Salih Mirzabeyoğlu

Salih Mirzabeyoğlu

Yazar
9.7/10
185 Kişi
·
311
Okunma
·
180
Beğeni
·
11.364
Gösterim
Adı:
Salih Mirzabeyoğlu
Tam adı:
Salih İzzet Erdiş
Unvan:
Şair, Yazar, Mütefekkir
Doğum:
Erzincan, Türkiye, 10 Mayıs 1950
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 16 Mayıs 2018
Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş (10 Mayıs 1950, Erzincan), İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan Kürt şair, yazar, mütefekkir. İlk okulu Eskişehir'de Fatih İlkokulu'nda (1962), orta okulu Mehmetçik Ortaokulu'nda (1965) tamamladı (1968). Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali'de Sabah gazetesinde yayınlanmaya başladı (1965). 

Yaşamı

Seyyid asıllı bir aileden gelmekte olan Salih Mirzabeyoğlu Erzincan'da dünyaya geldi. İlköğretim, ortaokul ve liseyi Eskişehir'de tamamladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.

Mirzabeyoğlu'nun ismi 1970' lerde duyulmaya başlandı. İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncıların kurucusuydu. Gençliğinden itibaren Milli Görüş gömleğini üstüne giymişti. Salih Mirzabeyoğlu'nun genç yaşına rağmen sözüne itibar ediliyordu. Konferanslar veriyor, çevresinde İslam'a gönül veren dinamik gençler toplanıyordu.

1970’lerin ikinci yarısında kurulan Akıncılar Derneği’nin kurucuları arasındaydı. Derneğin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek onun kaleminden çok etkilenmiş, ‘’Benim 40 senedir aradığım ses buydu’’ demişti. 

1975'de Gölge Dergisi'ni çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile sağ kesimden en çok etkilenen isim oldu. Diğer siyasi suçlular gibi askeriye tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve Büyük Doğu - İBDA hareketine ağırlık verdi.

1991 yılında Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı.

28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998’de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Savunmasında kendisini bir teorisyen olarak bıçak yapan birine benzetecekti. İsteyen et keser, isteyen o bıçağı başka amaçlarla kullanırdı.

2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekmektedir. 23 Temmuz 2014 tarihinde talebini kabule değer gören İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tahliye edilmiştir.
"Kötü bir toplumda da olsa, kötülük için eline fırsat geçmişken iyi kalabilen insan, insandır."
Salih Mirzabeyoğlu
Sayfa 181 - İbda Yayınları
"Vakit o kadar çok ki, can sıkıntısından patlıyorum. Vakit o kadar az ki, hangi işe başlasam yetişemeyecek gibi geliyor."
Salih Mirzabeyoğlu
Sayfa 176 - İbda Yayınları
240 syf.
·Beğendi·10/10
Salih Mirzabeyoğlu, İslâm'a muhatap anlayış isimli eserini -teorik dil alanı- alt başlığıyla kaleme almış.
Eserini kaleme alış sebebi, gayesi ve muradını da şu cümlelerle hülasandırmış.
" Bizim ruhçuluğumuzun yeryüzüne perçinli olma karakteri, bizi tâbiî olarak fert ve toplum planında büyük aksiyona davet eder ki, her türlü ucuz soydan çerçöp nüktelerin ötesinde, fikir, sanat, ilim, siyaset ve fiil planında, ulvî mücerredin katı müşahhasla evlendirilmesini ister... Elini küfre değdirse şeriat doğacak ve zehiri bile şifaya tahvil edecek gerçek idrak ehli, eşyanın tasvirinde ışığın varlığının tabiî ispatı gibi, el atılan her meselede büyük İslâm diyalektiğinin tahassüsünü gösterecek, âlemde İslâm'ın hasrı dışında kendi kendinden ibaret bir varlık ve oluş sahası olmadığını her ân taze ifşâ edecektir... Buharın tecelli ettiği yere nisbetle, su, bulut ve buz görünüşleri gibi, her sahada oranın özelliklerine nisbetle görünecek olan ruhun talim, terbiye, tahkik, tahkim ve ana yol gayesi ölçülendirmeleri, Büyük Doğu-İbda'nın aynı olarak belirecektir."
Eser 5 levhadan müteşekkil. 1. levha: İslâm'a Muhatap Anlayış. 2 levha: Sistem ve Teori. 3. levha: Zıt Kutuplar Arası Muvazene. 4. levha: Diyalektik Çerçevesinde. 5. levha: Noktalamalar...
Keyifli okumalar...
262 syf.
·Beğendi·10/10
60 dan fazla eser sahibi Salih Mirzabeyoğlu'nun 8. sıradaki eseri.
Belirli bir zaman sürecinde kronolojik şekilde tarih tesbitiyle yerini alan damlalar bir kabta toplanmış. "Önce ve sonra" keyfiyeti altüst, "bir kab su" bütünlüğü ve formasyonuna kavuşturulmuş.
Hayaller, gerçekler, tahliller, terkibler ve tabii ki tesbitler harmanı bir bütün!..
Damlaya damlaya göl olmuş. Bu göle yüzme bilmeyenlerin girmemesi önemle rica olunur. ama yüzme bilenler mutlaka girmeli ve kulaç atmalı, tadına doyum olmuyor. tesbitler orijinal, terkibler harikâ, tahliller mükemmel...
Lütfen okuyunuz, idrak etmenin zevkine tadacaksınız...
285 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Allah, Salih Mirzabeyoğlu ndan razı olsun.

