Spencer Wells

Spencer Wells

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Spencer Wells
Unvan:
Genetikçi
Doğum:
Marietta, Georgia, ABD, 1969
Böylece bu İlk Sabahta, uykulu Atalar göz kapaklarına düşen Güneş'in sıcaklığını hissetti ve çocuk doğurduğunu duyumsadı. Yılan Adam karnından yılanların sürünerek çıktığını hissetti. Papağan Adam tüyleri duyumsadı, Wiçelti Kurtçuk Adam bir kıvranma, Balküpü-karıncası bir gıdıklanma hissetti; Hanımeli, yapraklarının ve çiçeklerinin açıldığını duyumsadı. Bandikot Adam, koltuk altlarından bebek bandikotların düştüğünü hissetti. Yaşayan her şey, kendi ayrı doğum yerlerinde güneşin ışığına uzandı...
Bruce Catwin, Songlines
...Atalarımız ağaçlardan indiğinden bu yana, aklımızı dış dünyayı keşfetmek ve gelecek konusunda öngörülerde bulunmak için kullandık. Son birkaç bin yıl içinde dünyamızı -ve içindeki yerimizi- sonsuza kadar değiştirdik. Tarımın gelişimi ile ve onun ateşlediği kültürel zincirleme reaksiyonala kendi evrensel rotamızı seçme gücüne eriştik. Nitekim bu güç daha fazla sorumluluğu da beraberinde getirdi. Tehlikeli biçimde ihmal ettiğimiz sorumluluklarımızdan birisi kendimizi keşfetmektir. Yolculuğumuzun belgeleri bir kez kaybolduğunda, Afrika'yı küreye yayılmak için terk eden atalarımızın ayak izleri gibi onları da sonsuza kadar yitirmiş olacağız.
Dünya ilk yaratıldığında ve tanrılar doğduğunda, her tanrının (ilahın) toprakların bakımında bir görevi vardı. Bu zorlu iş, daha iyi bir çözüm bulmak için şikayetlere ve isteklere neden oldu. Günlerden birinde su tanrıçası Nammu kilden insan yaratmaya karar verdi; Enki ve Ninmah bu işle görevlendirildi. Çok fazla bira içtiler ve birisinin varlık yaratıp, diğerinin ona bir görev biçtiği bir oyun oynamaya başladılar. Üçünün kusurlu üreme organı vardı ve rahip/rahibe oldular. Biri tamamen kendi başına yaşayamaz, ayakta duramaz, kendini besleyemez durumdaydı ve Ninmah’ın kucağında durması gerekiyordu - ilk insan yavrusu.
Spencer Wells
Sayfa 191 - Sümer Yaratılış Miti
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Spencer Wells
Unvan:
Genetikçi
Doğum:
Marietta, Georgia, ABD, 1969

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.