W. Bernard Carlson

W. Bernard Carlson

Yazar
8.8/10
27 Kişi
·
87
Okunma
·
0
Beğeni
·
150
Gösterim
Adı:
W. Bernard Carlson
Unvan:
Akademisyen, BilimTarihçisi,Yazar
Dr. W. Bernard Carlson, Mühendislik Şirketler Programı'nı yürüttüğü University of Virginia'daki Mühendislik ve Toplum Bölümü'nde profesördür. A.B. Holy Cross Koleji ve Pennsylvania Üniversitesi Bilim Tarihi ve Sosyolojisi Yüksek Lisans ve Doktora programlarından mezun oldu. Harvard Business School'da ticaret tarihi okudu.

Profesör Carlson, Yedi ciltlik eseri olan Teknoloji Dünyası Tarihçesi'nde Teknoloji Tarihi Derneği'nden Hacker Sally Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül almıştır.
Tesla hemen her şeyi icat eden isimdir. Bilgisayarınızda çalışırken onu anmayı unutmayın. Eski televizyonlarda kullanılan katot ışınlı tüplere yüksek voltajı sağlayan Tesla bobinidir. Bilgisayarınızın elektriği Tesla'nın tasarladığı bir AC jeneratöründen gelir, Tesla transformatöründen ve Tesla'nın bulduğu üç fazlı elektrik sistemiyle evinize ulaşır.
W. Bernard Carlson
Sayfa 16 - SAY YAYINLARI
Zihinde bir fikir belirdiğinde, muhakkak ham ve kusurludur. Doğum, büyüme, gelişim normal ve doğal safhalardır. Benim icadımda ise farklıydı. Onun bilincine vardığım an onu tam anlamıyla gelişmiş ve kusursuz olarak gördüm... Benim hayallerim gerçeğin karşılığıydı.
Aklıma ışık hızında bir fikir geldi ve bir anda gerçeklik aydınlandı. Altı yıl sonra Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü'nde yaptığım sunumlarda gösterdiğim diyagramları bir çubuk ile kuma çizdim ve arkadaşım bunları mükemmel bir biçimde anladı. Gördüğüm şekiller öylesine keskin, açık ve bir metal veya taş gibi sertti ki... Arkadaşıma şöyle dedim: " Motorumu görüyor musun burada? Şimdi onu ters çevirişime bak! " Duygularımı ifade etmem mümkün değil.
W. Bernard Carlson
Sayfa 75 - Say Yayınları
Hem sağlığım hem de aklımın zindeliği geri döndü..bir çok kişinin aksine bu işe giriştiğimde benim bir planım yoktu. Benim için bu kutsal bir yemindi, ölüm kalım meselesiydi. Biliyordum ki yenilersem kaybolacaktım.. . Beynimin derin girintilerden bir çözüm vardı ancak buna henüz dışarı açılan bir ifade veremiyordum
Yapmakta olduğum şeyler, yeni zanaat geliştirmektir. Bu, kimi evrelerinde eski bir zanaatı geliştirme girişiminden daha önemli değil midir? Ben gelecek nesiller tarafından yeni bir iletişim yöntemi bulan bir kişi olarak anılmak istiyorum. Yakın gelecekte pratik sonuçlar elde etmek ilgimi çekmiyor.
W. Bernard Carlson
Sayfa 341 - Say
"Güneşten insan kalbine varana kadar her şey belirli frekanslardaki salınımlardan ibaret."
" Ya huzur? "
"Farklı titreşimlerin kurduğu dengeydi huzur."
Küçüklüğünde yaşadığı bir problemden bahsediliyor başlangıçta: tesla çok başarılı ve yetenekli olduğuna inanılan ağabeyinin gölgesinde büyüyor. Ağabeyi bir kaza sonucunda ölmesi ardından özellikle babasıyla arası iyice açılıyor Kendisini kolay kolay gösteremiyor başarıları farkedilmiyor. Bu yıllarını şu cümlesi özetler nitelikte aslında
“Başarılı olduğum, övgüye değer herhangi bir şey sadece anne ve babamın acılarının daha fazla şiddetlenmesine yol açtı”

Engellerle karşılaşsa da bir yolunu buluyor ve zorlukların üstesinden geliyor örneğin babası gözleri bozulmasın diye geceleri kitap okumasına izin vermiyor ve gece mumları saklıyor tesla ise don yağlardan kendine mum yapıyor ve böylelikle sabahlara kadar kitap okuyorum.


