Will Gompertz

Will Gompertz

Yazar
8.2/10
18 Kişi
·
51
Okunma
·
1
Beğeni
·
73
Gösterim
Adı:
Will Gompertz
Unvan:
Kitap editörü, Yazar
Doğum:
Kent, İngiltere, Birleşik Krallık, 25 Ağustos 1965
Doğum tarihi: 25 Ağustos 1965 (52 yaşında), Kent, İngiltere, Birleşik Krallık
Eş: Kate Anderson (e. 1993)
Eğitim: Bedford Okulu
Adaylıklar: News & Documentary Emmy Award for New Approaches: Arts, Lifestyle & Culture
...
Vereceğimiz en iyi yanıt dünyadaki hiç bir bilgisayarın beceremeyecegi bir şeyi yapmak,hayal gücümüzün meyve vermesini sağlamak olacaktır.
...
Will Gompertz
Sayfa 16 - Yapı kredi yayınları
...
Sanat yarışmalarından hoşlanmadıklarını sürekli söyleyen bir grup insan olarak sanatçılar kadar sanat yarışmalarına katılan zor bulunur.
...
Will Gompertz
Sayfa 27 - Yapı Kredi yayınları
Yaşam saçma bir şekilde meşgul hale geldi. Gündelik varoluşumuz hiç olmadığı kadar telaşla geçiyor.
Hem hala yapmamız gereken eski görevlerimiz yerinde duruyor hem de dinlenmek için iki dakika oturacak olsam SMS'lerden, epostalardan, durum güncellemelerinden ve Twitter akışlarından oluşan bir çığın altında kalıyoruz. Çılgıncasına 7 gün 24 saat insafsız ve talepkâr bir çevrimiçi dünyada yaşıyoruz.
Dünyanın pek çok noktasındaki sınıflarda, öğrenciler derslerde uslu uslu otururlar ve Einstein ile Galileo'nun bilimsel keşiflerini, Shakespeare'in oyunlarını ve Napoleon'un kahramanlıklarını dinlerler. Dinler, öğrenir ve not alırlar. Sonra da öğretilenleri iyi öğrenip öğrenmediklerini ölçen bir teste tabi tutulurlar. Halbuki bu insanlarla ilgili bir şeyler öğrenmelerinin öncelikli sebebi Einstein, Galileo, Shakespeare ve Napoleon'un, hepsinin hakim bilgiyi yok sayarak ve yıllanmış varsayımları sorgulamaya cüret ederek büyük işler başarmış olmalarıdır. Başka bir deyişle, sivrilmişlerdir çünkü kendilerine söyleneni yapmamışlardır. Öğrenciler bu büyük zihinlerin başardığı şeyleri öğrenirken bunları nasıl başardıklarına dair daha değerli dersi, her zaman alamıyor olmasınlar sakın?
Will Gompertz
Sayfa 190 - Yapı Kredi Yayınları
Kendine güven esastır.
Sanatçılar resim yapmak veya yazmak ya da sahneye çıkmak veya şarkı söylemek için izin almayı beklemezler; yaparlar çıkarlar.
Yaratıcı yetenek hepimizin sahip olduğu bir şeydir, bu kadarına hiç şüphe yok. Doğru, bazı insanlar müzik bestelemekte diğerlerinden daha maharetli olabilirler, ama bir beste yapamayanların o an "yaratıcı olmadıkları" anlamına gelmez. Gerçek şu ki, hepimiz o ya da bu türde sanatçı olabilecek kabiletteyiz. Her birimiz zamanın ve mekânın dışına çıkma ve birbirleriyle veya içinde bulunulan zamanla alakasız soyut fikirleri ve çağrışımları dikkate alma ve kavramsallaştırma kapasitesine sahibiz. Gündüz düşleri kurarken veya yorum yaparken, hatta yalanlar söylerken yapıyoruz bunu.
Sanatçı tutarlı bir yaratıma varmak için aylar, belki yıllar, süren bir araştırma, deneme ve geliştirme sürecinden geçmiştir ama bizim birkaç saniyede sonucu anlayıp hazmetmemiz beklenir. Başarısız olmamız sürpriz değil.
