Vamık Volkan

Vamık Volkan

Yazar
8.4/10
299 Kişi
·
950
Okunma
·
103
Beğeni
·
3.506
Gösterim
Adı:
Vamık Volkan
Tam adı:
Vamık D. Volkan, Vamık David Volkan
Unvan:
Kıbrıs Türkü Psikiyatri Profesörü, Yazar
Doğum:
Lefkoşa, Kıbrıs, 1932
Lefkoşa'da dünyaya geldi. Kıbrıs İslam Lisesi'nde okudu; son sınıftayken çıkan isyanla adı değişen Kıbrıs Türk Lisesi'ni bitirdi. Türkiye'ye geldi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1956'da mezun oldu. Türk vatandaşı olamadığı için çalışma şartları zordu.

Şikago'ya gitti. Üç ay sonra babasından gelen mektupta, en yakın arkadaşının Kıbrıs'ta bir eczanede milliyetçi Rumlar tarafından öldürüldüğünü anlatan gazete kupürü çıktı. On yıl Türkiye ve Kıbrıs'a dönemedi.

2002'ye kadar tam 45 sene Virginia Üniversitesi'nde ders verdi. 18 yıl üniversite hastanesinin başhekimliğini yaptı.

Kırk kitap çalışması yaptı ve 400'ü aşkın bilimsel makale yayımladı. Psikolojik çatışma ve kimlik konularında sayısız araştırma ve saha çalışması gerçekleştirdi. Psikopolitik teoriler ve dünyanın sorunlu birçok yerinde barış için yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.
...kendi sandığından daha küçük olduğunu öğrendi; ve sandığından daha parlak ve daha mat, daha çirkin ve daha güzel, daha duyarlı ve daha duyarsız, daha dengeli ve daha dengesiz olduğunu öğrendi.
Benim gözüme bir yıldız gibi ihtişamlı görünürse, tıpkı bir babanın kızını sevmesi gibi onu seveceğim umudunu taşıdığını fark ettim.
146 syf.
Vamık Volkan lisans eğitimi sırasında çok duyardım ama asıl ilgim sebebi Tahir özakkaş Hoca'nın hocası olduğunu öğrendiğimde oluştu.
Kitapta narsist narsist bir kişinin pislik analiz süreci anlatılıyor. bu konulara ilgi soran arkadaşlar için kesinlikle okunması gereken bir kitap amailgili olmayan kişiler için sıkıcı olabilir.Ben kitabı beğendim tavsiye ederim..
432 syf.
·43 günde·4/10 puan
Başlık ne kadar havalı değil mi?
Psikiyatri Profesörü bir isim, Ulu Önder'imizin hayatını sadece tarihsel olarak değil psikanalitik olarak da inceliyor. (gibi duruyor).

400 sayfalık bir eserin içerisinde tarihi bilgiler dışına kalan psikanalitik saptamalar 2 3 sayfa ya vardır ya yoktur. Bu da kitabın, başlığına uygun içerik barındırMAdığını söylüyor. Mesela Atatürk'le ilgili bir olay anlattığında "bu olayda Mustafa Kemal'in çocukluk yaşantısına döndüğünü görüyoruz." şeklinde satırlar var ancak bahsedilen olaydan çocukluğa nasıl bag kuruyor, hangi cümlesinden ya da davranışından bunu çıkarıyor bilemiyoruz. Tabi bizler de hem Atatürk'un hayatına hem de psikanalize yabancı olduğumuz için "vay be" diyoruz.

Bazi satırlarda Atatürk'ün annesinden bahsederken "Zübeyde" diyor. Böylesine önemli bir tarihi şahsiyetten bahsederken isminin sonuna "anne, hanım vb" bir unvan getirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Keza İsmet İnönü'den bahsederken de bakkalın çırağına seslenir gibi yalnızca "İsmet" demesi, diğer paşalardan da aynı şekilde berber çırağı manav çırağı gibi bahsedilmesi beni üzmüştür.
Günlük dil sürçmelerinin, basit fıkraların, küçük sakarlıkların ve unutmaların bu kadar önemsendiği Psikanaliz'de, böyle bir kitap hazırlanıyorsa, bunlara dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Belki de ben takıntılı, ruh hastası, paranoyak biriyimdir bilmiyorum.


