Ying Tingting

Ying Tingting

Yazar
7.3/10
4 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
83
Gösterim
Adı:
Ying Tingting
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
300 syf.
·10/10
• Çin deyince aklımıza ilk ne geliyor? Bu kişiden kişiye değişen bir soru ancak 9,600,000 kilometrekareye yayılmış, kadim bir kültür ve geleneğe sahip bir ülke olarak Çin, birçok kişi için hala egzotik ve esrarengiz bir yer diyebiliriz. Peki nedir Çin’i bu kadar özel kılan? Kuşkusuz çok zengin bir kültürel birikime ve muhteşem doğal güzelliklere sahip olması bunda en önemli neden. Tarihin ilk dönemlerinden beri aynı topraklarda yaşayan; barutun, kağıdın, matbaanın ve günümüzde kullandığımız daha birçok şeyin çıkış noktası olan bu ülke hakkında, kalabalık nüfusu ve meşhur Çin Seddi dışında bir bilgimiz yok ne yazık ki.
• Yasak Kent, Yeraltı Heykel Ordusu, Gök Tapınağı, Potala Sarayı, 13 İmparator Mezarı, Pirinç tarlaları Tianmen Dağı, Huanlong ve daha fazlası. Çin ile ilgili merak edilen her şey, üstelik Çin Uluslararası Radyosu (CRI) tarafından Türkiye için özel hazırlanmış olarak ellerimizde.
• Sonuç itibariyle meraklısı için çok iyi ve faydalı bir kitap. Ben çok beğendim.
300 syf.
Bu kitabı Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Bölümü(bkz. http://turkish.cri.cn), orijinali olan Çince'den Türkçe'ye çevirerek yayınlamış. Kitap, 2006 yılında bahsettiğim sitede online olarak yayınlanmış ve düzenlemeler yapılarak kitaba dönüştürülmüş. Yayınlanma amacı olarak iki toplum arasındaki ilişkiyi geliştirmek ve "Çin'i daha yakınımıza getirmek" olarak belirtilmiş. Kitapta genel olarak kültür mirasları, etnik yapı ve dinler, mimari, eğitim, teknoloji gibi kategoriler var. Bunların dışında bana ilginç gelen; Taiwan, Tibet ve Sincan(Xinjiang) hakkında da 3 ayrı bölüm bulunması(?). Merak edenler olursa; "Doğu Türkistan" ifadesi geçmiyor, aynı zamanda Xinjiang'da Din başlıklı bölümde de "birçok dinin kaynaştığı bölge" olarak anlatılıyor(?). Yer isimlerinin Uygurcası değil, Çincesi kullanılıyor. Herhangi bir kaynak gösterme girişimi olmadığı gibi; rahatlıkla farkedilebilecek bilgi hataları yer alıyor (Henry Kissinger'ın resminin altına "Richard Nixon" yazmak gibi...). Çin hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenleriniz için çok daha iyi kitaplar olduğunu düşünüyorum, tavsiye etmem.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ying Tingting
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.