1000Kitap Logosu
Scott Stambach

Scott Stambach

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
24 Kişi
45
Okunma
1
Beğeni
145
Gösterim
Ayşegül Enön
Ivan Isaenko'nun Görünmeyen Yaşamı'ı inceledi.
344 syf.
·
3 günde
·
10/10 puan
Kesinlikle okuyun!
Yaz aylarında okumak için aldığım çerez denen türden bir kitap üstelik 5 lira kampanyasından… Ama nereden bilebilirdim ki hikayenin bu kadar içe işleyen, kalbi yaralayan, gerçek bir hikaye olduğunu… Ivan, Polina ve hemşire Natalya… Belarus’ta Mazyr Ağır Hasta Çocuklar Hastanesi’nde geçen gerçek bir yaşamın küçük bir kesiti. Belki bu yıl okuduğum en etkileyici en konuşulmaya değer kitabı olabilir bu kitap. Yazabileceğim o kadar çok şey var ki ama hemen bitirip bu incelemeyi yazdığım için hissettiklerimi bir sıraya koyamıyorum. Sadece diyebileceğim hala Bkmkitap’ta kampanyası sürerken bu kitabı alıp okuyun…
Ivan Isaenko'nun Görünmeyen Yaşamı
Okuyacaklarıma Ekle
12
minya
Ivan Isaenko'nun Görünmeyen Yaşamı'ı inceledi.
344 syf.
·
4 günde
Önsözde gerçek bir hikaye olduğu söyleniyor ama araştırdığımda hiçbir bilgiye ulaşamadım dolayısıyla muallakta kaldım biraz. Gerçek bir hikaye ise birinin hayatı eleştiriye ne kadar açık olur bilemiyorum. Mazyr ağır hasta çocuklar hastanesinde kalan 17 yaşındaki ivan isaenko'nun günlüğünü okuyoruz. Biraz mucize biraz da aynı yıldızın altında tadı var. İlk kısımlarda biraz sıkıldım fakat polina ile olan kısımlar özellikle kitabın sonu beni çok duygulandırdı. Kitabın son kısmına kadar sevmediğimi düşünmüştüm fakat son sayfalarda gözyaşlarımı tutamadım. İvan ile Polinanın hikayesi..çok trajik ve dokunaklı. Okunabilir.
Ivan Isaenko'nun Görünmeyen Yaşamı
Okuyacaklarıma Ekle
12
Oğuzhan Bursa
Ivan Isaenko'nun Görünmeyen Yaşamı'ı inceledi.
344 syf.
·
10/10 puan
BU KİTAP İÇİN SÖYLEYECEKLERİM VAR!!! Merhabalar, 2 gün içerisinde bitirdim ve bitirir bitirmez olabildiğince duygularımı aktarma amaçlı bu yazıya dökmek istedim. Öncelikle nerde başlasam ne yazsam şuan aklım bayağı bi karışık fakat yazma ilhamım kaçmadan yazmak istiyorum. Bu kitabı 2019 yaz ayında henüz ben toyken Bkm den 7 veya 9 tlye almıştım. Ciltli, kapağı hoş ve ucuz. Bunlar yetiyordu benim kitap alma kriterlerime (tabii ki o zamanlar için). Ben diğer kitaplarıma, derslerime ve okul yüzünden kitap okuma alışkanlığımı böldüğüm için 1 yıl geçti ve ben bu 1 yılın acısını2 günde çıkardım. Daha felsefik, zihnimde düşüncelerim gelişmiş, bilime inanan, soruşturan ve merak eden bir erkek çocuğu olmuştum. Kitabın içini açıp önsözüni okumayan kimse bu kitabın ne olduğunu anlayamaz. Kitabın satıcılarının neden bunu vurgulamadığını anlamıyorum. KİTAP 2005TE BİR RUS ÇOCUĞUNUN (FOBİLERİ VE AĞIR HASTALIĞI OLAN YETİM) YAZDIĞI GERÇEK BİR HİKAYE. Bu sözcükleri bağıra bağıra söylemek isterdim fakat gece yarısı ve ben büyük harflerle yazmakla yetimiyorum. Belki bu incelemeyi kimse görmeyecek fakat olur ki seneler sonra bu yazıyı görürsem yeniden kitabı alıp okuyacağım. Ivanın tramvatik yaşamı ve hastanedeki bazı anormallikleri anlatıyor ve daha acıklısı bir kızla olan ilişkisi. Benim şahsi fikrim olaraktan bu kitabın erkeklere hitaben daha dokunaklı olacağını düşünüyorum. Bazı cinsellikler var ve erkeklerin bazı konularda uyanmasını tetikleyecek alıntılarla dolu. Belki saçma saoan bir yazı oldu ama kitapta kendim için aramadığım soruları buldum. Doğru soruları. Kendimi sorgulamayı, , düşünmeyi ve farkındalık kazanmayı. Hayat ne kadar bokton olunca daha kötüleri var demek yerine gülüp geçmeyi öğrendim. Ha bi de eklemek istediğim bir kısım var. "En son okumak istediğin kitap hangisi olurdu sorusu" öleceğimi bilsem Boğulmamak İçin kitabını söylerdim fakat umut ve anı bakımından pek iyi olmayabilir. Eğer hastaneye düşersem, kalp krizi geçirirsem bu kitabı okuyacağım söz veriyorum.
Ivan Isaenko'nun Görünmeyen Yaşamı
Okuyacaklarıma Ekle
8