Serap Işık

Serap Işık

Çevirmen
8.0/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
432 syf.
·Beğendi·8/10
Baştan eleştirilerle başlayalım; Gandhi'yi ve felsefesini daha önce biraz tanımamış olsam kitap acayip derecede sıkıcı gelirdi. Yazar, birçok ismi kitaba dahil etmiş ve belki de birkaç cümleyle özetlenebilecek olayları uzun uzadıya anlatarak okuyucuyu yoruyor. Diğer taraftan bakarsak, Gandhi tartışmalı bir siyasi profile sahip olduğu için yazarın biraz da bu sebeple fazla ayrıntıya girdiğini söyleyebiliriz. Benim ve birçok okuyucunun asıl merak ettiği şey ise Gandhi'nin hayat felsefesi ve Satyagraha politikası olduğunu düşünürsek, onu kopuk anlatımda bulmaya çalışmak biraz can sıkıcı. Gandhi'nin politik kariyeri dışında hayat hakkındaki düşüncelerinin de oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Yazar, bu açıdan biraz eksik kalmış desek fazla ayıp olmaz diye düşünüyorum. Kitap, daha çok ansiklopedik bir anlatıma sahip olmuş ve okuyucunun aradıklarını direkt bulması mümkün olmuyor. Yine de Gandhi'nin mutlaka tanınması gereken bir kişi, Satyagraha felsefesinin benimsenmese bile içinden önemli dersler alınması gereken bir sistem olduğunu düşünüyorum.
368 syf.
·3 günde·7/10
Martin Scorsese filmlerini sevenler için, yönetmeni ve filmlerini daha iyi anlamakta faydalı olabilecek bir derleme kitap. Yapım süreçleriyle ilgili ilginç bilgiler var içinde. Kitabın en büyük eksiği Scorsese'in 2000 sonrası filmleriyle ilgili röportajların yer almaması.
368 syf.
·61 günde·9/10
Sinema öğrencilerine ve sinema ile ilgilenenlere şiddetle önerebileceğim önemli bir kaynak. Film çekerken yaşanılan zorlukları, özellikle yönetmenin hissettiği kaygıları kısa veya uzun film çekmeden anlayamazsınız. Ama bu kitap size bu hissi anlama fırsatı sunuyor. Uzun yıllara yayılan kariyerinde yaptığı onca başarılı filme rağmen hep diken üstünde duran, projeleri iptal edilen, bunalımlar geçiren Martin Scorsese'in özelinde sinema tutkusunun bedellerini gözler önüne seriyor. Yaklaşık 30 yıllık bir süreç içinde yapılan röportajlardan derlenen bu eser aynı Quentin Tarantino röportajlarında olduğu gibi size ilham verecek. Sinema yapmakla ilgiliyseniz ve teşebbüsünüz olmuşsa da tanıdık duygularla karşılaşacaksınız.
432 syf.
·4/10
Kitap 1.sayfasından itibaren okuyucuya aşırı yükleniyor.Aynı sayfa içinde tarihler,isimler,mekanlar aşırı detaylı kullanılmış.(ve bunlar ingilizce ve sanskritçe )Sıkıldım.O kadar detayın içinde Gandi ile ilgili olan asıl önemli nokta bilerek kitaba yansıtılmamış.Yanlı bir kitap.Önermiyorum
368 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Martin Scorsese'yi hiç bilinmeyen bir çok yönüyle tanımamıza neden olan harika bir kitap, keşke bitmese ve daha sonraki dönemlerini de ekleselermiş diyorsunuz kitap bittikten sonra. Aile hayatı ve çevresine rağmen sinemaya girmesi ve bir çok zorluk yaşamasına rağmen vazgeçmeden devam etmesi çok etkiliyor. Filmeri başarılı olsa da her filmine başlamadan önce yaşadığı stres ve son dakikaya kadar amatör gibi çalışması hayran olunmayacak gibi değil. Filmlerinin neden bu kadar güzel olduğu ve günümüzde hâlâ neden bu kadar sevildiğini daha iyi anlıyor insan.Hiç anlamadan sizi de yaşadığı dönemin ve olayların içine çekiyor. Sanki onunla birlikte film çekiyor, zorlukları birlikte yaşıyor, film bitince rahatlıyor ve yeni bir filme başlayınca tekrar baştan alıyorsunuz. Geçmişi ve hayat hakkında çok güzel tespitleri var ve insanı bir çok konunda düşünmesine neden oluyor. Yalnızca sinema hakkında değil diğer tüm konularda görüşlerini dinlemek istiyorsunuz.
Yarım bıraktığınız ya da yapmak istediğiniz veya yapamadığınız bir şey varsa bu kitap sizi kendinize getiriyor ve cesaretnediriyor en azından kendi adıma konuşuyorum. Ani duygusal değişimleri, öfke konusunda yaşadıkları çok doğal ve samimi, kendinizden çok şey buluyorsunuz ve bu da yönetmene kendinizi biraz daha yakın hissetmenize ve daha çok sevmenize neden oluyor. Ailesine ve geleneklerine bu kadar bağlı olması ve her dönemde tutması için bazı değerlerinden ve sinema adına yaptıklarından taviz vermemesi de ne kadar dürüst bir insan olduğunu gösteriyor bize. Bu kitabı okurken filmlerini tekrar izlemek isteyeceksiniz, tüm yaşadığı zorluklar ve stresler içinde yaptığı filmleri empati kurarak hem de daha farklı açıdan görmek için. Scorsese hayranları, filmlerini izleyenler ve sinema ile ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 23 okur okuyacak.