Şencan Topaloğlu

Şencan Topaloğlu

Çevirmen
7.9/10
16 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
48
Gösterim
Adı:
Şencan Topaloğlu
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
180 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
BİLİMKURGU EDEBİYATTIR
İyi bilimkurgu iyi edebiyattır.
13-18 yaş grubunun haftasonu eğlencesi değildir.
Tıpkı edebiyat gibi onun da iyisi ve kötüsü, banali ve felsefi olanı, insanı düşünmeye ya da uyumaya sevk edeni vardır. Karamsar ya da iyimser olabilir.
1984'ü ve H.G.Wells'in mükemmel ütopyalarını düşünün insan varlığı, insanın evrendeki yeri üzerine, neyin insan olduğu üzerine düşünebilir. Lem'in Solaris'i gibi, ya da Lucas'ın Yıldız Savaşları gibi sizi dev bir peri masalına, atların uzay gemisi, kılıçların ve tabancaların lazer silahı olduğu bir kovboy öyküsüne götürebilir. Modernist bir Bildungsroman gibi bir bireyin, dünyasının içinde ve ona karşı oluşumunu izleyebilir. Le Guin'in Mülksüzler'i ya da Samuel Delany'nin postmodem heterotopya'sı Triton gibi değerlerin yok olduğu bireyin parçalandığı bir evren çizebilir. Bilimkurgu edebiyattır. İyi bilimkurgu iyi edebiyattır.Tabiatıyla kötü bilimkurgu da kötü edebiyattır.
Bilimkurgu, "polisiye" edebiyatın bir alt dalı değildir. Bunun en iyi kanıtı bilimkurgu polisiyelerin varlığı. Isaac Asimov'un Çelik Mağaralar ya da Çıplak Güneş romanları gibi Edebiyatın at oynattığı bütün alanlarda bilimkurgu da atını sürer. Edebiyatın baktığı her şeye yadırgatarak olası bir başka dünyanın aynasından bakar. Bilimkurgu tanımı gereği ilerici, gerici, devrimci, muhafazakar, feminist, erkek şovenisti, hayalci, gerçekçi değildir. Edebiyatta olduğu gibi bilimkurguda da ilerici ya da gerici yazarlar, feministler ya da erkek şovenistler, militaristler ya da pasifistler vardır.
Asker Kaçağı; militarizme karşı, savaşa, otoriteye ve asker kafasını karşı yazılmış kısa öykülerden oluşuyor. Kuşkusuz bilimkurgunun savaşa ve militarizme karşı bütün tavrını temsil etmek gibi bir amaç koymuyor kendine. Edebiyatta bilimkurgu dışında da antimilitarist olunabilir kuşkusuz. Ancak bilimkurgunun büyük bir avantajı var. Gündelik yaşamımıza sorgulanmaz bir biçimde yerleşmiş olan savaşperverliği, militarizmi, üniforma, emir kumanda ve dayak biçiminde bir parçamız olan askerliği doğası gereği çok daha rahat bir biçimde yadırgatabilir bilimkurgu. Bunu bir robot masalı içinde Lem yapabilir asker kafasıyla açık açık dalga geçebilir. MacLean ve Condit ya da beraberce kendi gezegenlerine ihanet ederek ölümü seçen bir Arzlı'yla tonlarca ağırlıkta bize şekilsiz gözüken bir Jüpiterli'nin acıklı öyküsünü anlatabilir Tenn. Militarizmin insani değerlere yaptığı tahribatı bütün şairlerin yok olduğu bir dünyadan daha iyi ne anlatabilir? Bugün farkına bile varmadan kabulendiğimiz birçok politik kararın yarın yol açacağı sonuçları geleceğe gidip yerinde ve zamanında görmekten daha iyi ne sokabilir kafamıza? Bilimkurgu bizi keyfimizce, bir geleceğe, bir Jüpitere, bir yıldızlar arası uzaya, bir masalsı robotlar dünyasına göndererek, ama birdenbire ayağımızın altındaki hayal halısını çekip küt diye bu dünyaya ve bu zamana düşmemizi sağlayarak, militarizmi, savaşı, askerliği daha net görmemizi sağlar. Militarizmi bizden uzak durduğu için görmüyor değilizdir, tam tersine çok yakında, burnumuzun ucunda durduğu için gözlerimiz bir türlü netleyememektedir. Bilimkurgu görmemiz gerekeni burnumuzun ucundan alıp uzağa götürür, bize gösterir ve sonra da "Şimdi ne yapacaksan yap" diye yeniden kafamıza atar. Yadırgatır. Gerici bilimkurgu bile istemeden bunu yapar çoğu kez. Robert Heinlein'ın muhafazakar, militarist, erkek şovenisti öyküleri bile, istemeden yadırgatma sonucuna ulaşır. Yazarın seçtiği tür ve yazarlığı politik niyetlerinin ve ön yargılarının önüne geçer.
