1000Kitap Logosu
Tina Vallès
Tina Vallès
Tina Vallès

Tina Vallès

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.8
72 Kişi
233
Okunma
2
Beğeni
141
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Barselona, İspanya, 15 Haziran 1976
Yaşamı
Barselona Üniversitesi'nde Katalan Filolojisi bölümünden mezun oldu. Yetişkinler için kaleme aldığı El parèntesi més llarg adlı kitabıyla 2013 yılında Mercè Rodoreda Ödülü'ne değer görüldü. Çocuklar için de birçok kitap kaleme alan Tina Vallès, Ağacın Hafızası ile 2017 yılında prestijli yayınevi Anagrama tarafından verilen Llibres Ödülü'nü aldı.
Sümeyra Kırık
Ağacın Hafızası'nı inceledi.
280 syf.
·
Puan vermedi
Jan dedesi ve anneannesi yanlarına yerlestiginde cok mutlu olur. Ancak evde bir tek onun mutlu olduğuna darir işaretler vardır. Birlikte yaşama kararı verilmesine sebep olan şey bir hastaliktir. Ve dedesi Joan tüm bildiklerini unutmadan evvel torunu Jan'a anlatmak ister. Her gun okul çıkışı bir sandviç eşliğinde yapılan sohbetler, yolda gördüğü her ağaca sarilma istegi ve onlardan alınan ilhamlar. Bir dede ve torun arasındaki simsicacik bağ.. . . . " Neyi unutacağım, ne zaman, nasıl unutacağım, hiç bilmiyorum. Ama unutmayı istemediğim şeylere neyapiyorum, biliyor musun? Kafamdaki hafıza yerine, kalbimin hafızasında saklıyorum, o asla silinmeyecek." . . . Bir mendilin arasına koyup saklanabilecek kadar naif bir öğüt...
Ağacın Hafızası
7.8/10
· 233 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
Şule
Ağacın Hafızası'nı inceledi.
280 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Küçük jan ve unutmaya başlayan dedesinin hikayesi. Alzheimer'a muhatap olan bir ailenin dokunaklı hâlleri. "Neyi unutacağım, ne zaman, nasıl unutacağım hiç bilmiyorum. Ama unutmayı istemediğim şeylere ne yapıyorum, biliyor musun?" "Ne?" "Kafamdaki hafıza yerine kalbimin hafızasında saklıyorum, o asla silinmeyecek." "Orada başka neler var?" "Sevdiğim her şey, jan"
Ağacın Hafızası
7.8/10
· 233 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Kitap sever biri
Ağacın Hafızası'nı inceledi.
280 syf.
·
7 günde
·
4/10 puan
AĞACIN HAFIZASI KİTAP YORUMU
Okulun bize verdiği bir kitaptı. Bu sebeple okudum aslında. Aşağıya arka kapak yazısını bırakıp kendi düşüncelerime geçmek istiyorum Nedenini bilmese de Jan, anneannesi ve dedesinin artık onlarla yaşayacağının iyi haber olmadığını sezer. Dedesi Joan ile anneannesi Caterina, yaşadıkları Vilaverd köyünden ayrılarak Barselona’ya, Jan ve ailesinin yanına taşınırlar. Ve bu durum, evdeki gündelik yaşamı tamamen değiştirir. Artık sözcüklerin de, sessizliklerin de yeni anlamları olacaktır. Fakat Jan ve dedesinin ağaçlar, göründüğünden farklı anlamlar taşıyan sözcükler ve uzun yürüyüşlerle bezeli apayrı bir dünyaları vardır. Dedesi Joan’ın zamanla silikleşen anıları torunu Jan’a emanettir artık. Ben pek fazla sevemedim çünkü duygu iyi aktarılmamıştı kitapta bahsedilen hastalık artık çok sık görülen bir şey neredeyse 5 yaşlının 3’ünde var. Ve bu sebeple tedaviler çok gelişti neden bundan bahsedilmedi bilemiyorum. Bölümlerinin kısa olmasına rağmen hiç akıcı değildi 5-6 günde okudum. Biz hep Jan karakterinin annesinin, babasının veya Anneannesinin ne hissettiğini okuyoruz. Jan’ın dedesi hasta olan kişi ama onun duygularına yer verilmemiş. Ayrıca çok basit bir dille yazılması beni kitaptan soğuttu .2 puanı yazarın emeğine verdim ve kalan 2 puanı da karakterlerin aile içindeki iletişimi çok hoşuma gittiği için verdim. Pek fazla beğenmedim ve tavsiye etmiyorum.
Ağacın Hafızası
7.8/10
· 233 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Game Star
Ağacın Hafızası'nı inceledi.
277 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Книга красивая, а главы короткие, но замечательные. Одним словом, книгу легко понять. Рекомендую всем читателям. Рассказ тоже очень хороший. Примечание: эти обзоры я напишу на разных языках.
Ağacın Hafızası
7.8/10
· 233 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
34