1000Kitap Logosu
KAaaaaaAN
TAKİP ET
KAaaaaaAN
@ykkq
İBT Cahil, ölünce erecek.
hü/aü
3 Aralık 2002
2505 okur puanı
24 Tem 2019 tarihinde katıldı.
438
Kitap
16
İnceleme
5bin
Alıntı
14
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
KAaaaaaAN
tekrar paylaştı.
Fuzuli
Bende Mecnûndan füzûn âşıklık isti‘dâdı var Âşık-ı sâdık menem Mecnûnun ancak adı var N’ola kan dökmekde mâhir olsa çeşmim merdümü Nutfe-i Kâbildürür gamzen gibi üstâdı var Kıl tefâhür kim senin hem var ben tek âşıkın Leylînin Mecnûnu Şîrînin eğer Ferhâdı var Ehl-i temkînem beni benzetme ey gül bülbüle Derde sabrı yok anın her lahza bin feryâdı var Öyle bed-hâlem ki ahvâlim görende şâd olur Her kimin kim devr cevrinden dil-i nâşâdı var Gezme ey gönlüm kuşu gâfil fezâ-yı aşkda Kim bu sahrânın güzer-gehlerde çok sayyâdı var Ey FUZÛLÎ aşk men‘in kılma nâsihten kabûl Akl tedbîridir ol sanma ki bir bünyâdı var       
1
1
Söylenen “seviyorum”, “seviyorsun” sözleri Günlerle, çığlıklarla, tuzla ve eski ayla Sürüp gitsin bu örgü, ki çözülmesin asla. Çünkü sessizliğime katılan inatların, Ürperen ette morluk, iz bile bırakmadan Bir ölümün içinde kaybolup gidecekler.
Federico Garcia Lorca
Sayfa 653 - Varlık Şiir | Karanlık Aşkın Sone’leri
1
Bilemezsin ben nice sevmişim seni, nice Çünkü düşler içinde bende uyuyorsun sen Gözlerim yaşla dolu, taşıyorum seni ben Çelik bir ses koşturup işliyor yüreğime. Yıldızları ürküten, teni ürperten yasa Nasıl delip geçiyor şu ölü varlığımı Issırırken ruhunun ağır kanatlarını Arzu, karmakarışık sözleriyle, tavrıyla. Altlarında hareli, yeşil yeleli atlar, Seni diri ve beni ölü görsünler diye Bak nasıl bahçemize sıçrayıp atladılar. Uyumana bak benim güzelim, oy hayatım Çevrede kıskanç gözler pusuya yatmış iken Duy, nasıl kemanlarda kırılmaktadır kanım.
Federico Garcia Lorca
Sayfa 652 - Varlık Şiir | Karanlık Aşkın Sone’leri
3