Salih Kaya

Salih Kaya

YazarÇevirmen
9.8/10
12 Kişi
·
22
Okunma
·
1
Beğeni
·
43
Gösterim
Adı:
Salih Kaya
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1961
Malatya-Güzelyurt 1961 doğumlu, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu Salih Kaya; 1978 yılında Ziraat Bankası'nda Kambiyo Memuru olarak başladığı Bankacılığa, Osmanlı Bankası A. Ş. de Müfettiş, 2. Müdür, Müdür Yardımcısı, Genel Müdürlük Dış İşlemler Müdürlüğü ve Osmanbey Şubesi (İstanbul) Şube Müdürü olarak devam etmiştir. Bankacılığın her kademesindeki (yoğunlukla Kambiyo, İthalat, İhracat ve Dış İlişkiler Departmanlarında) görevlerini takiben Trakya Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi ve Rektörlük Dış İlişkiler Yöneticisi, Ankara Üniversitesi MYO'da Öğretim Görevlisi ve Bankacılık Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Aynı zamanda, Dünya Bankası Projelerinde (Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Projesi İŞKUR, Sağlıkta dönüşüm Projesi) uzman Eğitici ve Finans Koordinatörü olarak görevler almıştır. MFİB'de Bağımsız Değerlendirici ve Avrupa Birliği Gölbaşı Belediyesi Mesleki Eğitim Projesi Proje Koordinatörü / Uzman Eğitici olarak görev yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.
"Öfkem sınırsız ve dipsiz bir kuyu gibidir, cehennem dehlizlerine benzer ve arsızları yutmaya devam edecek ..."
Salih Kaya
Sayfa 41 - Flora Kitap
Binaya her girişinde, kendisini kuytuda bekleyen hazinesini, yani tüfeğini düşününce bayram gününü iple çeken bir çocuk gibi karnı havalandı. Yine de onu görme arzusunu bastırabildi. Merhametsiz, sabırla ölüm saçacağı o günün gelmesini bekliyordu.
Salih Kaya
Sayfa 8 - Flora Kitap
"Sol gözünden bir damla yaş damladı ...Vicdanı ile deliliğin sesleri bilincinde son kez çarpışmaya başladı ...Bir tarafta bunun vebalinden sakınan bir ben , öteki tarafta ise öfkeden ve intikam duygusundan kudurmuş başka bir ben ...."
Salih Kaya
Sayfa 14 - Flora Kitap
Toplumda kötülerin oranı çok daha fazla. Rahatlıkla tanımadığım herkesin kötü olduğunu farz edebilirim. O yüzden ölenlerin iyi olabilme ihtimali, hem çok düşük hem de beni ilgilendirmiyor şu anda.
“Ya öleceğini bilseydin? Rasgele bir yerde, rastgele bir zamanda, rastgele biri tarafından rastgele öldürüleceğini bilseydin ne düşünürdün? Böyle öleceğini bilseydin gözünden uykusuzluk, alnından ter eksik olmaz mıydı? O yüzden ölümün geldiğini bilmemek senin için daha iyi.”
"Herkes gibi yaşamın, hayatın ve evrenin farkında değildim. Yani tüm önceliğimi eğlenceye, zevke, sefaya, yemeye içmeye, gezmeye tozmaya harcadım. Amacım zevk ve sefa ile mutluluğa erişmekti. Hepimiz aynı şeyin peşindeyiz değil mi? Mutluluk! Kimisi mutlu olmak için gezer tozar, kimisi mutluluğu sekste ve cinsellikte arar, kimisi için mutluluk dilediğince yemek içmektir, kimisi için mutluluk parti yapmak ve dans etmekten ibarettir, kimisi için uyuşturucu mutluluğa götüren en kestirme yoldur. Dünyada ne kadar insan varsa hepsinin bir mutluluk tanımı vardır."
"Toplumun kültürü bir şekilde şiddeti körüklüyordu.Şiddet övülüyor,delikanlılık adı altında pazarlanıyordu.Tevazu,hoşgörü ve sabır gösteren,kendilerinden başkaları lehine vazgeçen insanlar ise enayi ve ezikler olarak adlandırılıyordu."
Salih Kaya
Sayfa 10 - Flora yayınevi
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Toplumun genelinde kötülük, kıskançlık, hırs ve habis düşüncelerin olduğuna inanan karakterimiz intikam duygusuyla yanıp tutuşur ....ve kötülüğü bir sekilde temizlemenin yollarını arar ...bulur ...uygular ...lakin içinde süregelen savaşa bir çözüm bulamaz ...vicdan ve öfkenin savaşı arasında kalmıştır ...bu savaşı kimin kazanacağını görmek, öğrenmek için kitabı okuyunuz efendim Gelelim kitap hakkındaki düşüncelerime ve bana hissettirdiklerine ...Öncelikle beklentimin çok üstünde bir kitap olduğunu söylemeliyim ...Sıradışı bir kurgusu var ...Olaylar birbirine çok güzel bağlanmış, hiç kitapdan kopmadan gayet güzel okunuyor ...Her sayfayı merakla çevirip yeter artık durmalısın Deniz , kendine gel derken bulabilirsiniz kendinizi Karakterlerin psikolojik analizleri çok başarılı ...Gizem son sayfaya kadar devam ediyor ve final kısmında yok artık diyorsunuz ...Spiritüel kitaplar arasında kuşkusuz yerini alacak ve iyiler arasında kesinlikle olacaktır ...Zihninizi sınamak , hayal gücünün kuvvetine tanık olmak isterseniz bu kitabı okuyun derim....
224 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Merhaba sevgili kitapseverler;

