Sahir Bey

Sahir Bey

Yazar
5.6/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
3
Beğeni
·
438
Gösterim
Adı:
Sahir Bey
Unvan:
Yazar
İş buralara kadar gelmeden, daha en başında yok edilmeliydim. Hiç toprağa düşmemeli ve bu havayı hiç solumamalıydım...

Yeni çıktı" İNSAN VE DOMATES " kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim yazarı da mükemmel birisi
"Kaldı ki insanın hayatı birkaç kelime ile değişebilir miydi? Ya da diğer taraftan insanın hayatı birkaç kelime ile değiştirilebilir miydi?"
Sahir Bey
Sayfa 190 - Sokak Kitapları Yayınları
Yazı gibi soyut bir şeyle karşı tarafın ruhunda infialler meydana getirmek bir çeşit güç ve sihir olmasından dolayı hoşuma gitmişti.
"Satın aldığı kitaptan arzu ettiği ölçüde gıdalanamayan birisinin hayal kırıklığı çocukça bir üzüntü hâsıl eder. Bazılarında sinir bozar. Bazıları işe yaramaz kitaba para verdiği için tuttuğu gibi çöpe atar. Bazıları belki benim aklım noksandır der ve anlama çabası gösterir. Bazıları kitabı daha fazla yıpratmadan hediye eder. Bazıları sırf para verdiği için sonuna kadar okur."
Sahir Bey
Sayfa 151 - Sokak Kitapları Yayınları
208 syf.
·3 günde·3/10
Bir mahallede yaşayan Fatih, Sahra Hanım, Kumru ve Haris Efendi'nin yaşamını konu ediniyor eser. Kitabın başından itibaren açık edilen bir intihar ve metafizik güçler olgusu var. Kitabın ana kurgusu karanlık güçler tarafından Fatih'e iki intihar mektubu yazdırılması ve bu mektupları sahiplerine teslim etmesi yönünde gelişiyor fakat kitabın gerek anlatımı, gerek konu çerçevesi fazlasıyla bayağı. Birbirinden alakasız konular bütün olarak okuyucuya sunulmaya çalışılmış. Kitabın isminin konuyla herhangi bir alakası olduğunu ise kesinlikle düşünmüyorum. Bir Feci Cahil derken Fatih kast edilmiş fakat kitabın bir yerinde bu gencin cahil olduğu ima edilirken bir başka yerinde tam aksi bir pozisyonda gösterilmiş. Eser tutarsızlıklarla ve yüzeysel bir konuyla bezenmiş. Böyle bir esere inceleme dahi yazmazdım fakat kitap hakkında herhangi bir yerde bilgi mevcut olmadığından okumayı düşünenlere fikir oluştursun istedim.
208 syf.
·Puan vermedi
Kitabın arka kapağındaki yazıyı çok beğenmiştim ve büyük bir hevesle başladım ama ne yazık ki kitap ilerledikçe beklentilerimin hepsini boşa çıkardı dili normal güncel konuşma dilinde idi kurguyu yeterince beğenmedim ayrıca kitapta toplumsal sorunlar hakkında bazı eleştiriler vardı ama bunlar o kadar alakasız ve basit bir şekilde açıklanmıştı ki kitap olan beğenimi daha da düşürdü .
208 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Arka kapak sözü hoşuma gittiği için okumuştum. iki karakter şeklinde anlatımı tercih etmiş. Bunlardan ilki Fatih adlı bir delikanlı. Bu arkadaş karanlıktan bir ses duyuyor. ve karanlık ondan üç şey yapmasını istiyor. Bunlardan birincisi "sessizlik, yalnızlık ve karanlıktan" korkan bir çocuk için intihar mektubu , diğer isteği kürtaj yaptırmış bir kadının, kürtaj olan bebekten annesi için sitem dolu bir mektup. Üçüncüsü ise mahallelerindeki yaşlı Haris Efendi'ye bazı konularda yardım etmesi. Bu karakterin olayı bu şekilde başlıyor. Bir diğeri ise Sahra Hanım. O'nun serüveni sokağının karşısında oturan bir komşsunun garip bir özelliğini keşfetmesi ve onunla tanışmak istemesi ile başlıyor. Kitapta bir kaç yerde yakaladığım tutarsızlıklar vardı ancak yazarın kendi sitesinde bunları izah ettiğini gördüm. Dili bazı yerlerde bana ağır gelirken bazen son derece basit bir üslup tercih etmiş. Bununla birlikte kitap sürükleyici. Sonlara doğru ne olacak diye sayfaları hızla çevirdim. Kurgu meselesine gelecek olursak anlamak biraz zor. Bu karmaşıklığın sebebi iki karakter üzerinden anlatmış olması. kitabın türü olarak psikomacera diyebilirim. Mesela Kumru adlı karakterin metafor olduğu çok bariz. Baba rolünün eksiliklinden kaynaklanan sorunları var. Yine Fatih'in ödipal kompleksi çok açık şekilde ifade ediliyor. Kısaca diyebilirim ki sürükleyici ve meraklandırıcı olduğu ve psikolojik alt yapıya sahip olduğu için ben beğendim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sahir Bey
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.