Kitap hakkında daha fazla konuşacak bir şey bulamıyorum ama biraz da yazarı irdelemek istiyorum.


Yazar Prof. Vamık Volkan için internette yer alan havalı cv sinin dışında, "Son Mustafa" isimli filmin perde arkasında kalan danışmanı ve yine terör örgütü ile yapılan çözüm süreci sonucu oluşan Akil Adamlar fikrini ortaya atan kişidir diyebiliriz. Türk-ABD ilişkilerinin gidişatına yön veren CIA isimlerinin de arasında olduğu iddia ediliyor. Bütün bunları birlestirince, ortaya çıkan sonuç beni hem tarihsel hem de mesleki kimliğimle rahatsız etmektedir.
Kıbrıs Turku olması, uluslararası bir çok görevde bulunması, bir ton kitap yazmasi vs vs vs tüm bu kriterler benim için ikinci plandadır. Hepimiz yaşamımız boyunca bir yerlere geliriz ancak kimin nereye ne şekilde hangi bedelleri ödeyerek ne pahasına ve ne için geldiği çok önemlidir. Kimseyi bir şeyle itham etmiyorum. Buna haddim de yok ancak zaman zaman bu tür iç dökmelerimi de paylasmayacaksam ne anlamı var ki bu kadar insanın...
163 syf.
·10/10 puan
"Vamık Volkan ,psikozlu bir kadinin psikianalizini anlatıyor bu kitabında.
İçindeki analizler açısından insanı baya şaşırtan bir kitap. İçinde bolca aktarima yer verilmiş ve erken çocukluk döneminde yaşananların insanların yetişkinlik hayatını nasıl etkilediği gözlemlenmekte.
Alanla uzaktan yakından ilgililerin mutlaka okumasi gereken, ilgili olmayanların da okursa çok şey öğreneceği bir kitaptır. Fakat biraz Freud ve psikoseksüel kuramla ilgili önbilgi olsa daha tadında bir okuma sağlar." Akıcı bir kitaptı , kısa sürede bitti. Keyifli Okumalar.
147 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Vamık D. Volkan, bu kitabında gerçek bir psikanalitik tedavi sürecinde neler olup bittiğini başından sonuna kadar anlatıyor.

Pattie adında sınır kişilik bozukluğu olan genç bir kadının terapi süreci işleniyor.

Dili olabildiğince yalın, net ve anlaşılır.

Tavsiye ederim.
Froz
Froz Atatürk'ün Psikanalitik Biyografisi'yi inceledi.
432 syf.
·Beğendi
Vamık Volkan ismini ilk kez iki yıl önce bir video da ünlü bir ismin okuduğu kitabı tavsiye etmesi üzerine öğrenmiş oldum. Tavsiye edilen kitapta 'Gidenin Ardından' dı. O kitaba ulaşamadım ve diğer kitaplarını araştırmaya başladım. Atatürk hakkında yazmış olduğu bu kitabı gördüm ve büyük bir heyecana kapıldım. Nedeni şuydu ; şimdiye kadar O' nun yaşamını (çocukluğu,eğitim dönemi,devlet adamı olması... ), savaş döneminde neler yaşandığını , Türkiye Cumhuriyeti ni kurarken verdiği mücadelesini ve yaptığı yenilikleri defalarca okudum ,izledim . Ama kendisini daha iyi tanımak için hangi ruh hali ile tüm bunları başarmıştı ve kişiliğinin oluşmasındaki temel faktörler nelerdi az da olsa merak ediyordum. Bir insanı tanımak için psikolojik açıdan da araştırmak önemli benim için . Herkes için geçerli değil, gerçekten önem verdiğim ve benim için değerli olanlar için bu düşünceye sahibim.

