Süreyya Erdoğan

Süreyya Erdoğan

Tasarımcı
8.5/10
125 Kişi
·
144
Okunma
·
0
Beğeni
·
48
Gösterim
Adı:
Süreyya Erdoğan
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·7/10 puan
Çocuklar için değil de mitolojiye giriş için daha makûl bir eser olmuş diyebiliriz. Çocuklar için uygun olmayan ifadeler var ve biraz kafa karıştırıcı olabilir :)
Güzel ve kısaca özetlenmiş mitolojik öyküler var. Eksik olan çok mit var içinde. Biraz daha genişletilebilirdi belki. Haldun Taner'in eğlenceli anlatımıyla çabucak okunacak bir kitap olmuş.
148 syf.
·10/10 puan
Olmayan ülke kitabini okudum aslida itiraf etmek gerekirse ilk başlardan hiç bişey anlamadim ama genelde anlamadağım(başını)kitaplari beğeniyorum kitaba başladiğimda bir çocık masalı zannettim ama ilerledikçe çocuk masalının kurgusundan yaralanarak yazilmiş bir kitap,şimdi size biraz kitaptan bahsetmek istiyorum kitapın geneli bir düşmanlık ama sevgi saygı ve aşk bunların hepsi birbirine bağlanarak gerçekten anlamlı bir kitap haline gelmiş , bir kral var ve üç kızı( su hanım,yer hanım,gök hanım) bide bu kizların dadısı (bakıcısı), yıllardan beri bir ülkeyle diğer bir ülkenin düşmanlığı var bu üç kızın babası ve büyüculer ülkesi adli bir ülkenin düşmanlığı. Kızlar evlemek istiyor fakat babasi kizların evlenmesine izin vermiyor , dadısı kızların büyüdüğnü ve artik evlenme çağına geldiklerini söyler kral ikna olur.......
Burdan sonra kitabın heycanı artar ( bence ) ben kitabı çok beğendim ama eğer burdan sonrasını söylersem kitabın heycanı kalmaya bilir iyi okumlar...
148 syf.
Polisiye romanlarına aşina olduğum ve severek okuduğum Ahmet Ümit'in 2.masal kitabıydı Olmayan Ülke. Bence sadece çocukların değil,biz yetişkinlerin de masal okumaya fazlaca ihtiyacı var.
Rüzgâr ile Su Hanım'ın masalını eminim siz de beğeneceksiniz.
#okumaknegüzelşey
148 syf.
·Puan vermedi
Olmayan ülke Türk edebiyatında anonim masallardan sonra okurken en zevk aldığım masallardan. Yazarın kitapta kendine ait oluşturduğu bir ütopyası var. Olağanüstü ve olağan varlıkların bir nevi hayata egemen olma çabası. Masal akıcı, dil ve üslup olmasına karşın kendine has bir çekiciliği var. Bu çekicilikte yazarın hayal gücüden kaynaklanıyor. Örneğin: ' turuncu gözyaşı' gibi birçok güzel ve hoş kendini içine çeken benzetmeler ve imgeler kullanması. Çocuk edebiyatında güzel bir yere konulabilir. Masalın sonunda verdiği ve çocukların kavrayabileceği türden anlam içiren:
Vicdan ve Sevgi duyguları insanların tarih boyunca bir tercih meselesi değil insanın doğasında ve ruhunda olan iki duyguyu aktarması ve bu duygulardan hiçbir zaman kendini ve ruhunu arındıramayacağı kötülük ve nefretin hep cezasız kalmayacağı gibi dersler veriyor.
Ve masal şuna da sevk ediyor. Hiçbir insan bir diğer insandan üstün ya da almak değildir.
148 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Savaş ve nefretin kötü olduğunu; sevgi ve barışın her zaman daha iyi olduğunu analatıyor çoçuklara özgü diliyle. Sürükleyici, sade, okuyanı sıkmayan hafif betimlemeleriyle macera ve hayali bir arada sunmuş okuruna.
Ay tozundan yaratılmış büyücülerin ve topraktan yaratılmış insanların hikayesi...
60 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Alanım gereği ülkemizde yazılan çocuk kitaplarına da bir bakmak istedim. İlkokul düzeyinde, çok güzel yazılmış bir kitap. Doğrusu içinde verdiği mesajlar çok hoşuma gitti. Eğer çocuklara kitap okumayı seviyor ve onlara da sevdirmek istiyorsanız tavsiye ederim.
120 syf.
·3/10 puan
Adı çocuklar için mitoloji olmasına rağmen ben çocukların okuması için uygun bulmadım bu kitabı. Birincisi mitolojik kahramanların isimlerinin Türkçe okunuşu yok. Bu okurken çocukları zorlayacaktır. İkincisi ve daha önemlisi ise anlatım tarzı. Mesela Kronos'un kendi kız kardeşiyle evlendiği yazıyor. Hiç yumuşatıcı bir ifade yok. Sonra babasının erkeklik uzvunu kesip dölünü kuruttuğu, Gaia'nın kendi öz oğluyla birlikte olduğu gibi ifadeler mevcut. Tamam mitolojide olaylar aynen bu şekilde gelişiyor ama çocuklara anlatılırken daha dikkatli olunmalı diye düşünüyorum. Böyle ifadelerin bir çocuk kitabına böyle sert bir şekilde yazılması bence doğru değil. Bunu okumak için çocuğun belli bir olgunluğa ermesi gerek. Bence bu kitabın daha çok mitolojiden hiç anlamayan kişilerin bu konudaki okumalarında başlangıç olarak kullanılması daha doğru olur.
120 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Mitolojiye dair birkaç isimden başka bir şey bilmiyordum. Haldun Taner o kadar keyifli anlatmış ki bence bu kitap mitolojiye girmek isteyelerin, kaç yaşında olurlarsa olsunlar, okuyacağı ilk kitap olabilir.
116 syf.
·Puan vermedi
Ahmet şerif izgörenin çocuk versiyonunu yapmışlar çok da hoş olmuş bu kitapla Nerde ne yapmamız gerektiğini söyleyen ve sübliminal mesajlar içeren harika bir kitap.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çocuklar için güzel, hayal dünyasına daldıran masallar alıp çocuğunuza okuyabilirsiniz yada kendi okuyabilir resimli eğlenceli, öğretici masallar. Küçük yaş grubu için uygun. Nazım Hikmet'in hayal dünyasının ne kadar geniş olduğunu görüyoruz. Arkasındaki sözlük ise çocukların yeni kelimeleri öğrenmesi açısından faydalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süreyya Erdoğan

Yazar istatistikleri

  • 144 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.