Simon Baker

Simon Baker

Yazar
7.2/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
463
Gösterim
Arbededen sonra Tiberius'un küçük kardeşi Gaius onun cesedinin kendisine verilmesini istedi.Aristokrat senatörler ise Tiberius'u bir cenaze töreniyle onurlandırmayı reddedip onun parçalanmış cesedini,yandaşlarının ve dostlarının naaşlarıyla birlikte o gece Tiber ırmağına attılar.Cumhuriyet tarihinde ilk kez politik bir anlaşmazlık cinayetle sonuçlanıyordu.
Jül Sezar cumhuriyetin son yıllarında Roma takvimini yeniden düzenlenmişti,çünkü var olan takvim mevsimlere artık hiç ayak uyduramaz olmuştu.Bu amaçla güneş yılına dayanan bir takvim geliştirmişti.Bu takvim bugün kullandığımız takvimle aynıdır.
Araba yarışlarından öfke içinde eve dönen Neron karısı ile karnındaki çocuğunu tekmeleyerek öldürdü.
Augustus MÖ 44'te Sezar'ın öldürüldüğünü öğrendiğinde sadece Gaius Octavius olarak tanınıyordu.On dokuz yaşındaydı ve yirmi yıl süren iç savaşı kazanacağı hiç akla gelmezdi.Ufak tefek çelimsiz bedeni sağlıksızdı ve sarı saçları bakımsızdı.Ağzında bir çok diş eksikti.
Seçim sabahı gün doğmadan adak törenleri gerçekleştirildi.işaretler iyi değildi.Kuşlar verilen yemlere karşın kafesten çıkmadılar.Başka kötü alametler de belirdi.Tiberius evinden çıkarken ayağı eşiğe takıldı ve küçük parmağının tırnağı kırıldı.Daha sonra Forum'a doğru ilerlerken önünden geçtiği bir evin çatısına konan bir kuzgunun yerinden oynattığı bir taş düşüp ayağına çarptı.Bu onun güvenini o kadar sarstı ki adaylıktan çekilmeyi düşündü.
Tiberius elini başına götürerek onlara tehlikede olduğunu işaret etti.Düşmanları bu harekete tamamen başka bir anlam yüklediler.Senatonun merdivenlerine koşup mesajı ilettiler:Tiberius tacını getirmelerini istiyordu.
Kitap sadece MS 476 yılına kadar hükmeden imparatorları ve yaşanan olayları anlatıyor.Anlatımı sade ve güzel.Roma tarihi meraklılarının okuması gereken bir kitap.Ayrıca arka sayfalarda fotoğraflar bulunuyor.
Kürsülere çıkıp olur olmaz yerde tarihi gerçeklerle hiç ilgisi olmayan tarzda tarihten bahseden siyasetçileri görünce içimden “eyvaaah yine eyvah” derim.
Zira doğru politikalar izlemek için, tarihi çok iyi bilmek ve doğru değerlendirmek gerek.
Sadece Selçuklu, Osmanlı, İslam tarihini bilmek yetmez, Anadolu coğrafyasında yaşayan bir millet için Sümer, Babil, Asur, Hitit, Pers, Grek ve en önemlisi de Roma tarihini çok iyi bilmek ve doğru değerlendirmek gerek.
Roma tarihini okuduğumuzda siyaset alanında yaşadığımız tüm hukuksuzluklar, ihanetler, cinayetler, yolsuzluklar, zorbalıklar, israflar, görgüsüzlüklerin Roma İmparatorluğunda da imparatorluk yıkılana kadar devam ettiğiniz göreceksiniz.
“Neron’un Roma’da yaptıracağı altın saray için, eyaletler dâhil Roma talan edildi. Tanrılar ve tapınaklar da bu talandan nasibini aldı. Tapınaklarda kuşaklar boyu biriken Roma’nın tutku ve korkularını simgeleyen altınlara el konuldu.” Sayfa 216
Bilmem başka söze hacet var mı?
Roma Tarihini başka kaynaklardan okumuş olsanız dahi okuyucuyu sıkmadan, zevkle okunabilen kapsamlı ve derli toplu bu eseri mutlaka okumalısınız.
Öncelikle tarihin yalnız yıllar ve savaşlardan ibaret olduğunu düşünenler için sıkıcı bir kitap ola bilir. Ama eğer bu kitapı okursanız küçük bir kent olan Romanın nasıl cumhuriyete sonrasında adım-adım imparatorluğa dönüşmesini, Sezarın neden cumhuriyet ilkelerini hiçe sayarak Romaya yürümesini, Augustusun "gelenekler" icat etmesini, imparatorluğun temel taşlarını nasıl ustaca ve bilgelikle atmasını, imparatorluğun bir deli (Neron) tarafından yönetilmesini ve en sonunda onun çöküşünün sebeplerini bilmiş olacaksınız. Bir zamanalar eski dünyanın böyük bir bölümüne egemen olmuş imparatorluk neden çökmüş ola bilir? İmparator Hadrianın yüz yıllardır devam eden Romanın büyüme politikasından vaz geçmesi mi, Konstantinin Roma tanrılarını değil de hristiyanlığı seçmesi mi yoksa barbarlar mı buna neden oldu? (cevap kitapta)

Yazarın biyografisi

Adı:
Simon Baker
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.