• Yılmaz Özdil yakın dönem Türkiye tarihinde Diyarbekir’ de ve bölgede yaşanmış acıları, ölümleri bir kere daha koyuyor okuyucunun önüne. Buna rağmen insanın Diyarbekir’ e olan özlemini korkunç derecede kamçılıyor. Amed, şehrim benim...
 • Laiklerin tepkisi, sırf imam-hatip bitirdi diye, kendini İslam'ın sahibi zannedenlere. Laiklerin tepkisi, ağzından Allah'ı, Kur'an'ı düşürmeyip elâlemin karısına sulananlara; çocuk yaştaki kızlara "nikâh" kıyanlara. Laiklerin tepkisi, cemaat evlerinde etek öpüp yaş gününde sosyete barlarında, hem de Kandil Gecesi, gizlice kadeh tokuşturanlara. Laiklerin tepkisi "dindarım" ayaklarıyla milleti dolandırıp, Kâbe manzaralı ev alanlara. Laiklerin tepkisi, bu vatanın malını mülkünü, cami bombalayan emperyalistlere peşkeş çekenlere. Laiklerin tepkisi bunlara. Düşün dinimizin yakasından kardeşim, çekin elinizi! (Hürriyet, 24 Nisan 2008)
  Yaşar Nuri Öztürk
  Sayfa 133 - Yeni Boyut Yayınları, 30. Baskı
 • Bildiğimiz konuların detaylı bir şekilde ve bir tokat misali yüzümüze vuruluşuna tanık oluyoruz. Önemli olan başkalarının da bir şeyler anlaması, zor ama imkansız değil.
 • Soner Yalçın'ın ilk okuduğum kitabı...

  İlk başlarda gayet akıcı lâkin Ergenekon olaylarını anlatırken o konuları pek bilmediğim için sıkıldım ve geçtiğim yerler oldu.Kitabın 440 sayfa olması siyasetle ilgisi olmayanların okuyacağı türden değil.Yazar bir buçuk yılını vermiş bu kitap için detaylı bilgiye ve derin araştırmalara yer vermiş.Bu kitaptan sonra da hapse girmiş demek ki kitap da birilerinin bam teline dokunmuş.

  Nurettin Topçu hakkındaki görüşlerine katılıyorum kendisi sağ kesimin idol alması gerektiği biridir.Hatta Necip Fazıl'dan daha önde tutulması gerekiyordu zirâ Adnan Menderes olan mektuplarından sonra bulunduğu konum zedelenmiştir.Lakin Nurettin Topçu hayattayken pek değeri bilinmemiştir.

  Cemaatler hakkında söyledikleri fikirler okunmaya değer.Öyle isimler söylemiş ki şaşırmamak elde değil.Arkadaki ülkeler, diyalog ve hoşgörü kavramının hangi ülkelerden geldiği açıkça beyan edilmiştir.


  Halil İnalcık'ın söyledikleri bilgiler kitabında yer verilmesi çok başarılı.Çünkü tarihi olayların anlatıldığı bir kitapda bu ismin olmaması büyük eksikliktir.

  Kitabında şöyle bir söylem bulunmaktadır.

  "Nezihe Araz dindardı, bir dergaha bağlıydı ama hayatı boyunca saçını örtmedi. Beş vakit namaz kılmadı, oruç tutmadı.
  Erkek meclislerinden kaçmadı. Kendini hiç ikinci sınıf görmedi. Meyhaneye gidip rakı da içti. Nesimi'den türkü de söyledi. kimsenin günlük yaşamına, hayat felsefesine karışmadı. siyasete ilgi duymadı; kendini hep partiler üstü gördü.
  Şimdi söyler misiniz Nezihe Araz kimdir?
  Nezihe Araz Türkiye'dir. "

  Ben bu düşünceye katılmıyorum çünkü gömleğin bir düğmesini yanlış iliklenmesi gerisinin de yanlış olması anlamına gelir.


  Kendisini sol kesimin bireyi olarak belirtmiş ve yeri geldiğinde kendi kesimini eleştirmekten geri kalmamış.
  Eleştiri de bulunması güzel lâkin, kendisini bir yazar olarak kalıplara sokması,bence doğru bir durum değil çünkü bir kalıba girdiğinde o kesimdeki bir kimse yanlış bir eylem yapıyor ve bu eylem size de atfediliyor.

  Eee yani siz solcular zamanında böyle yapmadınız mı?