İyi bilimkurgu iyi edebiyattır. Bilimkurgunun hayatımızı cehenneme çeviren militarizme karşı söyleyeceği bir söz olduğu zaman bunu da iyi edebiyatın söylemesi gerektiği gibi, güldürerek, üzerek, düşündürerek ama öykünün bittiği noktada, bizi başladığımız ana göre biraz olsun değiştirerek yapar. Russell'ın ve MacLean Condit'in otorite, egemenlik meraklısı yaratıkları, Tenn'in ve Bester'ın Arzlı askerlerinden daha yabancı değillerdir bize. Hepsini tanırız. Öte yandan Tenn'in kendi gezegenine ihanet eden Jüpiterli yaratığı bütün bu yukardakilerden daha yakındır bize. Onu tanısaydık sevinirdik mutlaka.
Bilimkurgu kitaplarına başlamayı düşünen okurlar için iyi bir başlangıç kitabı olabilir, sekiz öyküden oluşan bu kitap.
Keyifli okumalar...
180 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir bilim kurgu romanı. Philip K. Dick, Stanislaw Lem, Katherine MacLean, Alfred Bester gibi meşhur kurgu yazarlarının yanında bizden de Müfit Özdeş adında bir yazarın yazdığı savaş ile ilgili bilim kurgu hikayelerinin birleştirilmiş halinden oluşuyor. Bazı hikayelerde ülkemizden ve ülkemiz ile ilgili bazı konulardan da bahsediyor. Toplamda sekiz öykü bulunan bu romanda Aldatmaca Oyunu, Son Baskı, Devle Dönüşen Bilgisayarın Öyküsü, Anlaşmak Kolay Değil, Alacakaranlıkta Kahvaltı oldukça güzel hikayeler. Çeşitli şekilde zamanda yolculuk, ülkeler ve dünyalar arasında savaşlar, medeniyetler çatışmaları gibi pek çok konunun işlendiği bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.
180 syf.
·37 günde·7/10
Öykü seçkilerinden hoşlanıyorsanız. Sevebileceğiniz bir kitap. Güzeldi fakat ilgimi sadece bir iki öykü çekebildi. Özellikle ve ısrarla önerebileceğim kitaplardan değil. Yine de bilimkurgu türü için güzel bir başlangıç olabilir.
180 syf.
·12 günde·Puan vermedi
"Korkunun butun sesleri" gibi derleme bir kitap,Stanislaw Lem icin almistim yine adam farkini ortaya koymus,yazar secimleri harika...İthaki yayinlarinin da bu tarz bilimkurgu serisi var umarim insanlar boyle kitaplari okuyup,bilimkurgunun teknoloji degil de bir "felsefe" bir "farkli bakis" olduğunu anlayabilirler.Onsozde de bu anlatilmaya calisiliyor...
180 syf.
·8 günde·8/10
İÇİNDE BİR ÇOK BİLİM KURGU USTA YAZARLARIN KISA ÖYKÜLERİNDEN OLUŞMUŞ İYİ BİR BİLİM KURGU KISA ÖYKÜ SEÇKİSİ. SADECE BİLİM KURGU SEVERLERE DEĞİL HERKESİN OKUYABİLECEĞİ HOŞ BİR DERLEME.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şencan Topaloğlu
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 45 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.