Serdar Uslu

Serdar Uslu

Çevirmen
8.8/10
8 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
43
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
329 syf.
·9/10
Kitabı Felsefe hocamızın tavsiyesiyle okumaya başladım. Kitap hakkındaki sözleri şöyleydi: “Bazı kitaplar yılların emek ve bilgi birikimini taşır. Bu kitap da o nadir değerdeki, ancak bir kaç kişinin çalışmalarıyla oluşturulabilecek yoğun donanıma ve çalışmaya dayalı bir yapıt.” Kitabı okuyunca sözlerinde haklı olduğunu gördüm. :)
Gerçekten de bu eser bilimin, tarihin en uzak noktasından bugüne dek hangi asırlarda, kimler tarafından ve nasıl karakterize olduğunu çok güzel anlatıyor.

Ayrıca kitap doğru bildiğimiz birçok noktadaki yanılgılarımıza açıklık getiriyor.
Mesela en bildiğimiz şeylerden bir tanesi Ortaçağlarda insanların Dünya’nın düz olduğuna dair inançları.. (Bugünkü müfredatı bilmiyorum ama bizim okul kitaplarımızda bu şekilde geçiyordu.) Halbuki insanlar Ortaçağda da Dünya’nın düz olduğunu düşünmüyorlardı, sadece kendilerinden sonra gelen bilim adamları onların çizdikleri haritaları yanlış okudular ve böyle bir yanılgıya düştüler.Daha bunun gibi pek çok misalleri barındırıyor.

Velhasıl her kütüphanede bulundurulası, her kesimden meraklılarınca okunulası, üslubu akıcı, size sanki tarihin sayfalarında kâşiflerle seyahat ediyormuşsunuz hissi veren hoş bir kitap. :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.