3,5 yıldır gûya iktisat bölümünde okuyormuşum...

Bu sıkıntılı eğitim sisteminin 3,5 yılda vermediğini, bir kitapta veren büyük ÇİLEKEŞ'e de selâm olsun.Günümüz iktisatçılarının sadece madde boyutunu önemsediğini bu madde boyutunun yanında ruh boyutunun daha büyük bir âmil olduğunu artık kesinkes bildim.Allah bu bilgiyi aksiyona geçirmeyi nasib ve lütuf eder inşaallah.

Kitap, temel nitelikte olmasına rağmen fikirle yoğurulduğu için tahlili çok zor oldu.Ama verimi tahlilinden daha önemli bir gösterge olduğu için hiç üşenmemek gerektiği kanaatindeyim.Günümüzde İslâmî nizama doğru ilerleyişe hizmet etmek isteyen bizlerin bu kitabı okuması ve hatta belirli periyotlarla tekrarlaması çok faydalı olacaktır.

Allah, nizamının yayılmasına ve hâkim güç olmasına bizleri hizmetkâr kılsın.Ve bize Salih Mirzabeyoğlu gibi önderini peygamber (s.a.v) gören zâtlardan nasiblenmeyi ve nasibimizi de artırmayı lütfetsin.Amin
784 syf.
·Beğendi·10/10
Kumandan'ın 57. eseri... Kitap 783 sahife, 54 bölüm ve 280 başlıktan müteşekkil.
Salih Mirzabeyoğlu Merhum eserini kaleme alış sebeb, gaye ve muradını şu kelimelerle belirtiyor:
- Sene 1993... henüz "hırka-i tecrid" bile ortada yok. Bugün, Bolu F-tipi Cezaevi'nde, durumlarına göre NYMPHA veya mousa adını verdiğim aynı işi görürlerin nezaretinde, onlarla didişirken bu esere başlıyorum ve "Ölüm Odası" isminin tevafukları bana sonsuz imkânlar tedaî ediyor. buradaki telegramcılar'a NYMPHA ve mousa isimlerini takmam, Kartal'a göre bir yenilik; ve fikir, sanat, teknoloji, siyaset derken, BERZAH hakikatine vurulacak topyekûn dünya hâlinde bir genişlikte, onlar da son derece zeki, ne kadar da salak, bu kadar hainlik ve vahşet olur mu, alaycı, alay edilen, beni ve bendekini dağıtan, sonra kendi zekiliği imiş gibi bana hatırlatan, aslolan niyeti, övünmek gibi olmasın ama, benim çoğu zaman onlardan ileri durumumdan dolayı değişen, neticede, Üstadım'ın "çözdük her türlü müşkülü derlerse de ki, sonunda VAR OLMA müşkülü kaldı!" hakikatini en canhıraş şekilde gösteren tipler. Onlar, sanki sihirbazın önündeki sihirli kürede, ne derlerse ve yaparlarsa yapsınlar, ben onları bütün bir bünyenin ifşacısı sivilce olarak görüyorum,durumu onlarda seyrediyorum.
Ne yazık ki, NYMPHALAR'dan başka şahidim yok; bu esere ÖLÜM ODASI ismini vermemin sebebi, becedi MEHDÎ MUHAMMED'e uysun diye değil... Aynı ebcedte, MESCEN: CEZAEVİ
971 syf.
·Beğendi·10/10
Şehid Kumandan Salih Mirzabeyoğlu'nun 58. eseri. Ölüm Odası b-yedi ismi ve "Tarih" altbaşlığıyla yaınlanmış.
Kitap tam 971 sahife, 44 bölüm ve 230 başlıktan müteşekkil.
Kumandan Tarihin nasıl gerçekleştirildiğini şöyle açıklıyor:
-"TARİH? İnsanoğlu'nun HAK ve BÂTIL kılıklı bütün oluş ve kapışmaları, neticede "Kalb Hakikati"nde bitişik bu iki kutuptan birinden biri, gerçekleştirilmektedir... Kim ne yaparsa yapar, yaptığı Allah'ın dediğidir: LEVH_İ Mahfuz... Ve topyekûn varlık SEYYİD Mustafa Nur'un kadrosudur..."
Ve tarihe hangi şuurla yaklaşılması gerektiğini de şu sözlerle izah ediyor:
