Sondra Bacharach

Sondra Bacharach

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Sondra Bacharach
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Klavyetik
Klavyetik Lego Asla Sadece Lego Değildir'i inceledi.
@Klavyetik·08 Tem 2019·Kitabı okumadı
Lego Asla Sadece Lego Değildir: Lego ve Felsefe |4/5|

Zamanında ne çok isterdim şu Legolardan. Orijinal Legolardan asla alamadım. Büyüdüğüm zaman alacağımı söyledim kendime ve öyle geçirdim bütün çocukluğu. Şimdi, daha da alamıyorum. Öyle bir alamıyorum ki, ancak kitabını okuyorum.
Peki lego sadece lego mudur? Bir takım plastik parçalarının birbirine geçmesinden ibaret midir lego yoksa arkasında daha derin şeyler var mıdır?

Mesela Lego ile Tao felsefesini, Budizmi kıyaslayabilir miyiz? Lego ile toplumların cinsiyet rollerini kalıplar halinde dağıtımını bağdaştırabilir miyiz? Bu kitap işte bu ve bunun gibi sorulara cevap veriyor.

TheKitap yayınlarını seviyorum. Enteresan kitaplar yayınlıyorlar ama yaptıkları işler hep su alan bir gemi edasında oluyor. Ne kadar renkli, ne kadar kullanışlı olsa da o gemiler, hep bir yerden su alıyor veya pas çıkıyor.

İndirimden aldığım bu kitabı okurken eğlendim ve öğrendim. Orijinal Legolar ile oynayamamış olsam bile hep Legolarla bir bağım oldu ve bu kitabı okurken de o bağımı sık sık hatırladım. Şimdi; kitapta Lego birçok başka kavramla birlikte ele alınıyor ve bu denemelerin hepsi başka insanlar tarafından kaleme alınmış. Yirmi bir bölüm var ve hepsinde başka insanlar çalışmış. Hepsi de Legolara gönülden bağlı olan bir AFOL (Adult Fan of Lego) yani yetişkin bir Lego hayranı.
Beş farklı bölüme ayrılmış kitap. Bölümler sırasıyla, Yaratıcılık, Etik ve Kurallar, Kimlik, Tüketim ve Kültür, Metafizik ve Matematik olarak isimlendirilmiş. Önceden sizi uyarmam gerekir ki, kitaptaki birçok bölüm 2014 yılında çıkan “Lego The Movie,” isimli film üzerine. Eğer kitabı alıp okumayı düşünürseniz ve o animasyonu izlememişseniz, kitaptan önce o animasyonu izlemenizi tavsiye ederim.
Misal olarak, Lego ve Etik Ahlak çoğunlukla o animasyon üzerinden açıklanıyor.

Peki gelelim o soruya. Bu kitap okunmalı mı? İyi bir çeviri yapılsa ve her bölüm vaat ettiği şeyi yerine getirse “Evet, herkes okumalı,” derdim ama şimdi tereddütteyim. İyi bir çeviriden kastım, kitabın çevirisinin kötü olduğu değil. Sadece, düz bir çeviri yapılmış ve esnekleştirilmemiş. Ortalama bir felsefe kitabının diliyle ilerliyor kitap. Eğer alışıksanız sizi sıkmaz ama ilk okuyacağınız felsefe kitabıysa, bazı cümleleri kavramakta sıkıntı çekebilirsiniz.

Eğer Legolar ile aranızda özel bir bağ olduğunu düşünüyorsanız ve siz de Lego’yu sadece Lego’dan ibaret görmüyorsanız tavsiye ederim. İndirimli bir fiyata bulduğunuzda alın ama sakın indirimsiz fiyatına almayın. İndirimsiz fiyatını hak etmiyor. En son kontrol ettiğimde, 40 TL’ye yakın bir fiyatı vardı indirimsiz olarak. Öyle bir bedeli karşılayan bir kitap olmasa da, aldığınız zaman sizi pişman edecek bir kitap da değil.

Ben gayet memnunum. Oyuncakların üstüne felsefe yapılması ve oyuncakların arkasındaki derin suları keşfetmek oldukça eğlenceliydi. Ki Lego’nun ne kadar oyuncak olduğu da tartışmalı bir konu. (Kitaptaki denemelerin birinde bunun üzerine ufak bir kısım var.)

Özellikle, Lego The Movie’yi severek izlediyseniz bu kitap sizi daha da keyiflendirecek. Çocuklara yapılmış gibi duran ve öyle pazarlanan bir animasyonun aslında yetişkinler için de ne kadar felsefi bir derinlikle hazırlanmış olduğu ile karşılaşıyorsunuz. Bu da, benim gibi o animasyonu bayılarak izlemiş biri için çok keyifli bir deneyimdi.

Sıkça geri dönüp dönüp tekrar okuyacağım ve paragraflarına göz atacağım bir kitap olacak Lego Asla Sadece Lego Değildir. Başka bir yayınevinden çıkmasını dilerdim.

Kitabın eksi kısımlarından az önce laf arasında bahsettim. Birkaç deneme vaat ettiği açıklamaya ulaşmıyor veya ulaşma yolunda fazla döndürüp duruyor. Daha iyi uyarlanabilecek cümleler de yanına tuz biber.

Oyuncakların ve Legoların arkasındaki felsefeyi çok daha iyi anlayacağımız günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sondra Bacharach

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.