeye, ümit etmeye mahkûmsunuz..

*) yaklaşma arzusu. **) katılmak. ***) mide bulantısı.
Şahabettin Süleyman
Sayfa 15 - Agora Kitaplığı
...

REFİKA : Bu ihtiyarların aşkı kadar sırnaşık, muacciz hiçbir şey olamaz..

NERMİN: Herhalde gençlerin hıyanetinden çok iyidir.

REFİKA: Nermin, sen budalasın.. Genç, güzel bir kocayı bıraktın da.. Burada kocasız yaşıyorsun. Emin ol! Bir gencin yalancı, hain bir busesindeki kuvvete, bir ihtiyarın bütün bir aşkı malik değildir. Onların her şeyinde bir kırıklık, bir öksürük vardır. Onların aşkları, onların buseleri kadını dondurur; titretir, nefretlere gark eder.

NERMİN: Fakat öldürmez, korkutmaz, incitmez. Ah, yenge! Bilmiyorsunuz, ben ne kadar sızladım. Ne kadar ıstırap çektim.. Ben ne kadar geceler onu balkonda, penceremin kenarında, yatağımın içinde, sobanın başında uykusuz, giryan bekledim.. O başka kadınların gözlerini öpüyordu.. Ve ben de ağlıyordum.. Bazen hiç gelmezdi.. Ve bazen gelirdi, fakat doymuş, yorgun, dudaklarında öbür kadının busesini yaşatmakla meşgul.. Gelirdi.. Hemen soyunur yatar, uyurdu.. Ve ben yanımda, yakınımda yatan kocam olmakla be- raber duldum...

REFİKA: Dul mu?

NERMİN: Evet..

REFİKA: Tamamıyla.. Hiç yok muydu?

NERMİN: Boşanıncaya kadar.. Tamam üç sene..

REFİKA: Hiç seni öpmez miydi?

NERMİN: Bayramdan bayrama..

REFİKA: Sen karışı değil miydin?

NERMİN: Değildim. Bana öyle gelirdi ki ben beyin ihtiyac-ı zulmünü teskin için mahluk olmuşum, memur olmuşum.. Evet, o kadar.. Rica ederim yenge! Hayatımın katili, mevcudiyetimin kâfiri bu maziyi unutalım! Çünkü yine kal- bim kanar..
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şahabettin Süleyman
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1885
Ölüm:
Davos, İsviçre, 1921
Şahabettin Süleyman, Türk yazar. Şiir dışında edebiyatın hemen her türünde eser vermiş bir edebiyatçıdır. Fecr-i Ati adlı edebi topluluğun kuruluşunda rol almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.