Scott Adams

Scott Adams

Yazar
8.8/10
13 Kişi
·
37
Okunma
·
3
Beğeni
·
524
Gösterim
Adı:
Scott Adams
Tam adı:
Scott Raymond Adams
Unvan:
Karikatürist
Ölüm:
1957
Scott Raymond Adams Amerikalı karikatürist
"Bilim adamları, kavrayışlarındaki boşlukları doldurmak için sık sık kelimeler icat ederler..."
Her şeyi bilen, her şeyi yaratabilen, her şeyi yok edebilen bir tanrıya ne, ilginç veya önemli gelebilirdi
Scott Adams
Sayfa 32 - DKY yayınları
"Klinik psikologlar sıradan insanların, geçmiş anılarını kendi algılarına oturtmak için değiştirdiklerini kanıtlamışlardır. Bütün normal beyinlerin olağan şartlar altında işleyişi böyledir."
Scott Adams
Sayfa 34 - Dkyy yayınları
"Dört milyar insan Tanrı'ya inandığını söylüyor fakat çok azı gerçekten inanıyor. İnsanlar Tanrı'ya inansalardı, hayatlarının her dakikasını bu inancın izinde yaşarlardı.
152 syf.
·9/10
İlk defa bu tarz kitaplar okuyanlar için baya beyin yakan ve herkes için bir durup düşünmenin gerektiğini gösteren bir eser. Çok iyi tasarlanmış güzel bir kitap. Bir okuyun derim.
152 syf.
·Puan vermedi
Bilim, inanç, özgür irade, reenkarnasyon, evrim, UFO vs gibi konular hakkındaki kısır bilgime rağmen, üzerime hiçbir sorumluluk almadan kitap yazmak isteseydim, ben de aynen böyle bir kitap yazardım... Şöyle izah edeyim efendim: Diyelim ki tüm bu konu başlıklarıyla ilgili bilgilere çok vakıf değilim ama meraklısıyım ve fikirlerim var. Bunları bir kitapta toplamak istiyorum ancak, bu konuların uzmanları veya ehil kişileri tarafından eleştirilip sıkıştırılmak da istemiyorum. Yani paylaşmak istediğim bilginin sorumluluğunu almak istemiyorum. Bu durumda yapılacak tek bir şey var. Fikirlerimi iki kişi arasında geçen bir sohbet şeklinde aktarmak. Benim fikirlerimi tabiki yaşlı bir bilge üstlenecek, onun karşısında da son derece dinamik, genç, zeki, uyanık ve en önemlisi sürekli gol yiyen bir delikanlı olacak... Bu sayede, çok iyi optimize edilmiş bir dille bile her biri ortalama 400-600’er sayfalık bilgilerin “toplamını” komik duruma düşmeden 95 sayfaya sığdırabilirsiniz. Verdiğiniz bir takım yanlış bilgiler de üzerinize yapışmaz. “Roman” olarak değerlendirildiğinde eğlenceli bir kitap...
152 syf.
·1 günde·10/10
Scott Adams'ın çizgi dizisi Dilbert'ı beğenerek takip ediyor olduğum için kitabın ilk çıkışında haberdar olup, İngilizce baskısını edinip okumuştum. Türkçe baskısı olduğunu bu platformda denk gelip öğrendim. Eğer bu kitabı beğendiyseniz, devamı niteliğindeki "The Religion War" kitabını da öneririm, gerçi bu kitap henüz Türkçe'ye çevrilmemiş ancak Amazon'dan kindle versiyonu alınabilir.

Hatta bulması zordur muhtemelen ancak yazarın ilk kitabı The Dilbert Principle'ın da son kısmında kader/özgür irade sorgulaması yaptığı bölümü okursanız, Adams'ın kafasında bir yerlerde sonraki iki kitabına ait fikirlerin dolaştığını hissedebilirsiniz.

Aslında The Dilbert Principle, uzun dönem bir devlet kurumunda çalışan yazarın, sonrasında kurumsal hayata ait komik ve gerçekçi tespitlerini derlediği bir kitap. Nitekim Dilbert çizgi dizisinde de kurumsal hayattaki benzer konular ele alınmaktadır.

Normalde bir paragrafın üzerinde yorum yazmayı tercih etmem ama burada 3 kitaptan bahsettim, idare ediverin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Scott Adams
Tam adı:
Scott Raymond Adams
Unvan:
Karikatürist
Ölüm:
1957
Scott Raymond Adams Amerikalı karikatürist

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.