Shannon Green

Shannon Green

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
57
Gösterim
Disleksik öğrencilerden bir konuyla ilgili yazı yazmaları istendiğinde dönüp kalmaları çok olasıdır, çünkü yazmak gözlerini çok korkutan bir çalışma olabilir.
Öğrencilere geniş bir kağıt verin ve ana hatlarıyla orman çizmelerini isteyin. Ormana istedikleri şekli verebilirler.
Dikkatlerini ayrıntılara çekin;
* Tepeler ve dağlar var mı?
* Akarsu ve nehirler var mı? Bunlar geniş yataklı ve durgun sular mı yoksa azgın akan köpüklü sular mı?
* Hava güneşli mi yoksa yağmurlu mu?
* Ormanda ne tür ağaçlar var?
* Ne kokusu alıyorsun? ...

Resimlerini tamamladıklarında fikirlerini derleyebilir ve kendi yarattıkları ormanı tasvir edecek birkaç paragraf yazabilirler.

* Ormanı ziyaret etmek istiyorsun diyelim, peki oraya nasıl gideceksin?
* Çizdiğin ormanda yürüyüş yapılabilir mi?
* Ormanda yürüyorsun ve kiminle veya neyle karşılaştın?
* Endişeli misin , korktun mu, heyecanlandın mı, kaygılı mısın?
Yukarıdaki gibi sorular sorularak resimden öyküye geçiş yaptırabilir ve resmi ilham kaynağı olarak kullandırabilirsiniz.
Disleksik öğrenciler sınavlarda genellikle sahip oldukları bilgi ve becerilerini tam olarak kullanmazlar. Bunun nedeni sınav stresi, soruyu yanlış okuma, bitirdikten sonra yanlışlarını düzeltebilecekleri etkili gözden geçirme tekniklerini uygulayamama gibi birçok farklı etmene dayanabilir.
Disleksik öğrencinin öğrenme biçiminin önemli olma nedenlerinden biri, yeni bir konuya giriş yapıldığında veya yeni bir bilgi verilmeye çalışıldığında, bu yöntemin başlangıç aşamasında etkili bir şekilde kullanılabilecek oluşudur. ...Böylece disleksik öğrencilerin algılarının daha açık olması sağlanabilir ve öğrenmenin genelde zorlayıcı olan başlangıç aşamasında güdülenmelerine yardımcı olunabilir.
Disleksik öğrenciler için tümce genişletme çalışması, etkileyici yazma becerilerini geliştirmeleri açısından önemlidir.
Öğrenciden bu tümcelerden bazılarını resimler çizerek göstermesini isteyin ve tümcelerle özel bir anlam vermesine yardımcı olun. Böylece daha ayrıntılı ve uzun tümceler yazabilmesini sağlarken aynı zamanda yaratıcı yazma yeteneğinin geliştirilmesine de yardımcı olursunuz.
Yapılan araştırmalar disleksik öğrencilerin yeni kuralları, fikirleri ve bilgileri tam öğrenebilmek için çok fazla tekrara ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.
Tekrarlı öğrenme için yeni öğrenmeyi çeşitli resimler kullanarak, bilgisayar programlarıyla, öğrenciye içinde o sözcüğün geçtiği bir öykü yazdırarak ve yeni sözcük üzerine tartışarak desteklemeniz gerekir.
Ses kaydı yapma disleksik öğrenciler için mükemmel bir aktivitedir çünkü öyküyü dinlerken bir taraftan da ellerindeki metinden takip edebilirler. Aynı zamanda yeni sözcükler öğrenebilecekleri ve iyi bir dil çalışması yapabilecekleri aktivitedir.
Birçok disleksik çocuk, zihninde canlandirabildiği hâlde, okuduklarıyla ilgili yazı yazmakta zorlanırlar. Eğer her bölümün ana fikriyle ilgili görsel materyaller oluşturulursa, öyküyü yeniden anlatırken bu resimleri ipucu olarak kullanabilirler.
