araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
49 sn. · Kitabı okudu · 3/10 puan

“Çok uzun yıllar sonra cezaevlerinin inşa edildiği yerler boş araziler olarak kalacak. Belki büyük iş merkezleri, alışveriş alanları, çocuk bahçeleri yapılacak. Belki birilerinin ayakları burkulacak yürürken, birden içlerinde bir sızı büyüyecek. Rüzgarla ve yıllarla silinmeyen can çekişmelerinin, kan kokusunun izleriyle karşılaşılacak. Göremediğimiz, duyamadığımız, anlamak istemediğimiz, bu yüzden hep suçlu kalacağımız acılar için küçük bir bedel ödeyeceğiz.”

Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli, Umay UmayBütün Güzel Çocuklar Şüpheli, Umay Umay
Mazlum Bedri Kırbuğa, Hayat Üzerine Düşünceler'i inceledi.
17 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Evet, yıllar önceydi. Felsefeye perde araladığım ilk demlerdi. Belki de hayatım boyunca unutamatacağım bir kitap... Öyle ya insan en çok okuduğu kitabı hatırlarmış Ben bu kitabı tam beş defa okudum. Sonuç olarak hâlâ anlamış değildim, ama bu anlamayış birikim olunca insanın ayakları altında basamak oluyormuş. Bunu geç anladım fakat hayatımın çoğu yerinde bu bilgileri rahatlıkla kullanıyorum . Evet beş defa okudum ama IYIKI OKUMUŞUM, saygılar.

Zehra Efe, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yıllar önce okuduğum bu kitap, tekrar karşıma çıktığında olayları yüzümde buruk bir gülümseme ile hatırladım. Berlinde Raif Efendi ile birlikte yürüdük biz. Ellerinin terlemesini hissettim, düşüncelerine ortak oldum, iç sıkıntısını, aşkını onunla birlikte yaşadım. Maria Puder'e ise hiçbir şey demeden sadece sevgiyle sarılma ihtiyacı hissettim. Gözlerim dolu dolu sarıldım onun hikâyesine. Hepimizin içinde var olan o inanma korkusu ile birlikte oturup ağlaştık, sözü bir türlü Raif Efendiye getiremedik.

Ahmet Leman, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Zihnimin en arka kıvrımlarına hapsettiğim ve yıllar boyunca dönüp bir kez olsun yüzüne bakmadığım anlara, geç kalmış bir özür gibi, bir sadakat ilanı gibi yeni yerler açıyorum.

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 16 - Profil Yayıncılık)Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Tarık Tufan (Sayfa 16 - Profil Yayıncılık)
Hilal, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En acı günler bile üzerinden yıllar geçtikten sonra dalında dura dura ballanan meyveler gibi tatlılaşıyor.

Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 7 - Nesin Yay.)Bir Sürgünün Anıları, Aziz Nesin (Sayfa 7 - Nesin Yay.)
Meltem Tekeli, Bütün Kuşlar Maviydi'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Ayla Tunusluoğlu; biyografisini okuduğumda şaşkınlık geçirdiğim meslek yaşamında çok başarılı bir kadın. Doğrusu, kitabın ismini okuduğumda yazarı tanımıyordum fakat kitabı almaktan başka çarem yoktu. Zira benim için zaten her zaman Bütün Kuşlar Mavidir. Üstelik Einstein'ın "Hayat iki şekilde yaşanır: ya hiç mucize yokmuş gibi ya da her şey birer mucizeymiş gibi." Sözlerini temel almış kitap. Dedim ki "benim mucizem de bu kitapla karşılaşmaktır belki". Fakat hiç de beklediğim gibi olmadığını itiraf etmeliyim.

Ayla Hanım, hayatı tamamen mucizelere bağlamış. Bunun da pek çok örneğini gördüğünü anlatıyor kısa anılar ile. Hani hepimizin olmuştur ya mutlaka. Çok özlediğimiz fakat artık fiziki dünyada bir araya gelmemiz mümkün olmayan insanları hissetmişizdir. (Ben kitabı okurken yıllar öncesine döndüm ve anneannemi kaybettikten yaklaşık 1 ay sonra onun evinde uyurken bir anda ürperti ile uyanıp arkamı dönünce kapıya dayanıp beni izlediği görüntü zihnimde asılı kaldı.) Kolay kolay dile dökülemeyen bu mucizeleri anlatabilmiş büyük bir cesaret ile. Annesinden öğrenmiş olduğu İslam Felsefesinin hakkını da vermiş doğrusu hayatı boyunca. Yine de bana hayatın mucizelerle dolu olduğunu gösterdiğini söyleyemiyorum.