-" TARİH ister istemez HALİHAZIRIMIZ'a nisbetle ele alınandır ki, böyle bir durumda da "tarihin insanı hükmü altına alması değil, tarihe mânâ veren insan şuuru hakikati" kendini empoze eder; nitekim öyle olmuştur. Tarih, itiyad kazanmaya hizmet eder. "Geçmişe mânâ veren halihazırdaki şuur"; bu bir ideolocya manzumesinin kendi olmaya kadar gider - sadece siyasî değil, "olsaydılar", bunun yanında gelecek hayâlleriyle, bahsi geçen İDEOLOCYA manzumesinde asıl veya nüve şeklinde yerini alır. Bu anlayış, ruh ve sistemle, ÖLÜM ODASI muhasebesi içinde görünen tarih... OSMANLI: 701: ESER - Bir şeyi öne almak. Tercih. Bir şeyi zikretmek. Arzetmek. Fazl. Arda kalan. TAKDİM... Yepyeni bir dünya için!"
Keyifli okumalar...
320 syf.
·Beğendi·10/10
Şehit Kumandan Salih Mirzabeyoğlu'nun 23. eseri.
Kitap 4 levhadan oluşuyor ve bu Levhalarda toplam 49 ara başlık mevcut. 1. Levha: Muhasebe 2. Levha: Murakabe 3. Levha: muhakeme ve son levha da Mihrak başlıklarıyla yayınlanmış.
Mirzabeyoğlu, eserini kaleme alış sebeb, gaye ve muradını şu cümlelerle açıklamış:
-" Hikem: hikmetler... Hikemiyat; hikmetler ve düşüncelerle ilgili... Bu lügat mânâlarından sonra bildirelim ki, doğan ve serpilip gelişen çocuğun ruhî hüviyetine münasip bir isim halinde "Hikemiyat", İBDA diyalektiğinin devşirdiği hikmetler örgüsüdür... En geniş mânâsıyla Hikemiyat bu.
Yumurtadan çıkan ördek yavrusunun suya doğru tabiî bir akışı varya… Fikrin böyle bir akış tabiîliği ve veriminin isimlendirilmesi hâlinde Hikemiyat, bütün fikri eserlerimize şemsiye olucu bir genişlik arzederken, hususi ismini ve mânâsını bu eserde buldu."
Keyifli okumalar...
285 syf.
·Beğendi·10/10
Salih Mirzabeyoğlu'nun İBDA yayınlarından çıkan 22. eseri...
Kitap 6 levha ve 167 ara başlıktan müteşekkil. 1. Levha: Genel Bakış 2. Levha: Kavramlar ve Meseleler 3. Levha: Beytülmâl ve Bankacılık 4. Levha: Pratikten Çıkan Dersler 5. Levha: Meseleleri Çözmede Metod 6. Levha: Tespitler-Tahliller-teklifler...
Kumandan eseri kaleme alış sebeb, gaye ve muradını şu cümlelerle izah etmiş:
-"Bir dünya görüşü, dili belirler ve geliştirir; bu dünya görüşü ile yoğrulan dilin kendini öyle şekillendirmesi gerekir ki, düşüncenin her şekline kolayca girebilsin ve milletin dünya görüşünü temsil eden her düşünceyi dile getirebilsin... "teorik dil alanı" tekniği içinde bu gayenin gerçekleşme sahalarından bir olarak İKTİSAT ve AHLÂK.
Ancak yüksek bir düşünce olgunluğuna erişen dillerde gerçek bir düşünce etkinliği meydana gelir...Bunun ispat unsurlarından biri hâlinde, İKTİSAT ve AHLÂK.
İslâmî açıdan iktisat mevzuuna bakış, ya mevzunun muazzam kapsamlı ve ihtisas sahalarına bölümlü olmasından dolayı çekingen veya umursamaz bir tavır, yahut da çoluk çocuklarla-çoluk çocuk kafalı adamların cehli nisbetinde cesur çıkışlarına bahis olarak görünmüştür... Biz, bu eserde, hem iktisat mevzuuna hiç alâkası olmayanların bile eserin sonunda kendilerini işin rüzgarını almış bulmaları, hem de teknik iktisadi bilgilerini harekete geçirmeleri gerekenlere işin ipuçlarını verme usulüyle hareket ettik; birinciler pay almalı, ikinciler İslâmî bir düzende geçerli olacak iktisadî mekanizmanın unsurları üzerine gerçekten fikir üretmenin yolunu bulmalı...
352 syf.
·Beğendi·10/10
"Bize uygun olan her söz, bizim sözümüzdür!" kumandan nam-ı diğer İBDA mimarı Salih Mirzabeyoğlu' nun başucu eserlerinden bir tanesi.
