1000Kitap Logosu
Seth
Seth
Seth

Seth

Yazar
Çizer
BEĞEN
TAKİP ET
7.8
26 Kişi
71
Okunma
1
Beğeni
63
Gösterim
Tam adı
Gregory Gallant
Unvan
Karikatürist
Doğum
Clinton, Kanada, 16 Eylül 1962
Yaşamı
Seth, 1962 yılında Ontario'nun Clinton kasabasında doğdu. İlk yirmi yılını, ailesinin kendisine verdiği isimle geçirdi: Gregory Gallant. 80'li yıllarda bu takma ismi kullanmaya başladı. Dönüp bakıldığında, bunun bir gençlik hatası olduğu söylenebilir… Her neyse, artık bu konuda yapılabilecek çok fazla şey yok. 1991-2008 yılları arasında kendi çizgi roman serisi Palookaville'i yazıp çizdi. İllüstrasyonları sayısız gazete ve dergide yer almaya devam ediyor: The Wall Street Journal, Mother Jones, The New York Times, The Atlantic, Fortune, The New Yorker, Nickelodeon be Saturday Night. Karısı Tania ve iki kedisi ile birlikte Ontario'nun Guelph kasabasında yaşıyor. Zamanını iki tutkusuna ayırıyor: Palookaville üzerinde çalışmak ve eski karikatüristlerin işlerini toplamak.
şevval
Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir'i inceledi.
208 syf.
·
5 günde
·
10/10 puan
Kanadalı karikatürist Seth'in grafik romanı olan It's a Good Life, If You Don't Weaken 1996 yılında basılmış. Yazarın başrolüne kendini koyduğu, sadece 3 renk ile sade ve bir o kadar etkileyici çizimleri olan bir roman. Kendisinin geçmişe takıntıları, yenilikten kaçması, karşı cins ile ilişkilerindeki başarısızlıkları, içsel hesaplaşmasının olduğu bu kitap, sanki bir sanat filmi izliyormuş havası katıyor romana. Seth bir karikatürist ve yıllar önce yaşamını yitirmiş olan bir karikatüristü merak ediyor. Adı Kalo olan bu çizerin New Yorker'da sadece bir iki çizimi var. Nedense Seth bu kişiyi çok merak ediyor, kendine amaç edinerek o kişinin çizimlerini topluyor, hayatını araştırıyor. Kısıtlı bir bilgiye sahip olsa da yılmıyor. Kitabın sonunda Kalo'nun toplayabildiği 11 karikatürünü albüm şeklinde koymuş yazar. Çizimleri, anlatışı, çevreye bakışı o kadar naifti ki yazarın. Seth'in demek istediklerini, hissettikleri hem çizimleriyle hem de hisleriyle ben de yaşadım. Eğer bağımsız çizgi romanları seviyorsanız, kütüphanenizde bulunmasında fayda var.
Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Sinemis
Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir'i inceledi.
208 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Novella, öyküden uzun romandan kısa olan metinlere denir. Bu türe de picture novella dendiğini öğrenmiş oldum :))) Yari otobiyografik bir özellik taşıyan hikaye kahramanımızın bir dergide görüp “harika” olarak tanımladığı karikatürist olan Kalo'yu tanımak için yaptığı yolcuğu anlatıyor. Aslında kendine bir yolculuk yapıyor. Seth'in içedönük sorgulamalarıyla, kimsenin düşünmediği, düşünmek istemeyeceği şeyleri düşünmesiyle, kahramanın kendini acımasızca eleştirmesiyle başarılı bir grafik roman.
Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir
OKUYACAKLARIMA EKLE
2