1000Kitap Logosu
Yahya Bey

Yahya Bey

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
57 Kişi
221
Okunma
22
Beğeni
1.005
Gösterim
Tam adı
Dukaginzade Taşlıcalı Yahya Bey
Unvan
Şair
Doğum
Arnavutluk, 1488
Ölüm
1582
Yaşamı
16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşamış divan edebiyatı şairidir. Yaşadığı dönemde Fuzuli'den sonra en büyük mesnevi şairi olarak tanınmıştır. Kanuni’nin emri ile boğdurulan Şehzade Mustafa için yazdığı “Şehzade Mersiyesi”, en ünlü eseridir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmez. 1488-1489 yıllarından birinde doğduğu iddia edilir. Doğum yerinin Arnavutluk olduğu ve soyunun oranın önemli soylu ailelerinden biri olan "Dukagin" sülalesine dayandığı sanılmaktadır.  Küçük yaşta devşirme olarak Yeniçeri Ocağına asker olarak alındı ve Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde asker olarak yetiştirildi. Yeniçeri Ocağına bağlı Acemioğlanlar Ocağı'nda iken askerilik yeteneği yanında edebiyata yatkınlığı ve yazdığı şiirler farkedildi ve kendisine Kemal Paşazade’den, Kadri Efendi’den, Fenarizade Muhyiddin Çelebi'den dersler aldırtıldı.Onun bu yatkınlığı ve aldığı dersler önemli devlet adamları ile tanışmasını ve yardım görmesini yükselmesini sağladı. Yavuz Sultan Selim döneminde Mısır ve Çaldıran Seferleri ile Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki pek çok savaşa da asker olarak katıldı. Gerek gördüğü yardım ve ilgi, gerekse askerlik alanındaki cesareti edindiği dostlar kadar kıskançlıklara ve düşman kazanmasına neden oldu. Örneğin şair Hayâlî ile takıştığı o dönemde bilinmektedir. Rüstem Paşa’nın yerine sadrazam olarak atanan Kara Ahmet Paşa'nın bir süre sonra Kanuni'nin emriyle öldürülmesinden sonra yeniden işbaşına gelen Rüstem Paşa, şairin bütün malvarlığına el koymuş, onu maaşlı olarak sürgüne göndermiştir. Aşık Çelebi'ye göre sürgüne gönderildiği yer Bosna'da Zvornik Sancağı iken kimi yazarlar sürgün yerinin Temeşvar vilayeti olduğunu iddia etmektedirler. Şairin sürgün edildiği bölgede sürekli olarak kalıp kalmadığı sonradan bu kararın kalkıp kalmadığı da bilinmemektedir. Bununla birlikte edebiyat faaliyetlerine devam ettiği ve Zigetvar seferi öncesi Kanuni'ye bir kaside sunduğu belirtilmektedir. Ölüm tarihi üzerinde de bir anlaşmazlık olsa da çoğunluk tarihçi ve kaynak onun 1582 yılında vefat ettiğini belirtmektedir. Şairin mezarının yeri de tartışmalıdır, bir kısım kaynaklar, mezarının Zvornik'te, kimileri de İstanbul'da olduğunu söylerse de, Bursalı Mehmet Tahir Bey ve Muhammed Hadzijahic de, Bosna Evliya Kataloğu'nda şairin Loznica'da öldüğünü söylemektedirler. Şairin bilinen ve ünlü 5 büyük mesnevisi bulunmaktadır. Bu mesnevilerin isimleri;"Gencine-i Raz","Kitab-ı Usul", "Gülşen-i Envar", "Yusuf u Züleyha", "Şah u Geda"'dır. "Yusuf u Züleyha", bilinen en ünlü mesnevisidir. Bunun dışında Şah u Geda mesnevisinde Ayasofya gibi tarihi eserlerin tasvirlerinin bulunması mesnevinin önemini artırmaktadır. Mesnevileri haricinde önemli eserleri arasında şairin çeşitli şiirlerinden oluşan bir “Divanı” ve “Hamsesi” bulunur.
Dilara
Yusuf ile Züleyha'yı inceledi.
80 syf.
·
2 günde
Yahya Bey'in Yusuf ile Züleyha'yı edebiyat ağızı ile anlatması daha iyi anlaşılmasına ve sizi alıp götürmesini sağlıyor. Sabrın, imtihanın ve duanın ne demek olduğunu, ne kadar önemli olduğunu bu kitaptan sonra daha net anlıyorsunuz.
Yusuf ile Züleyha
7.9/10
· 185 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
22
Emet Denizci
Yusuf ile Züleyha'yı inceledi.
80 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Taşlıcalı Yahya Bey'in kutsal metinlerden esinlenerek mesnevileştirdiği Yusuf ile Züleyha, Say yayınlarında Prof. Dr. Mehmet Kanar tarafından öyküleştirilmiş. . Taşlıcalı'nın kendine göre şekillendirdiği, kutsal metinlerde olmayan bazı noktaları mevcutmuş bu metinde... Hikâyeyi genel hatlarıyla biliyoruz zaten... . Yusuf, Yakub peygamberin 12. çocuğu ve diğerlerinden daha ön planda babasının gözünde... Haliyle kıskançlıklar oluşuyor ve Züleyha'ya uzanan çileli yol başlıyor... Burada Yakub'un peygamber olma hikayesi oldukça şaşırttı beni... . Annesinin ölümünden sonra Yusuf'u büyüten kişinin kim olduğu kısmı biraz kafa karıştırıcı gelse de okuması keyifliydi... . #doğuyukeşfet maratonumuzun Temmuz kitabıydı Yusuf ile Züleyha...
Yusuf ile Züleyha
7.9/10
· 185 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
21
Abdullah
Yusuf ile Züleyha'yı inceledi.
352 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Aşıklara tavsiye edilir, kadınlara aşık olan avarellere değil: kadına aşık olmak ilahi aşka ulaşmaya, beraberce ulaşmaya olursa olur, geri kalanı bedenden öteye gidemez. Bu kitapta da Züleyhanın aşkı nefsi emmarenin durumu gibi, sonrasında kamil olmaya kadar devam etmiş. Hatta Yusuf Peygamber ile evlendikten sonra o, Yusuf Peygamberden kaçıyor ve bu seferde onun gömleği arkadan yırtılıyor. Kanuni zamanında yaşamış bir yazar Taşlıcalı Yahya, döneminin dilini çok güzel yansıtmış, hatta 18 yaşından küçüklerin anlayamayacağı nükteler var. İsrail (Hz Yakub'un ismidir) oğullarının kardeşlerine hased yüzünden yaptıkları cana çok dokunuyor, Hz Yakub as'ın durumu insanı ağlatır. Kurtları toplayıp onlara hesap sorması çok güzel bir bölümdü. Kıssaların en güzeli olarak Kur'an-ı Kerim de adlandırılan bir Peygamber hayatını okumanızı tavsiye ederim.
Yusuf ile Züleyha
8.0/10
· 38 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11