Salimcan Satıcı

Salimcan Satıcı

Yazar
9.3/10
4 Kişi
·
4
Okunma
·
4
Beğeni
·
284
Gösterim
Kesin olarak erkek ya da kız olarak ayrımlandığın vakit gelecek. Erkeksen, şiddeti öğreneceksin ki zenginleri kollayan ideolojiler uğruna salyalarını akıtarak hırlayabilirsin. Göreve gideceksin, ama aslında senin görevin hayatın boyunca bitmeyecek. Parlak zincirlerini öpe öpe yaşayacaksın. Tabağına kadın düşsün diye çalışacaksın sen.
Salimcan Satıcı
Sayfa 103 - DEX
Bir damla kandan can bulup çıktığın ışıkta avaz avaz bağırarak ağlayacaksın. İki ayak üstünde durup da ilk kelimelerini söylerken bile bir numaran var senin. İsmin çoktan kondu, cinsiyetine göre davranman için kundağın pembe ya da mavi oldu. Elbiselerin ve oyuncakların, hatta emziğin bile buna göre alınıp kucağına kondu. Sonra çocuk oldun sen
Salimcan Satıcı
Sayfa 103 - DEX
Şu an aklımın aşkımda olması gerekiyor, mesela. ama cebimde yok para, varsa da illaki paylaşılacak. O hayat ki, sonuna kadar yaşanacak
Salimcan Satıcı
Sayfa 23 - DEX
Hüzün sürülü gözlerden kaçıp yere düşmüş çantaya yöneldiğim sırada kadının koluma tutunmasıyla birlikte hiç yoktan titredim. Çantanın ederinden doğmuş bir kaç düşünce bana, "Asla olmaz." derken çarpan yüreğime söz geçirmek için direndim. Ancak gençliğimin kayıtsızlığına yenik düşmem an meselesiydi ve kalbim... Yalan da olsa bir aşk hikâyesine başlamaya hevesliydi.
Salimcan Satıcı
Sayfa 10 - Dex
Baharı bıraktığım yerden alıp ara sokaklara doğru dökülen çarşıda sunduğu duyguyu yakaladım. Modern yaşama sıkıştırılmış, adı "otantik" görünürde salaş, pahalı mekanları yadırgadım.
Salimcan Satıcı
Sayfa 22 - DEX Yayınevi
"Aşk, genç başı tebessümle eğdiğinde,
Gülümsermiş tüm çocukların hatıraları.
Dertlere demir atan gemiler,
Dalında çiçek mevsimini dökermiş Mecnun'un kalbine.
Seygiye kerim ihtiyar kuşun kanadı,
İyileşir de uçar mı bir gün?"
Ucuz 14tllik bir kitap kısa bir kitap ama 18 yaşında birinin yazdığını düşününce hiç fena değil Jurilerin icerisinde Canan Tan Pucca Büşra Yılmaz gibi önemli isimler vardi ve bu kitabi seçmişler. sonunda bir şok yaşadım ve eminim okuyacak bir çok kişi son kısımlarını sevecektir. İlk kısımlar biraz labirent gibi ama daha sonra yazarin diline alisiyorsunuz kitap bittiğinde kafamı yastiga gömdüğümu hatirliyorum. En imkansiz aşk ne olabilir falan diye... Bundan öte bir imkansizlik olamaz zaten yazar konu itibariyle gerçekten takdir edilesi. Yarışmayi Wattpad de takip ediyordum Wattpad kitabi diye pek kucumsedim ama bu kitap öyle değil. Kesinlikle yaşıtlarıyla hatta 4-5 yaş ustuyle kiyaslandiginda cumlelerine iyi yüklemiş. Özellikle çalı süpürgesi bölümü ülkemizi ozetler niteliğinde böyle bir kurguda o alana kusursuz bir geçiş yapmak kendi dusuncelerini korkusuzca ifade etmek gencligin atesi sanirim bu cesaretinden dolayi kendisini de tebrik ederim kitabi beğendim. Bu küçük yazarimizi destekleyelim :)
Dex sık eleyip doğru cümle ustası bulmuş diyebilirim. 18 yaşındaki bu genç yeteneğin kitabını okumalısınız yani kesinlikle sonunda şok oldum spoiler vermek istemiyorum :D Kitap gayet güzel akıcı mizahi bir dili var ara ara gerçek olaylara da değiniyor. Belki tek bir sorunu olabilir onu da yazarımızın yaşına ve ilk eser olduğuna veriyorum. Karakter geçişleri birazcık sert gibi ama yine de anlıyorsunuz belki ben dikkatli okuyamadığım için anlayamadım yine de gayet okunabilir hoş bir kitap tavsiye ederim
Salimcan Satıcı'nın; imkansız aşk üzerinden yazdığı, varolan düzene karşı ötekileşmişlerin duyduğu isyana göndermeleri ve vurgularıyla derinden etkileyen Nazenin isimli bu kitabı, ufak oyunlarıyla içimizdeki kabullenişleri farklılaştırmak adına atılmış adımlardan bir tanesi. Sıradanlaşmış hayat akışını trajikomik bir sahneye çeviren şiirsel dili sizi etkisi altında bırakacak. Kesinlikle öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Salimcan Satıcı
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.