Sizlere aslında insanın kendini de sorgulamasına sebep olacak bir kitaptan bahsedeceğim. İsmi merhametsiz. Muazzam kurgusu ile çok sürükleyici bir eser. Basit umursamazlıklar, belki yaptığımız hatalardan ötürü sıradan bir özür dilemeyişler bile; karşımızdaki insanda nasıl bir yara oluşturur sizce ? Yazarımız muhteşem bir kurgu ile bu soruya cevap veriyor. Akıcı bir dil, güzel seçilmiş bir konu ile sizi de alıp götürüyor. Merakla okuduğum ve gerçekten muazzam bir şaşkınlıkla sonlandırdığım bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim.
224 syf.
·Beğendi·10/10
Bir katilin yaşadıklarını okumaya hazır mısınız ? O işlediği cinayetler için nedenler sıralayan biri. O acıma duygusunu elinin tersiyle itmiş bir katil. Cinayetlerini önceden ilmek ilmek planlayan ve planı bozulursa ikinci planı yapan bir katil. O Merhametsiz. O vicdanını elinin tersiyle itmiş öfkenin yapacaklarını bilen ve öfkesini insanları öldürmek için kullanan bir mimar.

Evet yanlış okumadınız Merhametsiz başarılı bir mimar olan Deniz'in ta kendisi. Otuzlu yaşlarında evli ve eşini seven biri. Ancak bir anda kişilik değişimleri yaşamaya başlıyor ve vicdanının yerine öfkesi onu esir alıyor. Öfke ise kan istiyor. Bu yozlaşmış kötü insanların barındığı toplumdan kan istiyor. Babasını ondan alan bu iğrenç toplumdan intikamın soğuk ateşi ile kırmızının en canlısı olan insan kanı istiyor. İstediği kan için acımasız planını uygulamanın tam zamanı dediği o akşam için her şeyi önceden didik didik planlıyor. Ve katliama hazır ol Kızılay. Çünkü Merhametsiz elinde silahı ile camda belirdi. İçindeki vicdanın sesi yapma dese de öfkenin çığlıkları vicdanı alt etti. Ve katilim başlıyor.

Kızılay bağıran insan sesleri ve ateşin gücüyle kendisini olanlara teslim ediyor. Teslimiyet, olacakların sorumlusu Deniz'in sol gözünden düşen tek damla yaş oluyor. Birde ölen ve yaralanan kişiler...