Will Gompertz
Sayfa 172 - Yapı Kredi Yayınları
"Kendine güven esastır. Sanatçılar resim yapmak veya yazı yazmak ya da sahneye çıkmak veya şarkı söylemek için izin almayı beklemezler, yaparlar, çıkarlar."
Will Gompertz
Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sadece sanatçıların, sanatseverlerin değil herkesin okuyunca çok şey öğreneceği bir kitap; Sanatçı Gibi Düşün. Ben de sanat konusunda nasıl daha üretken, daha verimli olunur öğrenmek için almıştım fakat "hepimiz birer sanatçı olarak doğarız zaten" diyor yazar. Önemli olan bunu körelmiş olduğu yerden çıkarmak ve yaratıcılık potansiyelimizi güçlendirmek. "Her çocuk bir sanatçıdır, mesele büyürken sanatçı kalmakta." (Pablo Picasso)
Hepimiz bir şeyler üretmeyi, icat etmeyi isteriz. Adı tarihe yazılmış isimler bunu oturduğu yerden ya da elinde sihirli bir değnekle yapmadı. Hiçbiri süper insan değildi, hepimiz gibi zaafları ve korkuları vardı. "Esin gelmesini bekleyemezsin, elinde sopayla esini kovalaman gerekir." (Jack London)
Sadece sanatta değil her konuda nasıl daha yaratıcı, daha verimli olunması gerektiğinden bolca bahsetmiş yazar. "Her okul sanat okulu olmalı" sözüne bayıldım. "Aksi takdirde bir işe gitmek boğucu ve çocuk muamelesine maruz kalınan bir deneyim olabilir ve bunlar da yaratıcılığa pek yol açmaz."
Sadece bir defa okunacak bir kitap değil kesinlikle bir başucu kitabı, ilham kaynağı.
Bu yüzden kendini geliştirmek, farklı bakış açılarıyla ufkunu genişletmek isteyen insanlara en içten önerilerimle tavsiye ediyorum. Çünkü "Şimdiye kadar hiç meraksız ve kayıtsız bir sanatçıya rastlamadım." diyor yazar. O kadar doğru ki..
Ve yine kitaptan çok sevdiğim bir alıntıyla yorumu bitiriyorum;
"Nihayetinde bizi insan yapan şey hayal gücümüzdür. Vincent Van Gogh şunu sormuştu; Herhangi bir şeye girişecek cesaretimiz olmasa neye benzerdi hayat?"
205 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Sadece sanat ile ilgilenen insanların okuması gerektiğini düşünüyorum aksi halde bi hayli sıkıcı olabilir sizin için. Bana bazı şeyler kattı tabi ki ama bende biraz sıkıldım. Bu alanın meraklısı olduğum için okudum. Çevirmeden kaynıklı bazı yerlerde takıldım, devrik cümleler vs. Tavsiyem meraklısı okusun :)
208 syf.
·81 günde·Puan vermedi
Okudum diye isaretlemeyi bile unuttuğum sonu geldiğinde elimden nasıl çıkarttığımi bilmediğim bir kitap oldu. Evet bazı yerler çok güzel ve 'vayy' diyorsun ama ruhunuzu emiyor... Çok sıkıcıydı

Yazarın biyografisi

Adı:
Will Gompertz
Unvan:
Kitap editörü, Yazar
Doğum:
Kent, İngiltere, Birleşik Krallık, 25 Ağustos 1965
Doğum tarihi: 25 Ağustos 1965 (52 yaşında), Kent, İngiltere, Birleşik Krallık
Eş: Kate Anderson (e. 1993)
Eğitim: Bedford Okulu
Adaylıklar: News & Documentary Emmy Award for New Approaches: Arts, Lifestyle & Culture

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 51 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.