İlk hikâyeler bu mucizelerden oluşurken arada neyi anlatmak istediğini anlamadığım ve sırf eski günleri yad etmek için yazılmış gibi görünen hikâyeler de vardı.

Mhtrm.Tş. Oğuz Altay Kağan / Kızıl Elma Ülküsü, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çobanın Aşkı (ALLAH İÇİN ALLAH DESEYDİM)
Aşıktı genç çoban. Sevgilisinin isminden başka bir şey bilmediğinden mi, konuşmaya mecali olmadığından mı bilinmez, arkadaşı anlatıyordu onun halini: – Gözleri günlerdir uyku görmedi efendim, diyordu, yemiyor, içmiyor, işi gücü, gecesi gündüzü havası suyu o kız oldu sanki. Ne desem kar etmiyor, son bir çare diye geldik size. Halbuki ”sen bir garip çobansın, o padişahın kızı, davul bile dengi dengine” dedim ya, dinlemiyor efendim, ama herhalde aşkın gözü kördür diye de buna diyorlar, değil mi efendim…

İhtiyar adam bu esnada gözlerini dikmiş, iskeletinin üstüne deriden bir zırh giydirilmişçesine zayıf, çelimsiz, saçı sakalına karışmış, uzaklara dalıp dalıp giden gözlerinde aşktan gayrısı kalmayan diğer çobanı süzüyordu. Sonra bir ah çekti, yüzünü nefes almadan konuşmasını sürdüren delikanlıya çevirip tebessüm etti. – Kolay evlat kolay, dedi, çaresizseniz çare sizsiniz. Ve tane tane anlatmaya başladı.

İki genç çobanın, çökmek üzere olan bu dağ kulübesinde dertlerine derman aradıkları ihtiyar adam, aslında padişahın bütün dertlerini paylaştığı, her meselesini danıştığı bir bilge idi. Yıllar önce padişah kendisini tanıyıp sevdiğinde bir tek şey istemişti ondan; burada yaşamaya devam edecekti ve kimsecikler bilmeyecekti kim olduğunu. O günden beri de bu kulübede yaşıyor, gelen geçene ikram edip, gül alıp gül satıyordu. Padişahın kızının aşkıyla eriyip muma dönen genç çoban ve yanındaki kadim dostu nereden bilsindi bu garip ihtiyarın padişahın gönlüne sultan olduğunu.

Aşkı genç, ihtiyar adamın anlattıklarını dinledikten sonra, her şeyin bittiği anda başlayan son ümide sımsıkı sarılanların o saf ve tertemiz teslimiyetiyle; – Sahiden bu kadar kolay mı efendim, dedi, yani o mağarada elimde tespih, kırk gün Allah dersem sevdiğime kavuşabilir miyim, onunla evlenebilir miyim?

– Evet, dedi bilge, kırk gün o mağarada gece gündüz Allah diyeceksin, kırk gün sonra padişahın kızı senindir.

İki dost hemen yola çıktılar, aşık çobanın yüzüne kan, dizlerine derman, yüreğine yeniden can gelmişti. Arkadaşına sarılıp, elinde tespih, gönlünde aşk, yüzünde ümit çiçeklerinden örülme bir tebessüm, mağaranın yolunu tuttu. Gelir gelmez hiç vakit kaybetmeden diz çöktü, dualar etti, gözlerini kapattı, kalbini padişahın kızına bağladı, eline tesbihini aldı ve dudakları kıpırdamaya başladı: Allah, Allah, Allah…

Günler günleri padişahın kızının hayaliyle tespih taneleri gibi kovalayadursun, mağaranın yakınındaki köyleri bir söylenti çoktan sarmıştı. Herkes birbirine karşı dağdaki mağarada gece gündüz Allah diyen gençten bahsediyordu. Cami çıkışında ihtiyarlar, çeşme başında kadınlar, tarlada işçiler, top oynarken çocuklar, herkes onu konuşuyordu: Şu karşı mağarada bir genç varmış, kendini Allah’a adamış, gece gündüz durmadan Allah diyormuş, Allah Allah…

Aşık dostunun ne halde olduğunu merak eden genç çoban, mağaraya geldiğinde üç hafta geride kalmıştı bile. Bizimkinin gözleri kapalıydı, dudaklarının da kıpırdamadığını görünce, uyuyakaldı herhalde diye düşündü. Tespih tanelerinin parmaklarının arasında dolaşmaya devam ettiğini görünce de, bu nasıl uyku diye sordu kendine. Bu sırada gözlerini açan genç adam, karşısında arkadaşını görünce, günlerdir yalnızlığıyla paylaştıklarını birbiri ardınca anlatmaya başladı: Kırk günün yarıdan fazlası geçmişti, o durmadan Allah diyordu, ama ne padişahın kızı vardı, ne bir haber, ne bir ümit kırıntısı… Acaba, diyecek oluyor, yutkunuyor, hayır diyor, tespihine bakıyor, bir kalp gibi atan sağ el işaret parmağını sabitlemeye çalışıyor, avuçlarını sıkıyor, gözleri doluyordu. Vedalaştılar. Ay ışığında dostunun gözlerine yayılan başkalık dikkatini çekmişti genç çobanın.

Aşık çoban yeniden eline tesbihini aldı, gözlerini kapattı, boynunu neye bağlayacağını bilemediği kalbine doğru büktü, dudakları kıpırdamıyordu artık, sustu gece, mağaranın duvarları sustu, tükendi her şey, hiç tükendi, an bitti, sadece bir söz kaldı: Allah…

Kırk günün dolmasına üç-beş gün kala, mağaradaki dervişin namı bütün ülkeyi sarmış, nihayet sarayın koridorlarında konuşulur olmuştu. Meselenin aslını merak eden padişaha, bu insanların bir yerde sürekli kalmadıklarından, bulundukları mekâna bereket getirdiklerinden, ne yapıp-edip bu dervişi ülkelerinde yaşamaya ikna etmeleri gerektiğinden uzun uzun bahsetti başveziri. Ne yapması gerektiğini artık bilen padişah, nasıl yapması gerektiğini bilemediği bütün zamanlarda yaptığı gibi, dağ kulübesinin yolunu tuttu. Hürmetle diz çöktü bilge ihtiyarın önünde. Derdini anlattı, derman diledi. Sarayının yanına bir saray yaptırmaktan, o dervişi veziri yapmaya, sancak-tuğ vermeye kadar saydığı her şey, bilgenin: – Hünkârım, gönül erleri mala-mülke, makama-mansıba itibar etmezler, demesiyle son buldu.

Kaderdi bu, padişahlarla köleleri aynı eteğin önünde diz çöktürür, birinin derdini diğerine derman eyler, ikisini de aynı tebessümle bahtiyar ederdi. Güldü ihtiyar: – Neden kerimenizin nikâhını teklif etmiyorsunuz sultanım, dedi. Şaşırma sırası padişaha gelmişti.

– Nasıl yani, diyebildi, bu şerefi bize lütfederler mi, kabul ederler mi?

Kırkıncı günün güneşi batmak üzereydi genç aşığın mağarasının üstünden… Padişah ve ihtiyar bilge en önde, arkalarında vezirler, onların arkasında halktan meraklı bir kalabalık ve en arkada da olup bitenlere bir mana vermeye çalışan aşık çobanın arkadaşı, mağaraya doğru yürümeye başladılar. Bu arada bizim aşık kendinden öylesine geçmiş, tespihiyle öylesine bir olmuştu ki, gelenler içeri girseler ve bir tesbihten başka bir şey bulamasalar şaşırmazlardı.

Padişah edepte kusur etmemeye çalışarak içeri girdi, ellerini birbirine bağladı, duyulması güç bir sesle; – Efendim, dedi, sizi ziyarete geldik.

Yavaşça başını çevirdi aşık, sonra bütün vücuduyla döndü, gözlerinde en ufak bir şaşkınlık emaresi yoktu, sapsarı bir heykel gibiydi. Herkes heyecan içinde. Vezirler, halk, genç çoban, mağara, tespih, sessizlik, duvar… Hatta güneş bile batmaktan vazgeçmiş, kafasını mağaranın içine doğru uzatarak olan biteni görme telaşındaydı.

Padişah meramını anlattı, türlü tekliflerde bulundu. Ne saray, ne vezirlik, ne tuğ ne de sancak, hiç birinde gözü yoktu dervişin.

– Efendim, diyebildi en son, sessizce, benim bir kızım var efendim, zat-ı âlinize layık değil belki, ama lütfeder nikâhınıza alırsanız bizi bahtiyar edersiniz…

Kırk günlük çile nihayet bitmiş, olmaz denilen olmuştu. İşte aşık maşukuna kavuşacak, murad hasıl olacaktı. Bizimkinin arkadaşı sevinçten ağlıyordu. Soru ve cevap sanki bu soru sorulsun, cevabı verilsin diye yaratılmıştı. Sessizlik ilk defa bağırmak, haykırmak istiyordu ve bütün gözler genç adamdaydı.

Usulca doğruldu oturduğu yerden, etrafını şöyle bir süzdükten sonra, gözlerini padişahın gözlerine dikti, sarhoş gibiydi. Kendinden emin bir ifadeyle: – Hayır, dedi, kızınızı istemiyorum.

Birden ortalığı bir sessizlik kaplayıverdi. Padişah mahzundu, halk hayret içindeydi, vezirler şaşkınlıkla birbirine bakıyor, bilge tebessüm ediyordu. Âşık çobanın genç arkadaşı yaşlı gözlerini silip, birden ileri atılarak bozdu sessizliği. Dostunun yanına geldi, kulağına eğilip: – Sen ne yapıyorsun, dedi, kırk gündür bu çileyi ne diye çektin sen, neyi reddettiğinin farkında mısın?

Güldü aşık çoban gözleriyle ihtiyar bilgeyi arayarak: – A dostum, dedi, ben kırk gün padişahın kızı için Allah dedim, Allah padişahla vezirlerini ayağıma getirdi.

Ya bir de Allah için Allah deseydim…

Satır Arası Hikayeler, Serdar TuncerSatır Arası Hikayeler, Serdar Tuncer
Esranur Kırbaş, Üç Işık'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mirzabeyoğlu, kıymetli ve oldukça zeki bir mütefekkirdir. 28 Şubat zulmünden uzun yıllar mağduriyet çekmiştir. Üstad Necip Fazıl'ın izinden gider... Meraklısına tavsiye ederim...

Dr.B, Kaptan'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kendi döneminin önemli futbol yıldızlarından Marcel Dessailly gerçekten ilginç olan hayat hikayesini akıcı bir dille anlatmış. Dessailly soy adını alışı, Fransa'ya yerleşmesi, futbolcu olan abisine hayranlığı, yıllar geçtikçe yaşadığı yükseliş ve elit bir futbol yıldızı haline gelişi ilham alınası birçok hikayeyi içinde barındırıyor.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

18 Mart'la 24 Mart arası, "dünya ölçüsünde açlıkla savaşma haftası" ilan edilmiş. Açlıkla Savaşma Komitesi kurulmuş. Düşünüyor uzmanlar, "Açlıkla nasıl savaşılır?" diye. Sanki çaresi ortada değilmiş gibi. Açlıkla nasıl savaşılır? İnsanları doyurmakla, gereksiz yerlere para dökmemekle, milyarları havalara uçurmamakla...
Yıllar önce açlık konusunda yapılan bir açık oturumda, İngiliz yazarı Aldous Huxley şunu demişti: "Sosyal ilerleme, teknik ilerleme ile el ele yürümelidir." Teknik alanda yüzyıllar aşılıyor ama sosyal alanda yerinde sayılıyor. Uygarlık dediğimiz, teknik alanda ilerleme sadece. Yoksa gerçek uygarlık yerinde sayıyor, geriliyor hatta. O gerçek uygarlığı bir dirilttik mi, ne açlık kalır, ne korku, ne savaş!

Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 23 - Dünya Kitapları)Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 23 - Dünya Kitapları)