Kızılay katliamını Deniz'in yapacaklarının başlangıcı... Öfke kendini belli ettiğinde onu durdurabilecek vicdan bile geri çekilmek zorunda kalıyor. Ne zaman öfke kendini çekse vicdan çıkıyor sahneye. Denizin zihni, vicdan ve öfkenin çatışmasınının gösterisini sunuyor okuyucuya.

Kaderin Deniz'e oyunu ise katliamdan yaralanan kişilerin Nöropsikiyatrist eşi Müge'ye hasta olarak gönderilmesiyle kendini gösteriyor. İşte Deniz'in talihsizlik zincirlerine yeni bir tane daha eklendi.

Peki toplum bu kadar kötü mü? Toplumda iyi insanlar yok mu? Belki de sorulması gereken en büyük soru bu. Toplumda Deniz'in zihni gibi iyi ve kötünün çatışmasını yaşarken bu yarışı kim kazanıyor?

Yazarın kalemi sayesinde bir sonraki sayfalarda neler olacak diye merak ederek okuyorsunuz kitabı. Ve karşınıza çıkan beklenmedik son. başka bir son beklerken bir anda olaylar farlı yerlere sürüklendi. Bunu bana göre yazarın usta kurgusu başarıyor.

Ve düşünmeye başlıyorsunuz. Vicdan mı öfke mi ? Beynimizin ne kadar önemli bir organ olduğunu bir kere daha anladım.

Eğer psikoloji/gerilim/gizem türlerinde kitaplardan hoşlanıyorsanız bu kitaba bir şans verebilirsiniz.
224 syf.
·9/10
Salih Kaya - Merhametsiz


#alıntı
“Kaç kişiyi öldürdüm? Aman Allah’ım ! Bunu nasıl yapabildim ? Beni bu işi yapmaya zorlayan asabiyet, kin, intikam duygusu şimdi nerede ? Allah’ım ne yaptım ben ! Nasıl yaptım ? Bu ben miyim ? Ben olabilir miyim ? Korkunç, korkunç !”


“Buna bir son vermelisin. Sen, bu değilsin. Bunca ölüm, bunca katliam, artık durmalı. Yedi kişiyi öldürdün. Bunu duyuyor musun, tam yedi kişiyi öldürdün.. “

Acımasız bir katil Deniz. Önce yolda yürüyen masum insanları tarayarak öldürme eylemlerine başlıyor. Devamı geliyor tabi.. Hiç tanımadığı insanlara bile, karşı konulamaz bir şekilde öfke duyuyor. Sonra hain planlar kurarak öldürüyor. Peki neden ? İçinde hep bir taraf, vicdanının sesi diyelim biz buna, onu kendine getirmeye çalışıyor hep, yapmaması gerektiğini söylüyor. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi aslında lakin kitap ilerledikçe kendimi öyle bir kurgunun içinde buldum ki. Psikolojik bir travma tahmin ettim, meğer çok başka bir kurgu varmış karşımda..


