Tolga Ra

Tolga Ra

Yazar
7.6/10
12 Kişi
·
25
Okunma
·
4
Beğeni
·
591
Gösterim
Adı:
Tolga Ra
Unvan:
Yazar
Türk Edebiyatının genç yazarlarından olan Tolga Ra’yı sosyal medyada hatırı sayılır bir takipçiye ve okunma sayısına sahip. 223 binin üzerinde takipçi ve 4 milyonun üzerinde okunma oranına sahip olan Tolga Ra, bu sebepten dolayı Ephesus Yayınlarının dikkatini çekti ve “İsyankar” kitabı 2016 yılında yayımlandı.
İşte o an anladım ki benim üşümeme sebep olan şey gecenin soğukluğu değildi, yalnızlığın zirvelerinde oluşumdu.
İçimde bir ateş vardı ve her geçen saniye bu ateş daha çok körükleniyordu. İnsanlar genellikle öfkenin zamanla söndüğünü söylerdi ama benimki; bu tabuyu alt üst ederek zamanla büyüyordu. Kıvılcım, ateş; ateş, yangın olmuştu ve şimdi yangınım cehennem olmaya hazırlanıyordu. Tüm Rouph yönetiminin cehennemi olmaya...
"Bir şeyi gerçekleştirmek istiyorsan, önce onu hayal etmek ile yükümlüsündür."
Tolga Ra
Sayfa 148 - Ephesus Yayınları, 2. Baskı
"O, kardeşi için hayatını tehlikeye atacak kadar cesurdu. O, hapsolduğu kafesin parmaklıklarını yıkmaya çalışan bir kuştu. O sadece özgürlüğü için savaşan bir köleydi. Ve sonra köleden bir kral oldu."
Tolga Ra
Ephesus Yayınları
359 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
İsyankar'ın kapağını görünce bende merak uyandırdığından alıp okumak istedim ve iyi ki almışım. Kitabın yazarı öyle güzel kurgulamış ki okurken insanı sıkmıyor oldukça akıcı bir konusu var. Bu okuduğum ilk distopya türündeki kitaptı. Kitabın konusuna gelirsek Edith adında bir kölemiz var ve Rouph'ta yaşamaktadır. Birde elitlerimiz var köleleri görmeden birbirlerinden ayrı zengin kesimde yaşayanlar. Rouph'ta hastalanan kölelere tedavi kesinlikle uygulanmıyor onlar hastalanamazdı başlarına bir şey gelirse ölmeye mahkumlar. İşte Edith gibi olan kölelerimiz böylesine acımasız bir yerde yaşam sürdürmektedirler. Edith bir gün kardeşi için fedakarlıkta bulunur ve bunun sonucunda kendini Suçlular ülkesinde bulur. Hayatının cehennem olacağını düşünen Edith aslında orada özgürlüğü bulur. Orada fırında çalışmaya başlayan Edith, Kyle adında bir çocukla tanışır. O zamana kadar sadece özgürlük için kafa yoran Edith, Kyle ile tanıştıktan sonra aşk için de kafa yormaya başlar. Kyle karakterine hiç mi hiç ısınamadım hayır amacı ne onu da anlamıyorum hem kıza yakınlaşıyor hemde hiçbir şey olmamış gibi kızdan bir anda uzaklaşıyor. Öte yandan Suçlular ülkesindeki diğer suçlular Kölelik ve Elitlik arasındaki farkı eşitlemek için savaş hazırlığı yapmaktadırlar ve aralarına yeni katılan Edith'in mükemmel fikri ile tüm planları bozup Edith'in planını uygulamaya geçirirler. Peki savaşı kim kazanacaktı? Final bölümü hiç ummadığım gibi bitti hiç beklemediğim bir şeydi resmen şok geçirdim merakla 2. Kitabı bekliyorum umarım çabuk çıkar
359 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Kitap güzel. Yazar, sanırım serinin ilk kitabını yazarken 16 yaşındaydı ve insan her ne kadar olgunluğun insanın nefes aldığı yıllara göre belirlenmediğini; o yıllara neler sığdırdığıyla ilgili olduğunu bilse de yine de tuhaf hissetmeden edemiyor, ister istemez yaşını düşünerek okuyor ve bu yazara belli bi dezavantaj ya da avantaj sağlıyor. Tolga Ra'nınki de benim için bütün kitap boyunca avantaj olarak kaldı diyebilirim. Her ne kadar ufak tefek eksiklikler ve problemler olsa da kitap yeteri derecede iyi. Beni kitap boyunca şu rahatsız etti: Ra, aşkı 'sadece' iki insanın birbirine hissettiği cinsel çekim olarak göstermiş sanki.
Geri kalanında kitabın iyi olduğunu ve bir şans verilmesini gerektiğini düşünüyorum.
359 syf.
·3/10
Wattpad'de yazan bir yazar olarak, normalde Wattpad kurgularına büyük önyargılar ile başlarım. Çünkü gerçekten kaliteli o kadar az kurgu var ki insan önyargısız yaklaşmadan edemiyor. Maalesef bu kitapta kaliteli değil. Bana kalsa 3 puan bile vermezdim ama onu da yazarın yetenek ve emeğine veriyorum. Öncelikle kurgu fazlası ile kendini tekrar ediyor. Bunun yanısıra kelime tekrarı kitapta fazlası ile var. Daha doğrusu anlatım tekrarı. Yazar henüz 16 yaşındaydı sanırım kitap çıktığında. Ancak ben kitabı daha elime alıp, ilk sayfasının ilk paragrafını okurken kitap hayal kırıklığı yarattı. İçeriğindeki mantıksal hatalar görmezden gelinemeyecek kadar fazlaydı -ki bu hatalar öyle minik şeyler değildi. Kurgu sağlam bir temel üzerine kurulu değildi. Özellikle ana karakterin Kyle karakterine sayfalarca betimleme dizip, iş isyan planına geldiği anda iki sayfada bir anda yıldızı parlayan, zeki insan konumuna yükselmesi benim artık hayır ben okuyamayacağım dediğim noktaydı. Kasım 2016'da alıp Nisan ayında bitirdim kitabı. Kitabın ismi gibi gerçekten okurken isyankâr oldum, çıktım. Ayrıca Wattpadden çıkan ilk distopya ama yazar Türkiye'nin en genç distopya yazarı değil. Ondan daha küçük olan ve daha iyi bilim kurgu/ fantastik yazarları var. Kitabı çıkan en genç ünvanı olsaydı tamam da gerçekten bu türdeki en genç yazar olarak anılması beni çıldırtıyor. Ne çekememzlik ne kıskançlık. Kitabın olduğu kategori benim çok önem verdiğim bir tür ve içler acısı bir halde olması beni ciddi anlamda üzdü.

