Stephen Batchelor

Stephen Batchelor

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Stephen Batchelor
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Nisan 1953
İronik bir biçimde,vebadan sonra banyo yapmanın popülerliği azaldı çünkü insanlar onun hastalığın yayılma yollarından biri olduğunu düşünüyordu.
Clovis'in taktikleri sıra dışı olmasa da kabile aidiyetlerinden ve coğrafyadan bağımsız olarak bütün Romalıları bir araya getiren tek unsurun Kilise olduğunu kabul ederek Hristiyanlığa geçti.Kilisenin gücünü de Kuzey Galya'da yaşayan Romalıların desteğini almak için kullandı.
Kan,balgam,kara safra ve choler.(Sıradan kusmuk gibi,sarı safra olarak da bilinir.)Orta çağdaki tıp adamları bu dört salgı düzenli ve dengeli olduğu sürece bir kişinin mükemmel bir biçimde sağlıklı olduğuna inanırdı.Doktorlar bir hastanın kanının,dışkısının,ksmuğunun ya da idrarının kokusunu çoğu zaman hastayı görmeden teşhis koymak için kullanırdı.
Yoksul insanlar kendilerinin ve başkalarının dışkıları yakınında uzun süreler geçiriyordu.Doğru düzgün drenaj sistemleri inanılmaz ölçüde nadirdi ve insani atıkla baş etmenin en yaygın yöntemi onu yığınlar halinde sokağa atmaktı.İnsani atıklar çoğu zaman yerel su kaynağına yakın bir yere ve hatta onun içine atılıyordu ki bu çoğu insanın her türlü bakteriyle enfekte olmuş sudan içtiği anlamına geliyordu.
Emevilerin İslam imparatorluğunun güney bölgelerindeki gücüne rağmen bazıları Osman’ın ailesinin halifeliği ele geçirmesine karşıydı.Muhalefetin içinde büyük bir grup Muhammed’in damadı Ali’nin hanedanı kuracak kişi olması gerektiğini düşünüyordu.Bu fark Sünni Müslümanlar(Emevileri destekleyenler) ve Ali’nin yanında yer alan Şii Müslümanlar arasındaki tartışmanın esas noktası oldu.
750’de Emevi hilafeti Abbasi Devrimi olarak bilinen bir ayaklanmayla devrildi.Yönetici ailelerin Hz.Muhammed’in amcalarından Abbas bin Abdülmuttalib’in soyundan geldiklerini iddia ettikleri yeni bir hilâfet olan Abbasi hilafeti kuruldu.

Emeviler de Endülüs’teki yeni topraklara kaçtı.
Köle anlamındaki “slave” kelimesi Müslümanların tutsak alıp sonra Afrika’ya,Doğu’ya ya da başka yerlere gönderdikleri Doğu Avrupalı insanları tarif etmek için kullandıkları “Slav” teriminden gelir.
11.yyda Fatih William köle ticaretini İngiltere’de yasakladı ve Almanya,İngiltere ve İrlanda’da kilise köleliği yasadışı ilan etti.

Fakat Osmanlı eliyle Akdeniz’de ve Afrika’da köle ticareti hız kesmeden devam etti.Şaşırtıcı ve üzüntü verici bir şekilde İstanbul’daki son köle ancak 1918’de serbest kaldı.
Viking akınları yaygın olsa da bunlar barbar toplulukları tarafından düzenlenmiş rastgele saldırılar değildi.Vikingler yağmacı olmadan önce asırlarca tüccardılar ve tüccarların rağbet ettiği pazarları ve bölgeleri biliyorlardı.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephen Batchelor
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Nisan 1953

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.