Steve Biko

Steve Biko

Yazar
8.8/10
10 Kişi
·
34
Okunma
·
8
Beğeni
·
119
Gösterim
Adı:
Steve Biko
Tam adı:
Steve Bantu Biko
Unvan:
İnsan Hakları Savunucusu -Yazar
Doğum:
1946
Ölüm:
1977
Steve Bantu Biko, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ırk ayrımına karşı mücadele eden halk önderi, Siyah Bilinç Hareketi'nin kurucusu.1966'da Durban'da bulunan Natal Üniversitesi'nde tıp eğitimine başladı.Natal Üniversitesi'nde öğrenciyken ırk ayrımına karşı çesitli faliyetlerde bulundu.
Her kim ki beyaz adama "Patron" der, her kim ki kolluk gücünde yahut Güvenlik Birimi'nde hizmet verir o kişi ipso facto beyaz olmayandır.

Siyahlar -gerçek siyah insanlar- ruhlarını kendi istekleriyle beyaz adama teslim edenler değil, isyan içinde başlarını dik tutmayı becerebilenlerdir.
Afrika'nın ve çile çeken insanlığın verdiği büyük kavgada yer almayan ve kendini asla diğerleriyle birlikte görmeyen sanatçılara ya da entelektüellere bu kavganın dışında herhangi bir yer yoktur.
"Insanlar arasında, insan olmalarından gelen bir dayanışma vardır ve bundan ötürü herkes, dünyadaki her adaletsizliğe ve yapılan her yanlışa karşı sorumludur, bilhassa da kişinin tanıklığında işlenen yahut bilmiyor olamayacağı suçlara karşı. Bunları önlemek için elimden geleni yapmıyorsam, ben de suç ortağıyım demektir. Diğer insanların öldürülmesini önlemek için hayatımı tehlikeye atmamışsam, sessiz kalmışsam, kendimi hukuken, siyaseten ve ahlaken hiçbir şekilde anlaşılamayacak bir biçimde suçlu hissederim ...

Tüm bunların ardından hâlâ yaşıyor oluşum bana, kefareti ödenemez bir suçluluk yükler. Insan ilişkilerinin kalbinde bir yerde, mutlak bir buyruk kendini dayatır: kriminal saldırı yahut fiziksel varlığı tehdit eden yaşam koşulları durumunda, yaşamı ya herkes için benimse ya da hiç benimseme."
Hedeflerimize erişme yolunda ilerlediğimiz sürece, kendimiz ve mücadelemiz hakkında daha çok, beyazlar hakkında daha az konuşalım.
Yola devam etmek için kendi programımıza çekmemiz gerekenler, tabakalar ( Beyazlar ,melezler, Hintliler, siyahlar) arasında grupların eşit dağıldığını görmeye heveslenenler değil, yalnızca adanmış insanlar olmalıdır. Bu heves, liberaller arasında yaygın bir oyundur. Bizim bütün eylemimizi yönetmesi gereken tek kıstas, adanmışlıktır.
Fakat gelenek göstermiştir ki ne zaman bir insan grubu zenginliğin, güvenliğin ve prestijin hoş meyvelerini tatmışsa, apaçık yalan olana inanmayı ve yalnızca yalanın prestij kazandırmasını normal bir şey olarak kabul etmeyi daha kolay bulmaya başlamıştır.
134 syf.
Yayınlanmış az sayıda eseri olmasına karşın postkolonyalizmden eleştirel kurama, psikolojiden Marksizme pek çok alanı etkiledi. Sömürgeciliğin yarattığı sorunları hem bireysel, hemde kültürel düzeyde ele almış. Ezilenlerin psikolojisinden tahribatları ortaya koyarken bunların nasıl sağlayabileceği üzerine de kafa yormuş.
Direniş, şiddet, ulusal özgürleşme, ırk ve toplumsal cinsiyet gibi konularını derinlemesine incelemis.
134 syf.
·3 günde
Faşizmin egemen olduğu zamanlarda, kendini bu düzene ait hissetmeyen herkes biraz zencidir.

Diyarbakır'lı yazar Şeyhmus Diken, "Steve Bantu Biko’nun “Siyahi” dediklerinin yerine çoğu kez biz “Kürtler”i koydum. Kendimizi okudum Siyah Bilinci’nde." diye yazmış.

