Susan Jeffers

Susan Jeffers

Yazar
8.4/10
9 Kişi
·
29
Okunma
·
2
Beğeni
·
560
Gösterim
Adı:
Susan Jeffers
Unvan:
Amerikalı psikolog, yazar
Doğum:
Hazleton, Pensilvanya, ABD, 3 Mart 1938
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 27 Ekim 2012
İnkar hareketsizlik yaratır... ümitsizlik de öyle.
Kimsenin acıya karşı bağışıklığı yoktur ve acı var olduğunda inkar edilmemelidir. Anahtar, dışındaki şartlar ne olursa olsun yaratıcı ve anlamlı bir yaşam sürdürebileceğinizi bilmektir
Bir kez böyle bir durumun üstesinden geldikten sonra, çok daha güçlü bir kişilik kazanırsınız. Büyük bir kayıp yaşamış ve tüm sıkıntısına rağmen ayakta kalmayı başarmış olup da, bu nedenle kendisiyle büyük ölçüde gurur duymayan çok az insan tanıyorum. Onlar güvenliğin bir şeylere sahip olmak değil; bir şeylerin üstesinden gelmek olduğunu anlamışlardır.
En önemli nokta kendinizin en iyi arkadaşı olmamızdır. Ne yaparsanız yapın-kendinizi aşağılamayın. Yavaş yavaş, yüreğe giden yolun sizin için hangisi olduğunu bulmaya çalışın. Hayatta hangi yol gelişmenizi sağlayacak? Seçeceğiniz yol işte odur.
Başlangıçlardan korkarız; bitişlerden korkarız. Değişmekten korkarız; " takılıp kalmaktan" korkarız. Başarıdan korkarız; yenilgiden korkarız. Yaşamaktan korkarız; ölmekten korkarız.
287 syf.
·Beğendi·8/10
Güzel bir kişisel gelişim . Şu yaşadığımız zor günlerde okunacak bir kitap . Hayata ne olursa olsun umutla bakmak , bakarkende çözümler üretmek . Öfkeye ve çıkmazlarla mücadele etme yöntemin.
287 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
Kişisel gelişim kitaplarına mesafeliyseniz bu kitapla bir başlangıç yapabilirsiniz. Mücadele ettiğimiz şu hayatla nasıl barışabilir, nasıl özgür hissedebiliriz, cebelleşmek yerine nasıl dans edebiliriz? Mutlu olmanın o kadarda zor olmadığını, şükredecek bir sürü sebebi bakmasını bilirsek görebileceğimizi konuşma havasında anlatıyor yazar. Benim bakış açıma ışık tuttu, size de tavsiyemdir. Mücadeleyi bırakıp yaşamla dans etmeniz ümidiyle...
206 syf.
·Puan vermedi
Biz insanoğlunun en derininde iki duygu yatar; sevgi ve korku... Korku, sevginin yokluğudur. Korku, içinde endişe, kaygı, acı, hareketsizlik, çaresizlik, öfke, suçlama gibi bizi hayattan uzaklaştıran alt başlıkları barındırır. Sevgi ise bunun tam tersidir, hareket, neşe, mutluluk, çözüm ve anlayış sunar.
Doğduğumuz andan itibaren, sevgiyi şartlı bir şekilde elde etmiş bireyler olarak, içimizde sevgiden çok korku yatması çok normaldir. Başarılı olmazsak, söz dinlemezsek, yetmezsek bize verilen sevginin geri alınmasından korkarız. Ve hayatımız bu korkumuzun etrafında süregider.
Hepimiz etrafımızdaki olaylar için birilerini suçlamaya meyilliyizdir. Oysa hayat bizim seçimlerimizle şekillenir. Çoğumuz seçimlerimizi başkalarının gözünden kendimize bakarak yaptığımız için genelde seçtiğimiz şeyler bizi mutlu etmez ve bunun sorumlusu olarak karşımızdakini suçlarız. Hele hele karşımızdaki için yaptığımız o seçim karşılığında karşımızdakinden beklediğimiz şeyi alamazsak hayal kırıklığımız daha da katlanır. Hem kendi istediğinizi seçmemiş hem de almanız gereken karşılığı almamışsınızdır. Hikaye burda sarpa sarmaya başlar ve bu döngüyü fark etmezseniz bu sağlıksız çemberin içinde döner durursunuz.
Çoğu kişisel gelişim kitabı, gurular, aydınlanmış kişiler özetle şunu söyler; kendi isteklerinizin önündeki en büyük engel sizsiniz! Bunun açılımı şudur aslında, “hayatınızın önündeki en büyük engel içinizde besleyip büyüttüğünüz korkularınızdır” Bizler, seçim yaparken önümüze önce korkularımızı alırız ve başlarız hesap yapmaya. Korku ne kadar derinse, hesap o kadar içinden çıkılmaz olur. Korku ne kadar büyükse, istekleriniz ve ihtiyaçlarınız o doğrultuda küçülür. Bunun sonucunda ya istek ve ihtiyaçlarınızdan vazgeçer ya da öteler durursunuz. Bu da size kendinizi kapana kısılmış, çaresiz, hareketsiz ve mutsuz hissettirir. Günümüzdeki adıyla buna depresyon diyebiliriz!
Öncelikle bu kitap size farkına bile varmadığınız korkularınızın olduğunu gösteriyor. Siz adına ne derseniz deyin, kimi suçlarsanız suçlayın hayatınızı güçleştiren sadece ama sadece içinizde farkına varmaya direndiğiniz korkularınızdır. Hayat döngünüzde tekrar eden mutsuzluklardan kurtulmak istiyor ve korkularınızla yüzleşmeye de cesaret edebiliyorsanız bu kitabı acele etmeden okuyunuz. Kendinizi fark ettiğinizde, sizi yöneten korkularınızı tanımaya başladığınızda iki seçeneğiniz var; ya eski kalıpları kabul edip farkında olarak korkularınızın hegomanyasında yaşamak ve başkalarını suçlamamak ya da korkularınızın elinden dümeni alıp, dümenin başına kendiniz geçmek.
Bu zamana kadar hüküm sürmüş olan korkuyu bir günde alt etmeyi beklemek, gerçek üstü bir beklenti olacaktır. Bu zaman ve istikrar isteyen bir şeydir. Bu yola girerseniz yapmanız gereken tek şey; korksanız da vazgeçmemektir!
206 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken bazı yerlerde sıkıldım fakat tamamını göz önüne alacak olursam güzel, geliştirici bir kitaptı. Kendimizi zayıf hissettiğimiz yönlere değinirken onların nasıl üstesinden gelebileceğimizi öğretiyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Susan Jeffers
Unvan:
Amerikalı psikolog, yazar
Doğum:
Hazleton, Pensilvanya, ABD, 3 Mart 1938
Ölüm:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 27 Ekim 2012

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.