Mucit olmasının arka planında yine başka durumlar yer alıyor
“Tesla annesi ve babasından ileride bir mucit olarak faydalanacağı birtakım özellikler almıştı. Annesinden sadece mekanik beceri değil, aynı zamanda faydalı şeyler yaratmaktan ileri gelen tatmin olma bilincini de miras almıştı. Her ne ka- dar babasıyla ilişkisi gergin olsa da, Tesla onun bir toplumsal reformcu olarak bazı değerlerini benimsemişti. Özellikle de yaşı ilerledikce Tesla icatlarından para kazanmaktan çok insanlığa katkılarına odaklanmaya başlamıştı.”(51.sayfa)Gözlem gücü problemleri bulması çözüm arayışları ile yaşamının ilk dönemlerinden itibaren mucidmiş aslında küçük çapta denemeyecek tasarıları küçük yaştan itibaren yapmış tasarlamış olması ama beni en çok etkileye özelliklerinde birisi geç ileri seviyede olan 3 boyutlu düşünme yeteneği. Planlarını projelerini kağıt üzerinde değil zihnine tasarlaması. Müthiş bir deha.

Tesla 5-6 yıldır çokça merak ettiğim bir mucitti. Daha yakından tanımak için bu kitabı okumaya başladım.

Biraz daha ilerleyince kitabın teorik kısmı ağır basmaya başlıyor ve ben de Her ne kadar fiziğe ilgim olsa da devam ettiremiyorum. Fikren daha olgun olduğum hayatımın daha sakin olduğu bir döneminde okuyabilmek umuduyla bir kenara koyuyorum kitabı
624 syf.
·1 günde·10/10
Okuduğum en iyi biyografilerden biri. Yazar Bernard Carlson kitabı belgelerle, çizimlerle ve fotoğraflarla süslemiş ve ilgi çekici hale getirmiş. Kitap 16 bölümden oluşuyor. Nikola Tesla’nın çocukluğundan son anlarına kadar detaylı bir şekilde anlatılmış. Ayrıca diğer Tesla biyografilerinden farklı olarak icatlara detaylı yer verilmiş. 622 sayfalık bir kitap olması gözünüzü korktmasın dili (icat kısımları hariç) akıcı. Kaynak bakımından oldukça bol olan kitap bizi 100 sayfalık kaynakçası ile karşılıyor. Kitap çalışmalarda kaynak kullanılacak nitelikte bir kitap. Bazı kısımlarında elektrik bilgisi ağır basmış olsa da kitabı keyifle okudum. Eğer elektrik alanıyla ilgileniyorsanız mutlaka okumanız gerek.
624 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hayatını hep icatlarıyla geçiren hiç bir şekilde para için uğraşmayan insanlık için devrim yapan büyük deha .. keşke zamanında sana değer verilseydi belkide şuan bedava elektrik kullanıyor olacaktık. Maalesef kapitalizm kazandı..
624 syf.
·30 günde·Beğendi·10/10
Bir hayat öyküsünün nasıl yazılacağı konusunda ders vermiş bir eser. Her ayrıntı belgelerle, kaynaklarla taçlandırmış. Kişinin hayatı hakkında en ufak detayı dahi atlamadan tüm gerçeklikleri ile ortaya koymuştur.
624 syf.
·Puan vermedi
Tesla, cağınin otesinde bir mucid , günümüze ışık tutan çalışmalari ile örnek alincak bir bilim insanı. Bence gelmiş geçmiş en iyi bilim insanı.şuan bu mesaji yazabiliyor olmam bile onun çalışmaları sayesinde...
624 syf.
·7/10
Geldik şahsen benim en sevdiğim ve büyük ihtimalle hakkı en çok yenen bilim adamı Nikola Tesla'ya. Bu adama saygı duymak şüphesiz boynumuzun borcudur. Peki Tesla hakkında ne kadar şey biliyorsunuz?
624 syf.
·Puan vermedi
Müthiş bir beyin... Hakkını alamamış olması çok üzücü... Ama ben eminim ki yaptığı buluşlardan aldığı haz zaten pahabiçilemezdi. Her bireyin okuması gereken bir kitap... Tarihe yön verenlerden.. Ve elektriğe ^^

Yazarın biyografisi

Adı:
W. Bernard Carlson
Unvan:
Akademisyen, BilimTarihçisi,Yazar
Dr. W. Bernard Carlson, Mühendislik Şirketler Programı'nı yürüttüğü University of Virginia'daki Mühendislik ve Toplum Bölümü'nde profesördür. A.B. Holy Cross Koleji ve Pennsylvania Üniversitesi Bilim Tarihi ve Sosyolojisi Yüksek Lisans ve Doktora programlarından mezun oldu. Harvard Business School'da ticaret tarihi okudu.

Profesör Carlson, Yedi ciltlik eseri olan Teknoloji Dünyası Tarihçesi'nde Teknoloji Tarihi Derneği'nden Hacker Sally Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 87 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 114 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.