Gelelim kitabın öyküsüne .... Yazar çalışmasına ilk defa 1973 yılında başlıyor. 1974-1975 yıllarında Ankara Üniversitesinde görev yaptığı esnada Atatürk ü ve ailesini bizzat tanıyan kişilerle de görüşüyor,bilgi ediniyor.Bu isimlerden bazıları ;manevi kızı Sabiha Gökçen,yakın arkadaşı Nuri Conker in kızı Kıymet Tesal, Menemen Olayı nın kurbanı Kubilay ı tanıyan Lütfiye Gürsoy .Kitaba yine tarihi bilgilerle katkısı olan bir diğer isim de 'Tek Adam' kitabının yazarı Şevket Süreyya Aydemir .Bu kitabın diğer yazarı ise tarihçi olup aynı zamanda psikanaliz eğitimi almış olan Norman Itzkowitz. Kitap yedi yıllık araştırma sonucunda ilk defa ''Ölümsüz Atatürk'' adıyla 1984 te yayımlanmış. 1998 de Türkçeye çevrilmiş.2009 da yeni bir çeviriyle özüne sadık kalarak yalnız daha anlaşılır olmak ve daha çok okuyucuya ulaşmak adına teknik terimlerden arındırılarak ''Atatürk,Anatürk'' adıyla tekrardan yayınlanıyor. 2016 da yeniden gözden geçirilen kitap ''Atatürk ün Psikanalitik Biyografisi '' adıyla son halini alıyor.

Kitapta yazar Atatürk ün çocukluğundan başlayıp vefatına kadar (vefatı da dahil ) olan süreci tarihi bilgileri de ele alarak çok önemli isimlerin verdiği bilgilerle detaylı bir şekilde anlatmış. (Vefatından sonraki döneme ve siyasi olaylara kitapta yer verilmemiştir. )Özelikle ağırlıklı olarak çocukluk dönemi,eğitim dönemi,savaş dönemi üzerinde daha çok durulmuş. Özel hayatında yine bilmediğim detaylar ve hangi isimlerin ne gibi katkıları olduğunu öğrendim . Bizim bildiğimiz iki önemli isim Lütfiye ve Fikriye olmasına rağmen birkaç isimde var . Ama bu iki isim hakkında fazla detaylar yok belki de okumuş olduğum ''Latife ve Fikriye, İki Aşk Arasında Atatürk '' kitabının etkisiyle böyle hissettim. (Bu kitabı da mutlaka okuyun,Atatürk ü daha iyi tanımak istiyorsanız. ) Enver Paşa ile olan zorlu süreçleri ,hep engellendiği de nedenleriyle detaylı olarak anlatılmış . Başarıları da bu dönemde birlikte başlıyor aslında. Hayatı boyunca yaşadığı sağlık sorunları ve buna rağmen hep dik durması ve asla pes etmemesi nedenleriyle anlatılıyor ve bu nedenler yer yer kitapta tekrar ediliyor. (Kitapta kendini tekrar edici cümleleri faydalı bulurum ki okuyucunun zihnine yerleşir.) Onun nasıl bu kadar ileri görüşlü ,güçlü ,asla pes etmeyen ve zeki bir insan olmasının ardındaki nedenleri merak ediyorsanız ve gerçekten kendisine önem veriyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun es geçmeyin. Hazmı kolay bir kitap değil ve sabırlı okuyucuya ihtiyacı var.

Son olarak Vamık Volkan ın sözleriyle yazımı bitirmek istiyorum : ''Bir lideri yaşadığı dönemden alıp şimdiki zamana koyar ve yaptıklarını bugünkü sosyal,ekonomik ve politik süreçlere göre değerlendirmeye çalışırsak ,o liderin tarihi rolünü anlamamız zorlaşır. Diğer taraftan da Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Atatürk ün imgesinin yıpratılmasına göz yummak ,elimizdeki tabancayla kendi ayaklarımıza kurşun sıkmak olur.Türkiye şimdiki haliyle tarihi ,ekonomik,dini ve politik olaylarla değişmiş bir Türkiye olsa da Atatürk süz var olamazdı. ''

