Simon Baker

Simon Baker

Yazar
6.5/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
445
Gösterim
“Konstantin 326 yılında, Minervina'dan olma oğlu Crispus'u zehirleyerek, karısı Fausta'yı ise aşırı ısıtılmış bir hamama kapatarak öldürdü ve her ikisinin de isimlerini tüm kayıtlardan sildirdi.
Crispus ile üvey anası Fausta arasında bir ilişkiden söz edilse de bu idamların nedeni tam olarak bilinmemektedir.”
Simon Baker
Sayfa 363 - Say Yayınları
MÖ 753'te, sürgünlerden oluşmuş küçük bir gruba liderlik eden Romulus ve Remus adlı ikiz kardeşler, ileride îskoçya'dan Sahra'ya ve ötesine kadar uzanan bir imparatorluğun başkenti olacak küçücük bir köy kurup çevresini bir savunma duvarıyla çevirdiler. Ama bu coşkulu girişim çok geçmeden bir trajediye dönüştü. Kardeşler kavgaya tutuştu ve Romulus ikizini öldürdü.
Simon Baker
Sayfa 4 - Say yayınları
MÖ 265'te eski Kartaca kenti Akdeniz'deki en büyük güçtü. Bu kent MÖ 800 yıllarında (şimdiki Lübnan'da yaşayan) Fenikeliler tarafından kurulmuştu.
Simon Baker
Sayfa 35 - Say yayınları
Aeneas Yunanlılara karşı verilen Truva Savaşı'nın bir kahramanı idi. Aeneas yıkılmış ve yanmakta olan (bugünkü Türkiye'nin kuzeybatı sahilindeki) Truva kentinden kaçar. Ama yalnız değildir. Yaşlı babasını sırtında taşırken oğlunun da elinden tutmaktadır ve yanında Truva'dan sağ kurtulanlar bulunmaktadır. Akdeniz'de uzun süre dolandıktan sonra Aeneas bir gece korku içinde uykusundan uyanır. Tanrı Mercury gözlerinin önünde belirir ve ona Tanrı Jüpiter'den bir kınama mesajı iletir. Aeneas'ın yazgısında daha sonra Roma
olacak kenti kurmak vardır. Eski yurdu yıkılmış olan Aene-as yeni bir kent kurmak üzere yola çıkar.
Simon Baker
Sayfa 18 - Say yayınları
Pirus MÖ 280 ilkbaharında sefere çıkarak İtalya'yı istila etti. İki acımasız ve kanlı savaş sonunda Romalıları yendi. Buna karşın, bu başarıya ulaşırken birçok askerinin katledildiğine tanık olan Yunan kralının şöyle dediği ileri sürülür: "Bunun gibi bir başka zaferin sonunda hepimiz yok olacağız!" (Bizim "Pirus zaferi" deyimimiz bundan kaynaklanır.) MÖ 275'e gelindiğinde Romalılar şansı kendilerinden yana çevirmeyi başardılar. Pirus'u Napoli yakınındaki Beneventum'da bozguna uğrattılar.
Simon Baker
Sayfa 31 - Say yayınları
Kürsülere çıkıp olur olmaz yerde tarihi gerçeklerle hiç ilgisi olmayan tarzda tarihten bahseden siyasetçileri görünce içimden “eyvaaah yine eyvah” derim.
Zira doğru politikalar izlemek için, tarihi çok iyi bilmek ve doğru değerlendirmek gerek.
Sadece Selçuklu, Osmanlı, İslam tarihini bilmek yetmez, Anadolu coğrafyasında yaşayan bir millet için Sümer, Babil, Asur, Hitit, Pers, Grek ve en önemlisi de Roma tarihini çok iyi bilmek ve doğru değerlendirmek gerek.
Roma tarihini okuduğumuzda siyaset alanında yaşadığımız tüm hukuksuzluklar, ihanetler, cinayetler, yolsuzluklar, zorbalıklar, israflar, görgüsüzlüklerin Roma İmparatorluğunda da imparatorluk yıkılana kadar devam ettiğiniz göreceksiniz.
“Neron’un Roma’da yaptıracağı altın saray için, eyaletler dâhil Roma talan edildi. Tanrılar ve tapınaklar da bu talandan nasibini aldı. Tapınaklarda kuşaklar boyu biriken Roma’nın tutku ve korkularını simgeleyen altınlara el konuldu.” Sayfa 216
Bilmem başka söze hacet var mı?
Roma Tarihini başka kaynaklardan okumuş olsanız dahi okuyucuyu sıkmadan, zevkle okunabilen kapsamlı ve derli toplu bu eseri mutlaka okumalısınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Simon Baker
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.