Salih Mirzabeyoğlu

Salih Mirzabeyoğlu

Yazar
9.6/10
327 Kişi
·
892
Okunma
·
422
Beğeni
·
19,4bin
Gösterim
Adı:
Salih Mirzabeyoğlu
Tam adı:
Salih İzzet Erdiş
Unvan:
Şair, Yazar
Doğum:
Erzincan, Türkiye, 10 Mayıs 1950
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 16 Mayıs 2018
Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş ( 10 Mayıs 1950; Erzincan, Türkiye – 16 Mayıs 2018; İstanbul, Türkiye), İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan 22 Temmuz 2014'te yeniden yargılama talebi kabul edilerek tahliye olan Kürt asıllı Türk şair, yazar.

Salih Mirzabeyoğlu, Erzincan'da dünyaya geldi. İlkokulu 1965 yılında Eskişehir'de Fatih İlkokulu'nda, ortaokulu 1968 yılında Mehmetçik Ortaokulu'nda tamamladı. Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali'de Sabah gazetesinde yayımlanmaya başladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendî tarikatına katıldı.

Mirzabeyoğlu'nun ismi 1970'lerde duyulmaya başladı. İslâmî gençlik hareketlerinden biri olan Akıncılar'ın kurucusuydu. Gençliğinden itibaren "Millî Görüş" gömleğini üstüne giymişti. Salih Mirzabeyoğlu'nun genç yaşına rağmen sözüne itibar ediliyordu. Konferanslar veriyor, çevresinde İslam'a gönül veren dinamik gençler toplanıyordu.

Akıncılar Derneği’nin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı.

1975'te Gölge dergisini çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. 12 Eylül Darbesi'nde sağ kesimin mağdur edilen isimleri arasında öne çıktı. Diğer siyâsî suçlular gibi sıkı yönetim idâresi tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve Büyük Doğu ve İBDA-C hareketindeki faaliyetlerine ağırlık verdi.

1991 yılında Körfez Savaşı'nın akabinde oluşan siyâsî atmosfer içinde tutuklandı.

İstanbul 6 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 1999 yılında İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş’i (Salih Mirzabeyoğlu) "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan, eski TCK’nın 146/1. maddesi uyarınca idam cezasına çarptırıldı. Erdiş hakkında verilen idam cezası, 23 Eylül 2002 tarihinde uyarlama yapılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

2014 yılında yeniden yargılanma talebi mahkeme tarafından kabule değer görüldü ve Bolu F Tipi Cezaevi'nden tahliye edildi.

2018 yılında beyin kanaması nedeniyle Yalova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen, daha sonra İstanbul'daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilen Mirzabeyoğlu, 16 Mayıs 2018'de 68 yaşında hayatını kaybetti.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Es-Selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtuhû

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu kitap bir romandan çok daha fazlası.. Okurken düşündüren, düşünürken sorgulamaya vesile olan fikirle bütünleşmiş muhteşem bir eser. Mütefekkir Salih mirzabeyoğlu'nun ilk romanı.. Her okuyan kimin romanı olarak okudu ama aslında bu benim romanım, senin romanın yani bizim romanımız.. İçinde kendimizi bulduğumuz, bizi anlatan bir eser.

"Kim"  günlük yaşadıklarını arkadaşına mektup olarak yazıyor . Aşkını,kavgasını, derdini.. kısacası yaşamayı deniyor. Gençliğin vermis olduğu çıkmaz sokakların kapısını aralayıcı, ben kimim sualine cevap verir nitelikte.

"Kavga nedir?

Değişen şartlarla mücadele değil mi?
Tabiatla mücadelesini yapamayan karınca ölüme mahkumdur...

Kavgasını yapamayan düşünce, silinmeye mahkum.

Kendi nefsini korumaktan, idealini yürütmeye kadar döğüşerek yapılan kavga; senin yuva kurma kavgan gibi...