''Beni görmek behemehal yüzümü görmek değildir.Benim fikirlerimi,benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir. '' Mustafa Kemal ATATÜRK

Teşekkürler Vamık Volkan !
163 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Çok sevdiğim bir hocamın tavsiyesiyle alıp okuduğum, ilk Vamık Volkan kitabı oldu. Özellikle PDR-Psikoloji mezunları, öğrencileri.. bu kitabı gözden kaçırdıysanız mutlaka okumalısınız. Baştan sona bir terapi sürecine şahit olduğumuz öykü, gayet açık bir dille yazılmış. Kitabın içinde ve dipnot kısmında verilen bilgiler ise zaten çok değerli. Ben sıkılmadan, merakla okudum :))
163 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Bir nefeste okudum deriz ya .. :)
Gerçekten öyle oldu, Psikoloji okuma yapmak isteyen herkese öneriyorum ama en çokta meslektaşlarıma.Vamık Volkan'ın klinik bir hastasını anlattığı bir serüven ile karşılaşıyorsunuz. Psikoz olan hastasıyla yürüttüğü süreci, divanda tamamladığı dört senelik bir analizinin sonucunu gözler önüne seriyor.
Bayıldım:)
144 syf.
·Puan vermedi
Vamık Volkan dünyaca ünlü, çok başarılı bir psikiyatrist. Türkiye'de oldukça az tanınmasını ise bir talihsizlik olarak görüyorum. Atlarla Yaşayan Kadın kitabı Pattie adlı bir psikiyatri hastasının sağaltım sürecini ele alıyor. Freudyen öyküleri seven okurlar için oldukça akıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Pattie'nin tedavi sürecinde Dr. Volkan kendine dair bir şeyler yakalıyor. Bu sebepten daha bir samimi gelen kitap, belki kendi analiz sürecimizi başlatmak için bizlere cesaret verebilir :)
146 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kıymetli Vamık Volkan Hoca’nın, kendi karar değerli kitabı: #KayıptanSonraYaşam Yas sürecini ele alış şekli, verdiği örnekler çok güzel. İçinde kendimden çok şey buldum. Kitap görünürde bitmiş olsa da zihnimin arkaplanında işlemeye devam ediyor... Psikolog olan da okusun olmayan da çünkü içindeki bilgilere hepimizin ihtiyacı var.

Yazarın biyografisi

Adı:
Vamık Volkan
Tam adı:
Vamık D. Volkan, Vamık David Volkan
Unvan:
Kıbrıs Türkü Psikiyatri Profesörü, Yazar
Doğum:
Lefkoşa, Kıbrıs, 1932
Lefkoşa'da dünyaya geldi. Kıbrıs İslam Lisesi'nde okudu; son sınıftayken çıkan isyanla adı değişen Kıbrıs Türk Lisesi'ni bitirdi. Türkiye'ye geldi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1956'da mezun oldu. Türk vatandaşı olamadığı için çalışma şartları zordu.

Şikago'ya gitti. Üç ay sonra babasından gelen mektupta, en yakın arkadaşının Kıbrıs'ta bir eczanede milliyetçi Rumlar tarafından öldürüldüğünü anlatan gazete kupürü çıktı. On yıl Türkiye ve Kıbrıs'a dönemedi.

2002'ye kadar tam 45 sene Virginia Üniversitesi'nde ders verdi. 18 yıl üniversite hastanesinin başhekimliğini yaptı.

Kırk kitap çalışması yaptı ve 400'ü aşkın bilimsel makale yayımladı. Psikolojik çatışma ve kimlik konularında sayısız araştırma ve saha çalışması gerçekleştirdi. Psikopolitik teoriler ve dünyanın sorunlu birçok yerinde barış için yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Yazar istatistikleri

  • 103 okur beğendi.
  • 950 okur okudu.
  • 49 okur okuyor.
  • 997 okur okuyacak.
  • 19 okur yarım bıraktı.