Süreyya Erdoğan

Süreyya Erdoğan

Tasarımcı
8.8/10
30 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Süreyya Erdoğan
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
148 syf.
·10/10
Olmayan ülke kitabini okudum aslida itiraf etmek gerekirse ilk başlardan hiç bişey anlamadim ama genelde anlamadağım(başını)kitaplari beğeniyorum kitaba başladiğimda bir çocık masalı zannettim ama ilerledikçe çocuk masalının kurgusundan yaralanarak yazilmiş bir kitap,şimdi size biraz kitaptan bahsetmek istiyorum kitapın geneli bir düşmanlık ama sevgi saygı ve aşk bunların hepsi birbirine bağlanarak gerçekten anlamlı bir kitap haline gelmiş , bir kral var ve üç kızı( su hanım,yer hanım,gök hanım) bide bu kizların dadısı (bakıcısı), yıllardan beri bir ülkeyle diğer bir ülkenin düşmanlığı var bu üç kızın babası ve büyüculer ülkesi adli bir ülkenin düşmanlığı. Kızlar evlemek istiyor fakat babasi kizların evlenmesine izin vermiyor , dadısı kızların büyüdüğnü ve artik evlenme çağına geldiklerini söyler kral ikna olur.......
Burdan sonra kitabın heycanı artar ( bence ) ben kitabı çok beğendim ama eğer burdan sonrasını söylersem kitabın heycanı kalmaya bilir iyi okumlar...
148 syf.
·Puan vermedi
Olmayan ülke Türk edebiyatında anonim masallardan sonra okurken en zevk aldığım masallardan. Yazarın kitapta kendine ait oluşturduğu bir ütopyası var. Olağanüstü ve olağan varlıkların bir nevi hayata egemen olma çabası. Masal akıcı, dil ve üslup olmasına karşın kendine has bir çekiciliği var. Bu çekicilikte yazarın hayal gücüden kaynaklanıyor. Örneğin: ' turuncu gözyaşı' gibi birçok güzel ve hoş kendini içine çeken benzetmeler ve imgeler kullanması. Çocuk edebiyatında güzel bir yere konulabilir. Masalın sonunda verdiği ve çocukların kavrayabileceği türden anlam içiren:
Vicdan ve Sevgi duyguları insanların tarih boyunca bir tercih meselesi değil insanın doğasında ve ruhunda olan iki duyguyu aktarması ve bu duygulardan hiçbir zaman kendini ve ruhunu arındıramayacağı kötülük ve nefretin hep cezasız kalmayacağı gibi dersler veriyor.
Ve masal şuna da sevk ediyor. Hiçbir insan bir diğer insandan üstün ya da almak değildir.
60 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Alanım gereği ülkemizde yazılan çocuk kitaplarına da bir bakmak istedim. İlkokul düzeyinde, çok güzel yazılmış bir kitap. Doğrusu içinde verdiği mesajlar çok hoşuma gitti. Eğer çocuklara kitap okumayı seviyor ve onlara da sevdirmek istiyorsanız tavsiye ederim.
120 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Mitolojiye dair birkaç isimden başka bir şey bilmiyordum. Haldun Taner o kadar keyifli anlatmış ki bence bu kitap mitolojiye girmek isteyelerin, kaç yaşında olurlarsa olsunlar, okuyacağı ilk kitap olabilir.
148 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bir yazarın yetkin olduğu alandan başka bir türü denemesi güvenli limanından açılarak dünyayı keşfe çıkan denizcileri hatırlatıyor bana. Ahmet Ümit başarılı bir romancı olduğu yadsınamaz bir gerçek ancak yazdığı ikinci masal kitabıyla bu türde de kendini ispatlandığını düşünüyorum. Devamının gelmesini isterim. Annesinden el alıp Peter Pan'a selam vererek yazdığı bu barış masalı umarım bir gün gerçeğe de dönüşür.
88 syf.
·8/10
Ayşe, bazen başımıza gelenler üstüne düşünmemiz gerekir. Her olaydan çıkarmamız gereken bir ders olabilir!
Dünya Dünya İçinde s.34
"Hakan!" dedim içimden. "Burada dikkatini çeken ne ?"
"Ne olacak koskoca boşluk!"
"Ee, sence bu boşluğu doldurabilir miyiz?"
"Ne yapalım Ayşe, masa, sandalye, dolap mı yapacağız bu boşlukta?"
"Yoo, onu kastetmedim! Eşya değil yani! Biz kendi içimizdeki boşluğu neyle dolduruyoruz?"
"Mmmm, düşünerek, hayallerle!"
S.53
148 syf.
·Puan vermedi
Su hanım ile rüzgâr bey ...Büyüculer ve insanların bitmek bilmeyen savaşı ile karşı karşıya kalırsa su hanım ila rüzgar bey nasıl davranır.. Annesine bile baş kaldırmayı düşündürür mü aşk? Olmayan bir ülke kurarız belki barış huzur olur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süreyya Erdoğan

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.