Her sayfasını merakla çevirerek okudum, elimden bırakamadım resmen. Olayların birbirine bağlanış şekli ve kurgu çok güzeldi. Gizem dolu olaylar ise beni her sayfada daha çok içine çekti. Kesinlikle okumalısınız, keyifli okumalar ️ Merhametsiz Salih Kaya
224 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yazarın anlatımı ve kurgusu beni com ama çok motive etti. Deniz 'in yaşadığı travmatik olaylar toplumda suç makinesine dönmesine bir katliamın fikrini aklına sokuyor ve ama unuttuğu birşey var eşi Müge nöropsikiyatri uzmanı . Aslında daha anlatmak istiyorum ama kitabı mutlaka okuyun derim. Kalemi daim olsun. Bence bu kitap çok satanlarda olmalı.
224 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Merhametsiz~Vicdanın Gözyaşları -Salih Kaya
.
Başarılı bir mimar olan Deniz, yakalandığı gizemli bir hastalık sonucu aniden kişilik değiştirmeye başlar. Toplumun, özünde kötülükten başka bir şey barındırmadığına inanır. Acı dolu geçmişinin intikamını alma hevesiyle Ankara’nın göbeğinde, Kızılay’da silahlı bir saldırı gerçekleştirir. Bu katliamdan yaralı kurtulan üç kişi, Deniz’in nöropsikiyatrist eşi Müge’ye hasta olarak gönderilince Deniz’in yolu talihsiz bir biçimde onlarla kesişmiş olur. Bir yandan onları ortadan kaldırmaya çalışırken öte yandan ruhu korkunç bir vicdan azabıyla parçalanır. Deniz’in karşı konulamaz öfkesi ile bu öfkeyi durdurmaya çalışan vicdanı arasındaki büyük iç savaş da böylece başlamış olur. Bu savaşı kim kazanacak?
.
Merhametsiz – Vicdanın Gözyaşları, @salih.kaya_ 'nın mükemmel kurgusu ve analizleriyle bir psikolojik gerilim ve gizem romanı. Kitap kesinlikle zihninizi kurcalayacak, sonunda sizi şoka uğratacak nitelikte. Güzel bir bilgi birikimi ve araştırmayla yazılan kitap benden tam not aldı. Türk edebiyatına başarılı bir kalem olarak imza attığını düşünüyorum yazarın.
.
Kitap için @florakitap 'a teşekkür ederim. Yazar @salih.kaya_ 'ya da yazın hayatında başarılar dilerim.️
224 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın en dikkat çekici yanı kurgusu. Çok farklı bir kurgusu var. Psikoloji, polisiye, gerilim, gizem, fantastik ve bilim kurgu türlerinin her birinden izler var. Roman tam olarak bir sınıfa girmiyor. İçerisinde psikoloji ile ilgili çok şaşırtıcı bilgiler var. Aksiyon ve serüven yönü de çok kuvvetli. Son zamanlarda çıkan en sıkı kitaplardan biri diyebilirim. Kitap bir seri katil hikayesi gibi başlıyor ama 40-50 sayfadan sonra psikolojik bir yöne evriliyor. Bir süre sonra kendinizi bir bilim-kurgunun içinde hissediyorsunuz. Sonra kitap bir anda fantastik-sipiritüel bir hal alıyor. Bu dönüşümler çok ustaca yapılıyor. Sonuç olarak çok renkli, heyecanlı, olağandışı bir kurgu ile tempo baştan sonra artarak ilerliyor. Bitiş ise mükemmel bir sürpriz... Adeta bir amerikan dizisi tadında çok sürükleyici, harika bir kitap...

Yazarın biyografisi

Adı:
Salih Kaya
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1961
Malatya-Güzelyurt 1961 doğumlu, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu Salih Kaya; 1978 yılında Ziraat Bankası'nda Kambiyo Memuru olarak başladığı Bankacılığa, Osmanlı Bankası A. Ş. de Müfettiş, 2. Müdür, Müdür Yardımcısı, Genel Müdürlük Dış İşlemler Müdürlüğü ve Osmanbey Şubesi (İstanbul) Şube Müdürü olarak devam etmiştir. Bankacılığın her kademesindeki (yoğunlukla Kambiyo, İthalat, İhracat ve Dış İlişkiler Departmanlarında) görevlerini takiben Trakya Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi ve Rektörlük Dış İlişkiler Yöneticisi, Ankara Üniversitesi MYO'da Öğretim Görevlisi ve Bankacılık Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Aynı zamanda, Dünya Bankası Projelerinde (Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Projesi İŞKUR, Sağlıkta dönüşüm Projesi) uzman Eğitici ve Finans Koordinatörü olarak görevler almıştır. MFİB'de Bağımsız Değerlendirici ve Avrupa Birliği Gölbaşı Belediyesi Mesleki Eğitim Projesi Proje Koordinatörü / Uzman Eğitici olarak görev yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.