Yazar
Savaş Ş. Barkçin

Savaş Ş. Barkçin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
274 Kişi
670
Okunma
283
Beğeni
4.863
Gösterim
Tam adı
Savaş Şafak Barkçin
Unvan
Şair, Siyaset Bilimci, Bürokrat, Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 27 Kasım 1966
Yaşamı
1966’da Ankara’da doğdu. Boğaziçi Ü. Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu (1989). Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi, SAIS okulundan master derecesi (1996), Bilkent Üniversitesi’nden siyaset felsefesi doktorası aldı (2001). 1989’da Devlet Planlama Teşkilatı’na girdi. 2003’te TİKA başkanlığına atandı. TÜBİTAK’ta Başkan Danışmanı olarak görev yaptı (2004-2007). 2009’da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başmüşavirliğine atandı. Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte onun Başdanışmanı oldu. Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve medeniyet konularında pek çok konferans ve dersler vermiştir, aynı zamanda profesyonel bir moderatördür. Müzik, tarih, şiir, tasavvuf ve edebiyat Dr. Barkçin’in başlıca ilgi alanlarıdır. Bu alanlarda pek çok yazıları, kitapları, üniversite dersleri, tercümeleri, televizyon programları ve konferansları vardır. Aralık 2013’te klasik bir divan olan “Dîvân-ı Zerefşân”ı yayınlamıştır. Serbest ve hece ölçülü şiirleri vardır.
Dağıstanî
40 Makâm 40 Anlam'ı inceledi.
320 syf.
·
24 günde
İlk defa bu kadar etkileşimli bir kitap okudum :) Normalde müzik bilgim biraz vardır ama tabi ki batı müziği ile alakalı. Savaş hocanın bu kitabının yeniden basıldığını da görünce hemen alıp yıllardır merak ettiğim ve kendi müziğimizin öğrenmek istediğim konularını çok da teknik detayına girmeden sohbet havasında okumak gerçekten çok keyif vericiydi :) Notanın bizde de olduğunu sanıyordum mesela ama bizim müziğimizde nota yok. Bu ve buna benzer çok güzel bilgiler var. Kitabın içerisinde; büyük bestekarların hayatları ile ilgili hikâyeler, batı müziği ile bizim müziğimizin farkları, örnek besteler, müziğin nasıl dinlenmesi gerektiğine dair yöntemler.. ve daha bir çok konu hakkında bilgi mevcut. Ama benim belki de en çok hoşuma giden kısım her makam için örnek şarkının olduğu bir müzik listesi eşliğinde okunması. Yani açıyorsun müziği kitabı okurken dinleyerek okuyorsun saniye saniye anlatıyor bak burda şöyle demek istiyor burda bunu anlaman gerekiyor gibi. Çok güzel değil mi ya :D Bildiğin etkileşimli müzik dersi daha ne olsun. Ben çok beğenerek okudum ve kesinlikle okunması taraftarıyım. Savaş hocanın bütün kitapları okunur ama bu benim için ayrı bir yer etti. Hocanın dediği gibi : okumayana aşk olsun :)
40 Makâm 40 Anlam
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
36
Ali Kerem
Medeniyet Aklı'ı inceledi.
322 syf.
·
59 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Öncelikle bu kitabın bu kadar az okunmasının beni üzüyor olmasından başlamak istiyorum. Gerçekten okuduğunuz zaman size hiçbir düşünce kapısı açmayan, ufkunuzu genişletmeyen, bakışınıza bir katman daha eklemeyen, sadece arzu edilene göre tasarlanmış, yazılmak için yazılmış onca eser çoksatanlarda kendine yer buluyor. Fakat bu kitabın okunma sayısı burada yirmiyi bulmamış. İnsan üzülüyor. Çünkü bu kitabı lise gençlerinin tamamı okumalı, hatta okulda bir dersi olmalı. Haftada 2 saat bu kitapta anlatılanlara ayrılmalı. Çünkü gerçekten unutmuşuz, kendimize yabancı olmuşuz. Bizim dediğimiz birçok şey bizi şaşırtır olmuş. Bu kitap ne yapıyor biliyor musunuz? Dünyanın hangi çarklar etrafında, hangi dişlilerle döndüğünü çok net bir şekilde önünüze seriyor. Dişlerini geçirmek için gizliden an kollayan Avrupalı, çağdaş, batılı insanın nasıl ikinci bir yüzü bünyesinde barındırdığını size örneklerle çok net bir şekilde gösteriyor. Kitabın en güzel kısmı zaten verdiği örnekleri. Pek çoğunuz düşünce kitabı okumuşsunuzdur. Birçok düşünce kitabında düşünceler felsefi bir altyapıyla verilirken bu kitapta düşünceler çok net, hayatın içinden ve anahtar kilit uyumu şeklinde tasarlanmış örneklerle veriliyor. Sürprizi bozmak istemediğimden bu örnekleri uzun uzun burada anlatmak istemiyorum. Tabii ki her düşünceye birebir katıldığım söylenemez. Fakat bu kitabın okunması lazım yav. Gerçekten okuyun, önerin, paylaşın ama en başta siz, uyanmak için okuyun. Kitabı bitirdiğinizde gerçekten bana hak vereceksiniz. Bir alıntı ile bitirmek isterim. "Vakit nakittir," sözü batılıların "Time is money," sözünden tercümedir. Kapitalist mantığın her şeyi parasallaştıran çarpık zihniyetine göre bu doğru bir sözdür. Ama bize göre çok yanlıştır, çünkü bizim medeniyetimizde vakit nakit değil, bir değerdir."
Medeniyet Aklı
9.5/10
· 232 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
57
Serkan Oğul
40 Makâm 40 Anlam'ı inceledi.
Savaş Barkçin-Kırk Makam Kırk Anlam
Unutmak,ihanettir diye bir veciz vardır.Lakin İNSAN da biraz unutandır.(nisyan ile aynı kökten gelir) Bizi biz yapan-unuttuğumuz-değerlerimizden biri olan musikimizden ,ruh dünyamıza duyarak açılan , hissederek içimizde bizi alıp götüren eşsiz müziğimizden bahsediyor bu kitap.Her makama anlam veren , içinde yaşadığımız anlamsızlıkta yeni anlam arayanlar için hararetle tavsiye ettiğim bir eser. Müellifi sevgili Savaş Barkçin.Bu eseri içindeki eserler ile beraber okuyunca muhakkak kendinizi bir makam ile özdeşleştireceksiniz. Peki sen hangi makamda sen hangi anlamdasın?
40 Makâm 40 Anlam
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
lazcuk
Ahmed Avni Konuk Görünmeyen Umman'ı inceledi.
496 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
İlk başta biyografik eser gibi görüp geçtiğiniz bu eser, çok daha ileri bir seviyede, hatta diyebilirim ki disiplinlerarası bir kitap. Tarih, Edebiyat, Sosyoloji, Müzik-Musuki, İlahiyyat-Din, Kültür ve Toplumlararası İlişkiler kitabı. Mevlevi kültürünün 19. yüzyılımıza vurduğu bu damga Merhum Ahmet Avni Konuk'un hayatının özelinde bu kitapta toplanmış. Bu disiplinlere ilginiz yoksa okumayabilirsiniz. Ama geçmiş tarihini bilmeyenlerin & bilemeyenlerin kültürel anlamda nasıl savrulduğunu anlamak için söz söylemeye gerek yok sanırım.
Ahmed Avni Konuk Görünmeyen Umman
OKUYACAKLARIMA EKLE
10