Velhasıl Hayatın kendisi kavgadır"
______
Es-Selam
299 syf.
·Beğendi·10/10 puan
1980 yılında yayınlanan Yaşamayı Deneme, Salih Mirzabeyoğlu’nun ilk romanı, ilk gençlik romanı. İbda yayınlarından çıkan 4. eseri.Roman iki dostun (Hafiye ve Kim) mektuplaşmalarından oluşuyor. İlk aşk, ilk kavga, toplumu farkediş, samimi ile sahteyi resmediş, bir gencin ilk kıvranışları… “Kurak bir iklime doğmuş nesillerin yeni bir dünya görüşü ihtiyacını şu veya bu vesilelerle ortaya çıkaran “kim”lik bunalımının” hikâyesi…

– “Dost geçinenin, yara aldığın yerden parçalamaya hazır köpekbalığı gibi beklediği bir zamanda, gerçek dostum KİM’i kaybetmekten üzgünüm. “Sanmam” diyen sesini duyar gibiyim. Ama o Ben’dim: Ben KİM’im.”
248 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu'nun kaleme aldığı bu eser Dilin diyalektiğini ve dilin felsefini içeriyor diyebiliriz. Mirzabeyoğlunun takdim yazısında belirttiği üzere "Türkiye'de, ne bir dünya görüşüne nisbetle fikir, ne de "sanatı üzerine düşünme" bahsi şeklinde dil mevzuuna soylu bir yaklaşma olmuştur..." Bu eser bi nevi bu boşluğu doldurmakta ve dil bahsinde dil ve kelamın önemini Varlık ve oluş, hayat ve ölüm, zaman ve hürriyet, fert ve toplum, estetik ve ahlâk, dil ve diyalektik bağlamından değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Kitabımız yedi levha ve her bir levhanın belirtmiş olduğu konu başlıkları çerçevesinde oluşmaktadır.

1.levha: Ruhî Roman-Ruhun Romanı
2.levha: Dil ve Alem
3.levha: Dil-Düşünce-Aksiyon
4.levha: Dil Şuuru
5.Levha: Dil-Düşünce-Sanat
6.levha: Mutlak Dil-Mutlak Mana
7.levha: Dil Çevresinde

Kitap dil meselesini ontolojik bir bağlamda ele aldığı için okuyucuda dil , idrak ve anlayış açısından epeyce düşündürücü etki uyandıran bir özelliğe sahip.
Dilde Anlayış kazanmak ve mutlak fikir yolunda dili anlamak isteyenlere tavsiye ettiğim bir kitap.
Bereketli okumalar dilerim Efendim.
368 syf.
·Beğendi·10/10 puan
… Kumandan'ın İbda yayınlarından 10.sırada yayınlanan eseri; 1982 yılında küçük bir kitapçık olarak yayınlandığında Üstad Necip Fazıl tarafından “hakkımda yazılmış tek harika kitap” şeklinde karşılandı. 1989 yılında genişletilmiş haliyle yeniden yayınlandı. Bu eser, bir nevi İbda Külliyatı’nda yeri olan meseleleri (Üstad’la diyaloglarında) “nüve” halinde içinde taşır. İbda Külliyatı’na yeni başlayacak olanların bana göre en başta okuması gereken eserlerinden biridir. İki büyük mütefekkirin sohbetine dahil olmak da hediyesi:
“Dilden dile geçerken pestpayeleşen her mevzu gibi, “aydın sorumluluğu” lâfı da ayağa düştü… O gün bunu anlatıyordu… Kelimesi kelimesine hatırlıyorum:
– “İstidat nedir biliyor musun?.. Bir şeyi yapabilmeye doğuştan hazırlıklı olmak, yatkın olmak… Ama çalışmak olmadı mı istidat neye yarar?.. Üzerinde gezindiğin toprağın altı, altun dolu olsa, üzerinde niteliksiz olarak dolaşan adama ne faydası olur?.. Onu keşfetmek de çalışmak işi… Çalışmak da istidat, bir şube istidattan!..”
– “Bu bizzat imânla da alâkalı değil mi efendim?..”
– “Evet!.. Klişe tekerlemecileri nereden anlasınlar ki, imân bir aksiyon davasıdır; nefsi zora sokabilme işi. Her ân yeni olmak, doymamak, yorulmamak, kanıksamamak, hep kendini aşmak; gaye yerinde dursun, bunun için çaba gösterilsin de, her zaman ulaşmak mümkün olmasa da ne gam!…”
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu'nun İbda yayınlarından çıkan 37. fikir eseri. Üç Işık, alt başlığı "Sohbet-Konferans" ismiyle yayınlanmış. bir takdim, 4 levhadan müteşekkil. 1.Levha "Cemaat" ve "Aksiyon" aynı isimli bir konferansın (diğerleri gibi) yazıya dökülmüş hâli, 2. Levha, "Nasıl Birlik" 3. levha "İşkence ve Filistin Meselesi" 4. levha, "üç Işık"...
Eserini şu cümlelerle takdim etmiş Mirzabeyoğlu:
" Fikir, sanat ve aksiyon nefesiyle, ne zaman ne söylemişiz, ne yapmışız... Ne yapmaktayız... Kırılmaz, bükülmez, sökülmez, dökülmez, pörsümez çizgimizin dünü ve bugününü birbirine şahit kılıcı görüntüsünü, toplayıcı hüküm hâlinde Üstadım'ın şu mısraına tercüme ettirebiliriz:
- " Duranlar görecektir yürüyeni!"
Bu kadar!
İşte şehitlerimiz, işte gazilerimiz, işte zindanda bile bayrağı yüksekte tutan bayraklaşmış -sahici insan- kardeşlerimiz!..
285 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Allah, Salih Mirzabeyoğlu ndan razı olsun.