Disleksik öğrenciler genellikle doğru okuma konusunda zorluk çekerler, ancak anlama düzeylerini üst düzeye çıkarabilmeleri mümkündür. Doğru okumaya çalışmaktan çok anlam çıkarmak için okurlar. Sesli okurken hata yapabilirler , ancak buna rağmen metni iyi düzeyde algılayabilirler.
150 syf.
·147 günde·5/10
Kitap benim için çok değerli ve önemli. Disleksik bir öğrencimin annesi hediye etti. Bu kitapla beni tanıştırdığı için kendisine teşekkür ederim. Ben de bir öğretmen ve disleksik çocuğu olan bir anne olarak okumaya başladım.
Kitap 10 bölümden oluşmaktadır:
1. Disleksik Öğrencilerle Ders İşleme
2. Öğretim Yöntemleri
3. Farklılaştırılmış Öğrenme Ortamları Geliştirme
4. Öğrenmenin Planlanması
5. Öğrenme Stratejileri
6. Bellek Stratejileri
7. Okuma ve Okuduğunu Anlama
8. Yaratıcı Yazma
9. Sayısal İşlemler Matematik
10. Disleksinin Ders Programındaki Yeri
Kitabın sonunda bir de sözlük bulunmaktadır. 107 öneri sunulmuştur. Öğrencinizi veya çocuğunuzu iyi tanıdıktan sonra buradaki önerilerden yola çıkıp öğrenmeyi hep zevkli hem de kalıcı hale getirebilirsiniz. Özellikle de BEP uygulanan öğrenciniz varsa faydalı olacaktır.
Bir öğretmen olarak bu konuda ne kadar eksiğimiz olduğunu ben de yaşayarak öğrendim. Böyle öğrencilerinize yardımcı olmak istiyorsanız öneririm. Iyi okumalar.
150 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Bir eğitimcinin okuması gereken kitaplardan. Disleksi, okumada yaşanan sorunları, okuma güçlüğünü ifade eder. Özellikle son zamanlarda bilincine varılan disleksili öğrencilerin erkenden teşhisi ve gerekli eğitimi almaları önemlidir. Kitapta direk disleksili öğrencilerin kolay öğrenmeleri adına tavsiyeler var. Okuma ya da yazmada sorun yaşayan öğrenciler için farklı öğrenme sitilleri ve tavsiyeler, eğitimciler için faydalı olacaktır. Kitapta tanımlamalar da olsa güzel olurdu, zira her yavaş öğrenen çocuk disleksili olmayabiliyor. Ama adı üzerinde disleksi ile başa çıkmak için 100 pratik bilgi verilmiş. Bu konuda daha detaylı okuma yapmak isteyenler olursa "Beyin Nasıl Okur?" kitabı okunabilir.
150 syf.
Dislektik biri olarak kendime yönelik bir kazanımın olmadı, ancak bir eğitici bir öğretmenin okumasını gereken kitaplardan olabilir. Kitaptaki bir diğer sorun ise çeviri sırasında konuya hakim olunmaması nedeniyle terimlerde yapılan yazım hataları, terim çevirilerindeki yanlışlıklar.
rose parks
rose parks Disleksi ile Başa Çıkmak İçin 100+ Pratik Öneri'yi inceledi.
150 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle bu konuyla haşır neşir olan olmayan herkese önerebileceğim bir kitap. Haşır neşir olan neyse de olmayan ne alaka diyenler çıkabilir.
Şöyle izah edeyim: Zamanımızda o kadar katkı maddi şey yiyor içiyoruz ki neredeyse standart gelişim göstermek bir mucize.
Bu zamana kadar çevrenizde yakınlarında öğrenme güçlüğü çeken birinin olmaması olmayacağı manasına gelmiyor.
Şu da var tabii kitap öğretme ve öğrenmeye yardım etme deryasına açılan bir kapı. Ve bu kapıdan bakıp çıksanız bile kârdır.
Diyeceklerim budur

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.