Yazar
Steven Strogatz

Steven Strogatz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
8 Kişi
52
Okunma
0
Beğeni
114
Gösterim
Unvan
Matematikçi
Doğum
Torrington, Connecticut, ABD, 13 Ağustos 1959
Zehra
Arkadaşlığın Matematiği'yi inceledi.
100 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Arkadaşlığın Matematiği
Arkadaşlığın matematiği bir öğretmen ile öğrencisi arasındaki mektuplaşmalardan oluşuyor. Fakat bu mektuplar öyle sadece günlük hayattan oluşmuyor hatta neredeyse hiç bahsi geçmiyor. Stevan Strogatz'ın lisede tanıştığı matematik öğretmeniyle analiz problemleri hakkında mektuplaşmaya başlamasıyla aralarında olağan dışı bir bağ oluşur. Dostlukları süresince yıllar geçer ve yetenekli matematik öğrencisi en saygın üniversitelerden birinde profesörlüğe yükselir, öğretmeni ise emekliliğine her yıl biraz daha yaklaşır. Fakat hayat değişimlerden oluşur ve ikisi için de bu yol doğrusal değildir. Öncelikle matematik bölümü öğrencileri/öğretmenlerinin mutlaka okuması gereken bir eser. Aslında matematiğe ilgisi olan herkes okuyabilir (Yalnızca matematiğin ardındaki hikaye için bile kesinlikle okunası bir eser), fakat söylemem gerekiyor ki kitap içeriğindeki problemler için en az 1 yıl analiz dersi almış olmak gerekiyor. Belki bu tuhaf kaçabilir ama bir matematik bölümü öğrencisi olmama rağmen çoğu matematik içeren sayfayı atladım. Okuduğum kadarıyla, problemlere klasik yöntemler haricinde yaratıcı çözümler üretmeleri çok hoşuma gitti.
Arkadaşlığın Matematiği
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Bihter
Arkadaşlığın Matematiği'yi inceledi.
152 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
30 günde 30 kitap
#day25 Sınavda matematiği sallamamış olmayı istedim bir an... Detay matematik kısımlarında sıkıldım ama kitaba yoramam. O yüzden az kalsın ağlayacağımdan bahsedeyim. Burnum sızladı. Ama hiçbir yaş şehit düşmedi. Kendimde kitaptan nefret etme hakkı görmüyorum.
Arkadaşlığın Matematiği
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Oğuzhan Akkaya
Arkadaşlığın Matematiği'yi inceledi.
152 syf.
·
6 günde
·
4/10 puan
Kitap matematikseverler için kesinlikle heyecan verici ancak kapağından kurgusal bir dünyada matematiksel bir yolculuğa çıkacağınız havasını alırken içeriğinde ders kitabından farksız bir anlatım var. Aralarda akan öyküsel kısım, çok kendini tekrar ediyor ve bir süre sonra sıkıcı bir hal alıyor. Keşke Steven Strogatz bu kitabı böyle bir kurgu içerisinde vermek yerine sohbet havasında bir analiz kitabı olarak yazsaymış.
Arkadaşlığın Matematiği
OKUYACAKLARIMA EKLE
1