Ben o "siyahi"nin yerine sadece Kürtleri değil; Alevileri, Ermenileri, Rumları, Süryanileri, Lazları, Romanları, Eşcinselleri, Köprüaltı Çocuklarını koyarak okudum. Bunu Türkmen bir ailenin beyaz Türk bir çocuğu olarak yaptım. Gerçi Steve'ye göre bir "beyaz" sistemin nimetlerinden yararlanmaya devam ettiği sürece istediği kadar empati kursun, zulümlere ortak olmadığını iddia etsin yine de beyazdır. Bu anlamda ben de kendimizi okudum ama tersi bir biçimde bir beyaz olarak kendimizi okudum. Baskıyı, inkarı, asimilasyonu, zulmü okudum.

Steve'nin bütün sitemi kendini ille beyaz yapmak isteyen siyahlara, yani beyazlığa öykünen, bunun içini kişiliğinden, onurundan, duruşundan bile vazgeçen siyahlara.

Siyah Bilinç bir kitabın değil bir hareketin adı aslında. Bir siyahlık bilinci geliştirebilmek. Hemen ırkçılığın aşıladığı o aşağı ırk kompleksine kapılmamak. Kültürünle, dilinle, renginle mücadele vermek. O bunu Güney Afrika gibi bir ortamda mecburi görür. Çünkü bütün eğitim sistemi, bütün dini misyonerlik faaliyetleri tamamıyla asimilasyona dayalıdır.

Fazla detaya girip, kitabı okuyacak olanlar için sürprizi bozmaya lüzum yok. Bir devrimcinin, genç yaşta düşüncelerinin bedelini yaşamıyla ödeyen bir devrimcinin yazılarından ve söyleşisinden oluşmuş bir metni okumak oldukça iyi bir deneyimdi. Bilinçlendiren bir deneyim.

Herkesin kendi rengi, dili, kültürü ve tarihiyle özgür yaşadığı bir dünyada buluşmak dileğiyle değerli okur.

Devrimle kalın.
134 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Eşit olduğumuzu gösteren şey ölümdür. Ölüm her varlığın tadacağı bir olgu. Doğanın değişmez bir kanunu. Oysa yok edilmek, yok olmak ezen kesimin ezilen kesime biçtiği bir kader. Bu kaderi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor Siyah Bilinci. Sadece Siyah insanın değil ezilen, sömürülen tüm kesimlerin kendilerinde bir parça bulabilecekleri bir kitap.. Siyah Bilinci aynı zamanda Kürtlük Bilincidir de.. İyi okumalar ..
134 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Siyah Bilinci Steve Biko kısacık ömründe öteki olmanın yolun kenarında yaşayanların, kendi hayatlarının iradesini eline alma yollarını keskin zekasıyla dile getirmiştir. Aynı zamanda toplumun alt katmanlarının birbirlerine karşı nasıl önce adil sonra eşit olması gerektiğini mücadelenin township'lerden başlayıp halkın öz damarından beslenmenin öneminden bahsetmektedir. Bu kitapta
134 syf.
·Puan vermedi
Steve Biko’nun haksızlıklara, hukuksuzluklara, zulme ve sömürü düzenine karşı haykırışından meydana getirdiği yazılardan oluşan önemli bir eser. Özellikle içindeki başkaldırma kurduna hayran kalmamak namümkündür. Kitabı okurken üzüldüğüm en önemli noktalardan biri de özellikle Steve Biko gibi ırkçılığa, sömürü düzenine karşı mücadele eden bir fikir işçisinin erken yaşlarda aramızdan ayrılması oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Steve Biko
Tam adı:
Steve Bantu Biko
Unvan:
İnsan Hakları Savunucusu -Yazar
Doğum:
1946
Ölüm:
1977
Steve Bantu Biko, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ırk ayrımına karşı mücadele eden halk önderi, Siyah Bilinç Hareketi'nin kurucusu.1966'da Durban'da bulunan Natal Üniversitesi'nde tıp eğitimine başladı.Natal Üniversitesi'nde öğrenciyken ırk ayrımına karşı çesitli faliyetlerde bulundu.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 34 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.