Yazarın kötü bir kalemi olduğunu düşünmüyorum. İleride bir gün gerçekten iyi bir yazar olmasını umuyorum ama bu kitap olmamıştı. Herkes kitabı çıksın ister -ki yaşından dolayı da bir şey diyemeyeceğim. Bu noktada eleştirilmesi gereken yayınevi editörleri olduğunu düşünüyorum. Kitabın editörlüğünü de yine wattpad yazarı olan bir arkadaşımız yazmıştı ve beni en çok üzen noktada buydu. Kitabın teşekkür kısmında ismi geçen çoğu yazarı tanıyor olmam ve içlerinden bir tanesinin dahi çıkıp bu çocuğa kurgunun geliştirilmesi gerekiyor, henüz çok erken dememiş olması.
359 syf.
·Beğendi·6/10
Wattpad in ilk distopik kitabı konusu anlatımı her şeyi mükemmel ama sıkıcı fazla ağırdan geliyor. Son olarak kyle, kitaptaki bir karakter, hatanı anla!!!! Yazık kıza.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tolga Ra
Unvan:
Yazar
Türk Edebiyatının genç yazarlarından olan Tolga Ra’yı sosyal medyada hatırı sayılır bir takipçiye ve okunma sayısına sahip. 223 binin üzerinde takipçi ve 4 milyonun üzerinde okunma oranına sahip olan Tolga Ra, bu sebepten dolayı Ephesus Yayınlarının dikkatini çekti ve “İsyankar” kitabı 2016 yılında yayımlandı.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.