  Diye bir soruyla muhatap olursa ya sol kesimin yanlış olduğunu söylemek zorunda kalacak ya da yanlış bir durumu koruma durumunda bulunacak.

  Bu nedenle kendini bir kalıba sokması özgür kalemini kısıtlar.

  Türban hakkındaki söylemlerine katılmıyorum.Başörtüsünü İslâm ile bağdaştırmamış ve takılmasını gerekli bulmamıştır hatta başörtüsünün bizi Araplaştırdığını düşünmektedir.
  Katılmıyorum.

  İşte bu düşünceler beni korkutuyor.Yazar kendisini sol kesim olarak betimliyor ve başörtüsüne karşı ön yargıları var.

  Eğer birgün güç sol kesime geçerse tesettürlü kesim yine üçüncü sınıf insan olmaya zorlanacak ilkel düşünceler silsilesi...

  Sağ kesimi,sosyalizm ve komünizmle barıştırmaya çalışmış hatta Üstad'ın birkaç sözünü de araya atmış, güzel bir tez olmuş ama İslâm başlı başına kendi başına bir ideolojidir başka bir ideolojiye gerek yoktur.

  Kısacası bana göre tek yol İslâm!.

  Kendisini Yılmaz Özdil'in kalemine benzetmişler kabul etmiyorum çünkü Soner Yalçın eleştiriye daha açık ve sağ kesime karşı daha ılımlı,ayrıca yazdığı kitapta ayrıntılara yer verilmiş ve inceleyerek daha derin bir kitap yazdığı belli.

  Kitabın 179. sayfasında
  "Her fırsatta Yahudi düşmanlığı yapıyorlar.
  Yahudi malı almak kesinlikle günah diyecekler neredeyse..."diye bir cümle kullanmış ve biraz daha alt satırlarda da dincilerin cahil olduğunu ve Kur'an'ı bile okumadığını söylemiştir.Bende aynı eleştiriyi yazara yapmak istiyorum çünkü Kuran'da Maide Süresi 51.Ayette açık bir ifadeyle Yahudilerle dost olunmaması konusunda uyarmıştır.
  Ayrıca eleştirisini de haklı buluyorum biz sadece sağ-sol olarak değil, millet olarak az okuyoruz.

  Kitap entelektüel bir kitap kokain kullanan ünlülerden,ruh çağıran gazetecileri, şairlerin evlat ve aşk acılarına, yeşil gladyodan, Amerikanın yetiştirdiği polislere kadar bir çok derleme mevcut.

  Katıldığım yerler oldu-olmadı orası tartışılır bir konu lâkin okunması gereken bir kitap,hatta korsanını almayın orijinalini alın.

  Esenlikle kalın .İyi günler :)
 • Yılmaz Özdil'in okduğum ilk kitabıydı.. Kadın'dan başlamak istedim, kitabı bitirince diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. Kalemi çok sivri Yılmaz Özdil'in, ama o sivri ucunu öyle bir yere batırıyor ki, helal olsun be diyorsun.
  Kitabı okurken insan olanın canının yanmaması mümkün değil, bazı yerlerde boğazım düğüm düğüm oldu, bazı yerlerde dayanamadım ağladım, bazı yerlerde gururlandım, gıpta ettim, hayranlık duydum ve okurken çoğunlukla tüylerim hep diken diken oldu... Çünkü yazılanlar gerçek hem de benim güzel ülkemin iç acıtan gerçekleri.. Kitaptan çıkardığım net özet şu : Bu ülkede kadın, çocuk ve ağaç olmak zor hem de çok zor....
 • Halbuki, ömründe bi kere olsun dağıtmadan, nasıl toparlanır ki insan?
  Yılmaz Özdil
  Sayfa 306 - Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Yılmaz Özdil'in seçme yazılarından oluşan biyografik özellikli bu kitabı okudukça, Atatürk'ün " En büyük eserim" diye bahsettiği Cumhuriyet'in kazanımları olan ve bu kazanımların savunucusu konumundaki pek çok ismin yaşamı ele alınıyor. Özellikle "Ergenekon" ve "Balyoz" gibi "Yüzyılın İftirası Davalar" da hakları yenen ve sindirilmeye çalışan pek çok subayın hikayesini okuyun derim. Bu noktada bir konuya ilişkin olarak da şunu belirteyim, "Adam" ı inceledikten sonra, geçen zamanla birlikte kaybettiğimiz birçok değeri de bulmak ve bu değerleri hatırlayıp artık günümüz koşullarında neden bu değerlere sahip olmadığımızı düşünmemek elde değil.