Sergen Özhan

Sergen Özhan

Çevirmen
9.0/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Sergen Özhan
Doğum:
İzmir, 1995
1995 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde öğrenimini sürdürmektedir.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
183 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Bizler usulca hayatımızı yaşarken kulağımızı tıkadığımız insanlık dışı olaylardan sadece biri. Yazar Nijerya'nın kuzeydoğusunda konumlanan Boko Haram terör örgütünün söndürdüğü hayatları belgesel tadında gözler önüne seriyor.Farklı yaşam mücadelelerine göz atmanızı öneririm.
183 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
hayatımın kitabı diye tabir etsem abartmış olmayacağım Denize Gömülenler'in yazarından yine muhteşem çarpıcı bir kitap. Boko Haram hakkında çok bilgim olmaması dolayısıyla beni yine çok güzel bilgilendiren, çarpıcı ve her insanın okuması gerektiğini düşündüğüm kitap. tavsiyedir, adios.
183 syf.
Wolfgan Bauer, 2015’te Boko Haram’ın elinden kaçmayı başarmış kadın ve kız çocuklarıyla konuşmak için Nijerya’ya gidiyor onlarla yaptığı görüşmeleri kitaplaştırıyor.

Kitap Sadiya ile başlıyor. Sadiya kaçırıldıktan sonra diğer kadınlar ve kız çocukları gibi sistematik olarak işkence görmüş, gözlerinin önünde infazlar gerçekleştirilmiş, tecavüze uğramış, zorla evlendirilmiş, intihar eylemi yapmaya zorlanmış. Sadiya, Bauer ile görüşmeyi gerçekleştirdiği tarihte tecavüzcüsünden altı aylık hamile...

Yaşam o kadar değerli ki kadınlar zorla evlendirilip tecavüze uğruyor, satılıyor, intihar bombacısı olmaya zorlanıyorlar ama her şeye rağmen yaşadıklarına (ki buna yaşamak denirse) seviniyorlar...

Başkalarının acılarına gözümüzü kapatırsak, yakında kendi acılarımıza ağlamamız işten bile değil diyor yazar.

Velhasıl Kelam;
İnsan ehlileşti kendi katili oldu, tıpkı doğa katili ve diğer canlıların katili olduğu gibi. İnsan ehlileşti ehlileşmesine de maalesef acıyı tarif edemez oldu.

Okuyunuz efemmmm

Dipnot: Kitapta kurbanların isimleri güvenlik nedeniyle değiştirilmiş ama fotoğraflarının paylaşılması güvenliğin zerresini bırakmamamış!!!
183 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
#kitapyorum
#çalınanhayatlar
#wolfgangbauer
#2019
-18.kitap
#sergenözhan çevirmen
#sayfasayısı 183
Afrikanın bir ülkesi Nijerya elbetteki savaşların çıkmasına sebep olacak petrole sahip.hal böyle olunca suriye dede gördüğümüz etnik gurupların bir benzeride bu ülkede hükümranlığını sürmektedir.bunların başında da Boko haram (batılı eğitim haramdır )gelir.yazarımız olayları yerinde araştırarak ve hatta akabinde binbir zorlukla örgütten bir şekilde kaçmayı başarmış kişiler ki tabii bunlar kadın ( 9-10 yaşında olsada ) zar zor ikna edilerek yapılan görüşmeler ile hayatlarını kaleme almış.Bazı yerlerde sinirinizin tavan yapması içten bile değil.Ancak ortada dünyanın bu bolgesinde de bir trajedinin yaşandığını bilmemiz gerekiyor.siyasetćiler hep bildiğimiz gibi rüşvet ,yolsuzluk gibi nedenler ile koca bir ülkeyi sahipsiz bırakıyorlar.eğitim herzaman olduģu gibi en büyük sorunların nedeni.cahil kalsın istiyorlar halkı.
Afganistanda taliban
Suriyede işid
Nijeryada boko haram
Bunların yaptıklarına bizde sessiz kalırsak onlardan farksız oluruz.insanlık dışı muameleler hep kız çocukları ve kadınlara Dünyanın bu bölgesinde yaşayan kadınlarada tez elden huzur diliyorum.kitapla ve huzurla kalınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sergen Özhan
Doğum:
İzmir, 1995
1995 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde öğrenimini sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.