İBDA'cıların tümdengelim ve tümevarım yoluyla başvuracakları bu eseri "ortak hafıza" olarak takdim eden Mirzabeyoğlu, eserini kaleme alış sebebini de şöyle izah ediyor:
Yâni sadece yazmak ve anlatmak değil, yazdırmak ve anlattırmak sevdasıyla, dışa açılışın vermek, görüp tanımaya misâl olmak.
Doğudan Batıdan yüzlerce fikir mahsulü (cümleler, paragraflar, aforizmalar) süzgeçten geçirip istifademize sunmuş Merhum Kumandan.
Kendisinde mücerret fikir istidadının olup olmadığını test etmek isteyenler bu eseri okumalılar. Şiddetle tavsiye olunur.
276 syf.
·Beğendi·10/10
Salih Mirzabeyoğlu'nun 28. sıradaki eseri. Şiir ve sanata dair hikemiyat. Eserde 1. levhada şiirde ve sanatta usûl ve kapsam ana başlığı altında estetik ve estetiğin diğer sanat dallarıyla alakası, ilke ve ölçüleri incelenmiş. 2. levha sanat dalları ve estetik meselelere dalınmış. 3.levhada tenkid, tahlil ve tesbitler yer almış ve son levhada şiir hikemiyatına ayrılmış.
Kumandan eserin arka kapağında bu eseri kaleme alma gaye ve muradını özetlemiş:
" Bir yanda unsurları ve mevzu olarak hikemiyat ve felsefenin tabii ilgi alanında bulunan estetik ve sanat üzerine düşünce meselesi; öbür yanda, kendi sanatı üzerine düşünce davası... Biri diğerine akıcı bir çizgide, biri mütefekkire ve öbürü ise sanatkâra ait olan bu iki işi bir arada gerçekleştirmeye çalıştım."
Eserin son bölümü hariç, diğer bölümler, "şair" ve "bedî" ikilisini karşılıklı fikir teatisinde geçiyor. zevkle okunuyor. Tavsiye edilir
250 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kumandan bu eserini "Dostum, ve Sevgilim, zekâî, nazır Ahmet Necip Fazıl'a, onun ağzından da, dünya gözüyle yüzünü görme saadetinden mahrum olduğum " manzuru nazar-ı pîran-ı kirâm, Keremli pirlerin nazarlarına görünen" lâkaplı ve muhsîne, bütün yüceliklerin altın pınarı, büyük "İrşad Kutbu", Efendimiz esseyyid Abdulhakîm Arvasî Hazretleri" ne ithaf ediyor.
Eser, bu yüzyıl İslâm diyalektiğini temsil eden İBDA'nın tacı mevkiinde takdim ediliyor ve eserde bol miktarda İslâm büyüklerine ait hikmetli sözler toplanmış, tertib edilmiş.
Eserin 13. Levha (son bölümü) sı Üstad Necip fazıl Kısakürek'in Van seyahatine ayrılmış.
"Mânâ fatihlerinin önünde, edebli olmak bile "ben-varlık" ifadesi; suç...Nerde kaldı ki edepsizlik. Öyleyse şükrün edâsı gerek."
Bu ölçü içinde, şartlarına malik olunmadan bu türlü eserlere yeltenişin, kabak muharrir cehaletiyle islâm büyüklerinin sözlerini şu veya bu türlü tertib edişin ve yarım akılla kullanışın, kenef ağzıyla kenefte mukaddesleri anmak demek olduğunu kavradığını belirten kumandan, haddi bilmenin edebiyle eserini kaleme almış. Hararetle tavsiye edilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Salih Mirzabeyoğlu
Tam adı:
Salih İzzet Erdiş
Unvan:
Şair, Yazar, Mütefekkir
Doğum:
Erzincan, Türkiye, 10 Mayıs 1950
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 16 Mayıs 2018
Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş (10 Mayıs 1950, Erzincan), İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan Kürt şair, yazar, mütefekkir. İlk okulu Eskişehir'de Fatih İlkokulu'nda (1962), orta okulu Mehmetçik Ortaokulu'nda (1965) tamamladı (1968). Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali'de Sabah gazetesinde yayınlanmaya başladı (1965). 