3,5 yıldır gûya iktisat bölümünde okuyormuşum...

Bu sıkıntılı eğitim sisteminin 3,5 yılda vermediğini, bir kitapta veren büyük ÇİLEKEŞ'e de selâm olsun.Günümüz iktisatçılarının sadece madde boyutunu önemsediğini bu madde boyutunun yanında ruh boyutunun daha büyük bir âmil olduğunu artık kesinkes bildim.Allah bu bilgiyi aksiyona geçirmeyi nasib ve lütuf eder inşaallah.

Kitap, temel nitelikte olmasına rağmen fikirle yoğurulduğu için tahlili çok zor oldu.Ama verimi tahlilinden daha önemli bir gösterge olduğu için hiç üşenmemek gerektiği kanaatindeyim.Günümüzde İslâmî nizama doğru ilerleyişe hizmet etmek isteyen bizlerin bu kitabı okuması ve hatta belirli periyotlarla tekrarlaması çok faydalı olacaktır.

Allah, nizamının yayılmasına ve hâkim güç olmasına bizleri hizmetkâr kılsın.Ve bize Salih Mirzabeyoğlu gibi önderini peygamber (s.a.v) gören zâtlardan nasiblenmeyi ve nasibimizi de artırmayı lütfetsin.Amin
Kimin romanı kimliksik bir kimlik içinde kim olma muvazenesinin burukluğu içinde kim. Melankoli imajda Edebiyatı ve fikrini yükseltmiş Mirzabeyoğlu bir gençlik romanıyla ustaca kaleme aldığı eseri kimliksizler için sunar...
128 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Şair-Mütefekkir-Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun en çok bilinen eserlerinden biri… 1975’te yine Gölge Dergisi’nde bölüm bölüm yayınlanan bu şiirler 1979’da kitaplaştırılır ve İbda yayınlarının 2. eseri olarak basılır.Filipinlerdeki Müslümanların “Kurtuluş Mücadelesi”ni anlatan destan, Türkiye’deki İslamcı mücadeleye de istikamet verir:

“bu destan
suların akışı gibi
küfrün surlarına tırmanışın
ve ilklerden başka örnek tanımaksızın
savaşanların
sen! anadolu’nun sahibi
sen! beklenen
sen! kurtulacak
ve kurtaracak olan
duy milyonlarca hasretin sesini
sen er yürek nasipli
beklenen sensin
özlenen sensin
gözlenen sen!”
262 syf.
·Beğendi·10/10 puan
60 dan fazla eser sahibi Salih Mirzabeyoğlu'nun 8. sıradaki eseri.
Belirli bir zaman sürecinde kronolojik şekilde tarih tesbitiyle yerini alan damlalar bir kabta toplanmış. "Önce ve sonra" keyfiyeti altüst, "bir kab su" bütünlüğü ve formasyonuna kavuşturulmuş.
Hayaller, gerçekler, tahliller, terkibler ve tabii ki tesbitler harmanı bir bütün!..
Damlaya damlaya göl olmuş. Bu göle yüzme bilmeyenlerin girmemesi önemle rica olunur. ama yüzme bilenler mutlaka girmeli ve kulaç atmalı, tadına doyum olmuyor. tesbitler orijinal, terkibler harikâ, tahliller mükemmel...
Lütfen okuyunuz, idrak etmenin zevkine tadacaksınız...
240 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Salih Mirzabeyoğlu, İslâm'a muhatap anlayış isimli eserini -teorik dil alanı- alt başlığıyla kaleme almış.
Eserini kaleme alış sebebi, gayesi ve muradını da şu cümlelerle hülasandırmış.
" Bizim ruhçuluğumuzun yeryüzüne perçinli olma karakteri, bizi tâbiî olarak fert ve toplum planında büyük aksiyona davet eder ki, her türlü ucuz soydan çerçöp nüktelerin ötesinde, fikir, sanat, ilim, siyaset ve fiil planında, ulvî mücerredin katı müşahhasla evlendirilmesini ister... Elini küfre değdirse şeriat doğacak ve zehiri bile şifaya tahvil edecek gerçek idrak ehli, eşyanın tasvirinde ışığın varlığının tabiî ispatı gibi, el atılan her meselede büyük İslâm diyalektiğinin tahassüsünü gösterecek, âlemde İslâm'ın hasrı dışında kendi kendinden ibaret bir varlık ve oluş sahası olmadığını her ân taze ifşâ edecektir... Buharın tecelli ettiği yere nisbetle, su, bulut ve buz görünüşleri gibi, her sahada oranın özelliklerine nisbetle görünecek olan ruhun talim, terbiye, tahkik, tahkim ve ana yol gayesi ölçülendirmeleri, Büyük Doğu-İbda'nın aynı olarak belirecektir."
Eser 5 levhadan müteşekkil. 1. levha: İslâm'a Muhatap Anlayış. 2 levha: Sistem ve Teori. 3. levha: Zıt Kutuplar Arası Muvazene. 4. levha: Diyalektik Çerçevesinde. 5. levha: Noktalamalar...
Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Salih Mirzabeyoğlu
Tam adı:
Salih İzzet Erdiş
Unvan:
Şair, Yazar
Doğum:
Erzincan, Türkiye, 10 Mayıs 1950
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 16 Mayıs 2018
Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş ( 10 Mayıs 1950; Erzincan, Türkiye – 16 Mayıs 2018; İstanbul, Türkiye), İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan 22 Temmuz 2014'te yeniden yargılama talebi kabul edilerek tahliye olan Kürt asıllı Türk şair, yazar.

Salih Mirzabeyoğlu, Erzincan'da dünyaya geldi. İlkokulu 1965 yılında Eskişehir'de Fatih İlkokulu'nda, ortaokulu 1968 yılında Mehmetçik Ortaokulu'nda tamamladı. Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali'de Sabah gazetesinde yayımlanmaya başladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendî tarikatına katıldı.

Mirzabeyoğlu'nun ismi 1970'lerde duyulmaya başladı. İslâmî gençlik hareketlerinden biri olan Akıncılar'ın kurucusuydu. Gençliğinden itibaren "Millî Görüş" gömleğini üstüne giymişti. Salih Mirzabeyoğlu'nun genç yaşına rağmen sözüne itibar ediliyordu. Konferanslar veriyor, çevresinde İslam'a gönül veren dinamik gençler toplanıyordu.

Akıncılar Derneği’nin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı.

1975'te Gölge dergisini çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. 12 Eylül Darbesi'nde sağ kesimin mağdur edilen isimleri arasında öne çıktı. Diğer siyâsî suçlular gibi sıkı yönetim idâresi tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve Büyük Doğu ve İBDA-C hareketindeki faaliyetlerine ağırlık verdi.

1991 yılında Körfez Savaşı'nın akabinde oluşan siyâsî atmosfer içinde tutuklandı.

İstanbul 6 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), 1999 yılında İBDA-C lideri Salih İzzet Erdiş’i (Salih Mirzabeyoğlu) "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan, eski TCK’nın 146/1. maddesi uyarınca idam cezasına çarptırıldı. Erdiş hakkında verilen idam cezası, 23 Eylül 2002 tarihinde uyarlama yapılarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

2014 yılında yeniden yargılanma talebi mahkeme tarafından kabule değer görüldü ve Bolu F Tipi Cezaevi'nden tahliye edildi.

2018 yılında beyin kanaması nedeniyle Yalova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen, daha sonra İstanbul'daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilen Mirzabeyoğlu, 16 Mayıs 2018'de 68 yaşında hayatını kaybetti.

Yazar istatistikleri

  • 422 okur beğendi.
  • 892 okur okudu.
  • 56 okur okuyor.
  • 1.233 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları