Samuel Bjork

Samuel Bjork

Yazar
8.3/10
10 Kişi
·
20
Okunma
·
4
Beğeni
·
499
Gösterim
Adı:
Samuel Bjork
Unvan:
Norveçli Romancı, Oyun Yazarı ve Şarkıcı
Doğum:
Norveç, 12 Mayıs 1969
Bu vaka bizim düşündüğümüzden de büyük.
Ne biçim bir hasta ruhlu sapık böyle bir şey yapardı ki?Genç bir kızı bir kafesin içine hapsetmek?Aylar boyunca?Işık ve yemek için büyük bir çarkı içinde onu koşmaya zorlamak?
Gerçek dünyayla yüz yüze gelmenin ne demek olduğunu unutmuştu. Onu o kadar uzağa itmişti ki...
Dışarısı Ne kadar da sakindi.
Kendi kalp atışını duyabiliyordu.
Kendi nefes alıp verişini duyabiliyordu.
Kim böylesine herkesten uzakta yaşamak isterdi ki?
Sana bir şey göstermek istiyorum ama hiç kimseye anlatmamalısın.
Çünkü gerçekten istediği tek kız oydu.
Kitabı yarıda bıraktım ve aslında çok iyi gidiyordu. Artık polisiye okuyamayacak mıyım? Okumaya çalıştığım, okumayı başardığım bütün polisiyeler birbirine benziyor. Karaktere dönüşebilen tipler birbirinin aynı sayılabilir, meselâ bu kitaptaki Munch ile Inge Löhnig'in çok iyi dedektiflik serisindeki Dührenfort (ya da benzeri bir isim) birbirine çok benziyor... sorunlu tipler, babacan yalnız adamlar.. şehir hayatında karmaşa, kargaşa bir de muhakkak kitap sonunda çözümlenen bir veya birkaç cinayet. Olaya Haneke gibi bakarak yazabilen bir yazar var mı merak ediyorum, yani örneğin olayı çözemeyen ve bu çözülmezliği bize hayatla ve dünyadaki sistemlerle, adaletsizliklerle ilgili bir çok şey düşündüren bir yazar..yazarlar..var mı?

Ben Yalnız Gezerim çok güzel bir kitap ismi bence, alma sebebim de hem bu isimdi, hem de bir yerlerde kitapla ilgili çok iyi bir eleştiri okudum diye hatırlıyorum. Yazarı tanımıyorum, ancak gerçekten maharetli bir yazar: bir çok karakter ilk 120 sayfada ortada cirit atıyor ve hikâyeleri de ilgi çekiyor... Tamam da sanki en azından benim okuduğum yazarlar hep aynı hikâyeyi anlatıyor. Çok sıradışı, ilgi çekici polisiyeler olsa harika olabilirdi. Belki de bu türün klasiklerini okumam gerek.

O halde geriye, has edebiyata dönmek kalıyor. Alttan alta beni çağıran sayfalar... Kütüphanemi tasfiye ediyorum, salonda kitaplar sağa sola savrulmuş duruyor. Bir arkadaşım geldi ve ilk grubu aldı götürdü evimizden, böylece ilk yolcular son yolculuklarına çıktılar..diğerleri de gidecek. Böylece çok çok boş kalacak raflar. Onları sadece çok sevdiklerimle ve artık yük gibi yüzüme bakmaya kitaplarla dolduracağım: Elbette 8 ciltlik Çehov, Cortazar, özlediğim Faruk Duman ve daha nicesi hak ettikleri baş köşeye kurulmayı bekliyor. O güne dek, bu kargaşa, karmaşa, sıkıntı devam edecek..çünkü başımdan bir eylül geçti ki sorma gitsin..

"Ben Yalnız Gezerim"i polisiye severlere öneririm, eğer polisiyenin tadı hâlâ güzelse, bu kitap çok iyi bir seçenek olabilir...
Kurbanların çocuklar olduğu polisiyeler beni rahatsız etmiştir.Bu kitabı okumayı da bu yüzden epeyce ertelemiştim. Yazarın çocukların ölümünde fazla ayrıntıya girmemesi ve onların ölümünün acısız gerçekleştiğini vurgulaması romanı bitirmemi sağladı.
Romanın başlarında şöyle bir diyalog geçiyordu. "Bir bankayı soymak için ne yaparsın?" "Karşıdaki binayı havaya uçururum." Kitap boyunca olaylar bu prensip doğrultusunda ilerliyor. Bütün şüpheler birinin üstünde toplanmışken aslında bunun bir aldatmaca olması.Katili doğru tahmin etmek sizin için önemliyse bu prensibe uyarak yanılmazsınız.
Bu kitaptan önce Vaiz'i okumuştum. İki Kuzey polisiyesinde de Kilise ve tarikatların ön planda olması, dinin günlük hayatta çok az etkili olduğu bu ülkeler için şaşırtıcıydı.
Samuel Bjork Jo Nesbo'ya benzetiliyor. İkisinin de müzikle ve senaryo yazmayla uğraşması.Bu bağlantıyı 221B dergisinin mayıs sayısında Ceyhan Usanmaz kaleme almış. Bu yazı üzerine kitabı okudum. Bjork bir Nesbo olur mu bilmem ama iyi bir polisiye yazarı olacak.
Blogumdan alıntılama yapiyorum.Spoi icerir.Bilgilerinize.

Kitabımız Ekim ayında ve Alaska'da geçiyor.On yedi yaşındaki bir genç kızın


çıplak vücudu,başında sarı bir peruk ve ağzinda bir çicekle kuş tüylerinin üzerine yerleştirilmiş bir şekilde ormanda bulunması ile başlıyor,her şey.Bu kızın etrafinı da pentagram şekli verilmiş mumlarla çevrilidir.Ve bu ölüm şekli garip bir hal almıştır.Bu cinayeti çözmek icim Holger Munch ve ekibi görevlendirilmiştir.Tecrübeli dedektif,hap ve alkol bağımlısı opan ve intihara meyilli dedektif Mia Krüger'i de davaya dâhil etmek ister ve Mia'ya gwrip mesajlar gelmektedir.Krüger,Munch'ın teklifini kabul eder ve ardında iz bırakmayan bu katil için bütün ekip seferber olur.Davadaki en önemli gelişmeler,polistwn nefret eden bir bilgisayar korsanının onlara bir video kaydı yollaması ve müzeden çalınan baykuşları yakalatmak icin guvenlik kayıtlarını polis ile paylaşan müze gorevlisi tarafından yaşanır.Bu kayıtlar genç kızın cinayetine dair ipucları icermektedir.Tavisye ederim.Keyifli okumalar.
Baykuş sevdama kanıp aldığım :D sürükleyici ve güzel bir polisiye.
Nice cinayetler okumuş olan ben için, yazarın olayı çok abartması aklıma takılan ilk konu. Koskoca Norveç'in dedektifleri hiç mi enteresan cinayetler görmemiş yani pehh :P
Gerilim türü olarak adlandırılmış olsa da bildiğin polisiye benim gözümde. Tüm bunların dışında okunası bir kitap tavsiye ederim :)
Kitap tek kelimeyle mükemmeldi. Hayatımda okuduğum en iyi cinayet romanlarından biriydi. Yazar sizi öyle bir oyuna getiriyor ki! Katil hiç beklemediğiniz biri çıkıyor. Eğer bu tür polisiye romanları seviyorsanız kesinlikle okumalısınız.
Müthiş bir polisiye roman. Yazar okuyucuya daha onbeşinci sayfada ilk gerilimleri göndermeye başlıyor. İpuçları, kovalamaca, zamanla yarış, okuyucuyu tersin de tersine yatırmaca, kısaca dört dörtlük bir polisiye. Tek olumsuz yönü finalinin zekice olmaması, bence olay rastlantıyla sona ermemeliydi. Umarım devamı çok gecikmez
Kuzey Avrupa polisiyelerinin soğuk havasını çok iyi yansıtan bir Norveç polisiyesi. Yazarın ikinci kitabı ve ilk kitabı olan Ben Yalnız Gezerim'deki karakterlerle devam ediyor. Olaylar son ana kadar heyecanını koruyor. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. Kuzey Avrupa polisiyelerinin en sevdiğim tarafı, refah düzeyinin en yüksek olduğu ülkelerde ne kadar kötü şartlarda yaşayan insanların olduğunu ve suçun orada da kol gezdiğini vurgulaması.

Yazarın biyografisi

Adı:
Samuel Bjork
Unvan:
Norveçli Romancı, Oyun Yazarı ve Şarkıcı
Doğum:
Norveç, 12 Mayıs 1969

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 23 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.