Yaşamı

Seyyid asıllı bir aileden gelmekte olan Salih Mirzabeyoğlu Erzincan'da dünyaya geldi. İlköğretim, ortaokul ve liseyi Eskişehir'de tamamladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.

Mirzabeyoğlu'nun ismi 1970' lerde duyulmaya başlandı. İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncıların kurucusuydu. Gençliğinden itibaren Milli Görüş gömleğini üstüne giymişti. Salih Mirzabeyoğlu'nun genç yaşına rağmen sözüne itibar ediliyordu. Konferanslar veriyor, çevresinde İslam'a gönül veren dinamik gençler toplanıyordu.

1970’lerin ikinci yarısında kurulan Akıncılar Derneği’nin kurucuları arasındaydı. Derneğin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek onun kaleminden çok etkilenmiş, ‘’Benim 40 senedir aradığım ses buydu’’ demişti. 

1975'de Gölge Dergisi'ni çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile sağ kesimden en çok etkilenen isim oldu. Diğer siyasi suçlular gibi askeriye tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve Büyük Doğu - İBDA hareketine ağırlık verdi.

1991 yılında Amerika'nın Irak'a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı.

28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998’de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Savunmasında kendisini bir teorisyen olarak bıçak yapan birine benzetecekti. İsteyen et keser, isteyen o bıçağı başka amaçlarla kullanırdı.

2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekmektedir. 23 Temmuz 2014 tarihinde talebini kabule değer gören İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla tahliye edilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 180 okur beğendi.
  • 311 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 592 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları