1000Kitap Logosu
Sy Montgomery
Sy Montgomery
Sy Montgomery

Sy Montgomery

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.6
9 Kişi
18
Okunma
0
Beğeni
59
Gösterim
Unvan
Natüralist,Yazar
Doğum
Frankfurt, Almanya, 7 Şubat 1958
Yaşamı
Sy Montgomery, yetişkinler kadar çocuklar için de yazan bir doğa bilimci, yazar ve senaristtir. 2015 Ulusal Kitap Dışı Kurmaca Ödülü için finalist olan ve The New York Times En Çok Satanlar listesinde yer alan, Ahtapotun Ruhu: Bilinç Mucizesine Şaşırtıcı Bir Keşif dahil olmak üzere 28 kitabın yazarıdır
Kubilay Samuk
Ahtapotun Ruhu'yu inceledi.
312 syf.
·
10 günde
Bu kitabın nasıl bestseller olduğunu aklım almıyor. Yazarın müthiş ahtapot sevgisini kaleme aldığı kitabında tanıdığı ve ilişki kurduğu ahtapotlarla olan deneyimini ele alıyor. Kitap bana hediye gelmiş olmasaydı kesinlikle zamanımı heba etmezdim.
Ahtapotun Ruhu
6.0/10
· 4 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
√17
Nasıl İyi Bir Varlık Olunur?'u inceledi.
168 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Yaşamı paylaştıklarımız
/!\ Yazarın yaşadığı depresyon ve intihar hali sebebiyle çocuklara okutmayınız. Kitabın başlığı, "Hayvanlar sana hayat hakkında ne öğrettiler? sorusuna verilen cevaptan geliyor. Yoksa yazarın erdemli insan portresi çizmek gibi bir çabası yok. Evet, özel bir yazar, ve anlattıkları da hayatının içinden. Amerika'daki evcil hayvan sayısının 140+ milyon olduğunu dikkate alırsak hayvan beslemek çok normal. Ama yazarın -daha kitabın başında ifade ettiği değişimler sonrası- hayvanlarla kurduğu bağlantı sıradan bir insanınkinden çok farklı. Yazar, kendi hayvanlarından gördüğü sevgiyi insan sevgisinin yerine koymasa da (antromorfizm) onlara hayran: "Daha önce hiç kimse bana bu denli itimat etmemişti. Ve daha önce hiç bu kadar derin bir lütuf yaşamamıştım." Hayvanların sahiplerinden gördüğü merhamet ve sevgi kırıntılarına yargısız, kıyassız ve sürekli sevgi ile karşılık vermeleri zaman içinde insan kalbini yumuşatır. Gel gelelim kişinin inanç dünyasında bir karşılığı yoksa ölümün, ayrılıklar çok havada kalıyor.
Nasıl İyi Bir Varlık Olunur?
OKUYACAKLARIMA EKLE
1