Willy Sperco

Willy Sperco

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Willy Sperco
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1887
Ölüm:
Roma, İtalya, 1978
"Efendiler, zavallı milletimizi esir etmek isteyen düşmanları mutlaka yeneceğimiz hususundaki gücümüze olan itimat ve inancım bir an olsun sarsılmamıştır. Bu sarsılmaz inancımı, şu anda Yüksek Meclis'iniz önünde, milletin önünde, bütün dünyanın önünde ilan ediyorum."
""Bu Antlaşma, Türk Ulusu'na karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve
Sevres Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir yok etme eyleminin çökertilişini anlatan bir belgedir."
"Bütün dünya tarihinde, sizin İnönü Savaşlarında yüklendiğiniz gö­rev kadar ağır görev almış kumandanlar azdır. Halkımızın bağımsızlığı ve varlığı, kumandanız altında görevlerini şerefle yerine getiren silah arkadaş­larının ve kumandanlarının kalbine ve vatanseverliğine dayanmakta. Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz. İşgal altındaki topraklarımızla beraber tüm yurt başarınızı kutluyor. Düşmanın istila azgınlığı, kudretiniz ve vatanseverliğiniz olan sarp kayalara çarparak kırılmıştır..."
"1914'te Almanya, Belçika'nın bütünlüğünü teminat altına alan antlaşmayı çiğnediğinde, İngiltere, hakarete uğrayan milli gururunu savunmak için gösterişli bir biçimde silaha sarıldı. Bütün dünya, Kayzer'in Belçika'ya saldırmasına karşı kızgınlıktan titredi.

Tam beş yıl sonra, Büyük Britanya temsilcisi Amiral Calthorpe'un,
Mondros Mütarekesi maddelerinin altındaki imzası, silahsız, savunmasız bir millete aniden saldırılmak sureti ile utanç verici bir şekilde kirletilmişti. Yunan Ordusu sebepsiz yere İzmir'e çıkıyordu, orada katliam yapıyor, bütün Anadolu'nun ayağa kalkmasına sebep oluyordu.

Belçika'da şerefini korumaktan bu kadar gurur duyan İngiltere, Doğu'daki tarihini, ihtiras dolu ve sömürgeciliğinin geleceği için ölümcül bir yayılmacı siyasetle lekelemiştir."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Willy Sperco
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1887
Ölüm:
Roma, İtalya, 1978

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.