Sonja Danowski

Sonja Danowski

Yazar
9.0/10
5 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
213
Gösterim
Adı:
Sonja Danowski
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Iserlohn, Almanya
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
44 syf.
Sonja Danowski, yeni keşfettiğim çocuk kitapları yazarı. Türkçeye çevrilmiş tek kitabı var. Sanırım yeni kitabı da yolda. Sulu boya resimleriyle ödül almış ve illüstrasyon ile de ilgilenen bir sanatçı kendisi.
Kitapçıda dolaşırken çocuk kitapları bölümünde kapak tasarımı ile ilgimi çekti. Siyah/gri renkli kedileri de cinsi hiç farketmez çok severim. Adeta göz kırptı bana bu büyük boy, ciltli kitap... Sayfaları çevirdikçe çizimlere duyduğum hayranlıkla, çocuklar bu kitaba kesinlikle bayılacak dedim ve dediğim gibi de oldu. Okuma saatimiz geldiğinde, kitabı görürgörmez yaşadıkları heyecan, mutluluk, neşe bulaşıcı gerçekten. Varsa yorgunluğunuz, unutuyorsunuz.

Hikayenin konusuna çok fazla değinmeden kitap hakkında birkaç kelâm etmek istiyorum sadece.

Hikâye, olağanüstü olaylara yer vermeden, oldukça sade bir anlatımla, insan ve hayvan ilişkilerine ışık tutarak; karşılıksız iyilik, merhamet , fedakarlık ve kıymet bilme gibi birçok değeri çocuğa kazandırma imkanı sunuyor.
Resimler ise bizde ayrı bir hayranlık uyandırdı. Mest olduk diyebilirim. Kitabı özetler nitelikte, yumuşak çizimlere sahip. Hikayeyi okurken biz resimleri de yorumladık. (Özellikle burada çocuklar devreye giriyor. Küçük dünyalarında ne kadar büyük duygular barındırdıklarını farkediyor insan.) Kapakta sadece kedi resmi olsa da yazar, çizimlerinde doğada bulunan timsah, yılan , fare, panter gibi birçok hayvana da yer verdi. Burada sadece küçük ve şirin hayvanlar değil de doğadaki tüm canlılara karşı bir ilgi uyandırılmaya çalışılmış.

Büyük-küçük herkesin çok seveceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Sayfa sayısını az bulsam da çocuk kitabı olduğu için çocukları sıkmamak adına 42 sayfa yeterli olmuş aslında.
Sonunda ise "Küçük Gece Kedisi" adlı şarkı var. Notaları verilmiş sadece. Enstrüman çalmayı bilen ebeveynler için çocuklarla birlikte güzel bir etkinlik olur. (Müziği bulursam daha sonra yoruma eklerim.)

Bizim için heyecanlı ve faydalı bir okuma etkinliğiydi. Bu küçük ve sımsıcak hikâyeyi okuyun siz de... İster tek başınıza ister çocuklarınzla ya da öğrencilerinizle...

İçinizdeki çocuk hiç ölmesin. İyi okumalar. ^.^ :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Sonja Danowski
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Iserlohn, Almanya

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.