Stephen Baxter

Stephen Baxter

Yazar
8.0/10
43 Kişi
·
111
Okunma
·
0
Beğeni
·
674
Gösterim
Adı:
Stephen Baxter
Unvan:
Yazar
Doğum:
13 Kasım 1957
Stephen Baxter, Bilim Kurgu & Fantastik, Edebiyat, Roman kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.
"Zamanın ve uzayın ötesindeki girdapta, aslında polis telefon kulübesi olmayan bir polis telefon kulübesi dönüp duruyordu..."
Stephen Baxter
Sayfa 336 - İthaki Yayınevi
Bunlar, Dünya'dan uzakta yaşayan ilk nesil, Zoe. Ana dünyadan uzakta doğmuş ilk çocukları görüyorsun burada, Sam, Phee ve küçük Casey gibi. Metal, plastik veya seramik kutularda doğmuş bu çocuklar ve nefes aldıkları her hava molekülünü satın almak zorundalar. Onlar, Zoe, kafeslerde doğan ilk insanlar.
"Of, gidin hadi," dedi kadın alaycı bir sesle. "Ne kadar fazlaysanız o kadar iyi. Suç mahallimde dolanın." Sonra Doktor'un İngiliz aksanıyla dalga geçercesine devam etti. "Biraz çayla çörek de göndereyim ister misiniz?" Yine makinenin içinde gözden kaybolan Doktor derinlerden seslendi. "Ah, çok makbule geçer, varsa biraz da çilek reçeli lütfen!" Zoe ve Luis bir an için birbirlerine baktılar, sonra onlar da eğilip Doktor'un peşinden gittiler. "Doktor'la ilgili şöyle bir durum var ki," dedi Zoe, "bazen insanların gayet ciddi olduklarını zannedebiliyor..."
424 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Merhaba...
Bilimkurgunun iki ustası Terry Pratchett ve Stephen Baxter yeni bir roman için bir araya gelip bize şu soruyu sordu:
Dünya’daki kaynaklar kısıtlı olmasaydı, insanlık nasıl gelişirdi?
Paralel dünyalar arasında yolculuk yapılmasını sağlayan “adımlayıcı”nın icadıyla, asırlardır yalnız olduğu düşünülen Dünya ve insanlık için yeni bir dönem başlamıştır.
Ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok yeni dünyanın keşfedilmesini sağlayan bu aygıt, insanlığa sonsuz ihtimaller sunar.
Doğuştan “Adımlayıcı” olanlarınsa buna ihtiyacı yoktur.
Evrimin farklı bir yol izlemesi, dinozorların hayatta olması, homo sapienslerin var olmaması gibi “küçük” ayrıntılar göz ardı edildiğinde, yan yana sıralanan her Dünya birbiriyle aynıdır.
New York Times çok satarı Uzun Dünya, gerçek anlamıyla “başka dünyalar”ı mümkün kılıyor.
Sizi bekleyen dünyalar var; yeter ki küçük bir adım atın.
İyi okumalar diliyorum.
336 syf.
·4 günde·Puan vermedi
- Bir 'Shada' olmasa da yine de son zamanda okuduğum en iyi 'Doctor Who' kitabıydı...
- Tekrar Tardis'te olmayı özlemişim..
- Çeviriden kaynaklanan basitlikleri göz ardı ettiğimde genel olarak kitabı sevdim...
424 syf.
·30 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitaba ilk başladığımda resmen günde 15 20 sfdan başka okuyamadım elim birtürlü gitmedi kitaba ısınamadım ama yarısında sonra elimden düşüremedim muhteşem bir paralel evren ve bilinçaltı devamınıda biran önce çevirin artık sayın yayınevlerii
424 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Terry Pratchet'in ince mizahı bilimkurgu ile buluşunca ortaya güzel ve sıkmadan okunası bir eser çıkmış. Bir Diskdünya hayranı olarak Pratchet ne yazsa okurum diye aldığım ve gene sevdiğim bir roman daha. Tabii N. Gaiman ile yazdığı Kıyamet Gösterisi ortak yazarlı kitaplar arasında oldukça müstesna bir yerde. Ama bu eser de merak unsuru, ince mizah ve edebiyat ile sinema klasiklerine göndermeleriyle oldukça iyi. Tavsiye ediyorum.
424 syf.
·Puan vermedi
Akıllının biri sadece basit bir devre ve patates kullanarak paralel evrenlere seyahati sağlayan bir cihaz yapar bir de bunu internette paylaşır, böylece eli eren paralel dünyalara adımlar hatta bazılarının cihaza bile ihtiyaç duymadan “adımlayabildiği” anlaşılır, tabii ki bu paralel dünya seyahatleri insanoğlunun tekamülünü çok farklı yönlere taşır. Kimine göre deli saçması ama bilimkurgu sevenler için baş tacı kitaptır.
Ormandaki bir açıklıkta:

Er Percy kuş cıvıltıları arasında uyandı. Silahlar yüzünden kuş cıvıltısı duymaya uzun zaman olmuştu. Bir müddet huzur verici sessizlikte uzanmakla yetindi. Seyyar döşeği yerine nemli fakat hoş kokulu çimenlerde yatıyor olması, beyin sarsıntısı geçirdiği için onu biraz endişelendiriyordu. Az öncesine kadar bulunduğu yerde pek fazla hoş bir kokuya rastlamak mümkün değildi. Barut, kızgın yağ, yanık et ve yıkanmamış adamların leş kokusu: İşte Percy, bunlara alışkındı. Er Percy ölüp ölmediğini merak etti. Ne de olsa dehşet verici bir bombardımana maruz kalmıştı.

Eh, öldüyse bile onca gürültünün, çığlığın ve çamurun ardından böyle bir cennete hiç itirazı yoktu. Hem cennette olmasaydı, çavuşu ona tekmeyi basar, kolundan tutup ayağa kaldırır, üstünü başını kontrol eder ve bir fincan çay içip iki lokma bir şey yemesi için yemekhaneye yollardı. Fakat ortada ne çavuş ne de ağaçlardan gelen kuş cıvıltıları dışında herhangi bir ses vardı. Şafağın ilk ışıkları gökyüzüne karışırken Er Percy’nin aklından merakla şu düşünce geçti:

“Ne ağacı?”

Bombardımanlarla paramparça olmamış, yaprakları eksiksiz ağaçlar bir yana hayal meyal ağaca benzer bir ağaç görmeyeli ne kadar zaman geçmişti? Ama şimdi ağaçlarla, hem de bir orman dolusu ağaçla karşı karşıyaydı. Pratik zekâlı ve sistematik bir delikanlı olan Er Percy, sonunda bu rüyada kendisini asla öldürmeye kalkışmamış ağaçlara bakarak endişelenmemeye karar verdi. Tekrar yere uzandı ve bir süreliğine içi geçi. Gözlerini açtığında ortalık günlük güneşlikti ve Percy susamıştı.

Ön okumanın devamı için: https://www.kayipdunya.com/...chett-stephen-baxter
424 syf.
·10/10 puan
Bilimkurgu konusunda çok başarılı bulduğum bir kitap . Bazıları mantıksız görse de oldukça mantıklı bir şekilde ilerleyin bir kurgusu var. Başları fazla sürükleyici değildi ama ilerledikçe güzelleşiyor.
344 syf.
·3 günde·4/10 puan
Konu ve işleniş şekli güzeldi, bir bilim kurgudan alınabilecek haz yüksek derecede veriliyordu , ancak çeviri de yapılan hatalar göz ardı edilse bile yapılan yazım yanlışlarıyla baya kötüydü. Kitap sanki hiç editör yüzü görmemiş gibiydi.
344 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Keyifle okuduğum akıcı bir kitap daha.
Zamanın ve uzayın ötesindeki girdapta, aslında polis telefon kulübesi olmayan bir polis telefon kulübesi dönüp duruyordu.
Çark'ta görülmeye başlayan gizemli yaratıkların ne işler çevirdiğini anlamaya çalışan doktor ve ekibi.
Tardis'in götürdüğü Satürn gezegeninde başlayan macera yine Tardis'in içinde son buluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephen Baxter
Unvan:
Yazar
Doğum:
13 Kasım 1957
Stephen Baxter, Bilim Kurgu & Fantastik, Edebiyat, Roman kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Yazar istatistikleri

  • 111 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 107 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.