1000Kitap Logosu

Yobaz

Müminler ile dalga geçmenin cezası dünyada küfür, ahirette cehennemdir. Bir Müslüman kadına örtüsünden dolayı yarasa, böcek diyen, bir Müslüman erkeğe; içki içmediği, zina etmediği için aptal diyen, hacca gittiği için Arap yalakası diye hakaret eden, namaz kıldığı için yobaz diyen, İslam'ın hükümlerine inandığı için gerici diyen herkes bu ayete dahildir. Bismillahirrahmanirrahim ‎بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم "Bunun nedeni şudur: Çünkü siz ALLAH'ın ayetlerini alay konusu edindiniz; dünya hayatı da sizi aldattı." Böylece ne ordan (ateşten) çıkarılırlar, ne (ALLAH'tan) hoşnutluk dilekleri kabul edilir. (Casiye Suresi, 35. ayet)
Ebrar SÜMER
bir alıntı ekledi.
Ülkemizde cahil yobaz olduğu kadar, okumuş/aydın yobazda vardır. Cahil yobaz, kendi ailesinden ve çevresinden gelen inanışları hiçbir eleştiriden geçirmeden kabul eder. Okumuş yobaz, belirli bir düşünüş biçimini, ideolojiyi eleştirisiz kabul eder ve onun ötesinde hiçbir düşünceyle ilgilenmez. Bunlar tek yolcudur.
3
Dilsiz olan lal olur Araplara küfür edemem H.z Ali nin hatrı vardır Arapcaya kötü demem Kuran ın hatırı vardır Peygambere arap diyemem H.z hüseyinin dedesi olur H.z hasanı ayıramam peygamberin kızının hatrı vardır Düldüle at diyemem Yiğidi taşıyana ayıp olur Kendimi üstün göremem Kıtmire karşı ayıp olur Ebabile kuş diyemem Allahın askerinie iftira olur Katir sürüsüne güçlü diyemem Peygamberi koruyan örümceye ayıp olur ALLAH ın ayetini inkar edemem Bu kafirliğin kendisi olur ALLAHA devlete karışma diyemem Yoktan yaradana kibirlilik olur ALLAH ın peygamberi h.z isaya ALLAH ın oğlu diyemem Bu büyük bir iftira olur ALLAH dost edinme dediğini dost etmen Bu ALLAH ın emrine karşı olur ALLAH ın yarattığıyla alay edemem Bu ALLAH ha saygısızlık olur Kalpllerin özünü ALLAH bilir Şah damarımdan yakın olan bilir Kafiri güçlü görende yürekmi olur Kafire övgü dizende gururmu olur Kafirden medet umandan onurmu olur Kafirden yardım dileyenden Bu millete hayrımı olur Gözündeki zinayı güzmü etti sanır Dilindeki küfrü dilmi etti sanır Kulağının duyduğunu kulakmı sanır Etten kemikten olan kendini ne sanır Yemeği pişirmeden yemekmi olur Un olmadan hamurmu olur Fırında pişmeden ekmekmi olur Besmelesiz başlayanda şükürmü olur Halkın ırzına bakanın ırzımı olur Baksın diye soyunanda namusmu olur Gözünü sakınmayanda edepmi olur Nefsine zincir vurmay na cehennem hak olur Düşmana benzeyende şerefmi olur Düşmanla bir olup imanmı vurur ALLAH ın düşmanından dostmu olur Halkla bağtıl gardaşmı olur Hakla bağtıl yan yanamı durur Putkara boyun eyenin şanımı olur ALLAH için giyinenden yobaz'mı olur Müslümanı mana yap islamı vur serkan gümüşçi
KAaaaaaAN
bir alıntı ekledi.
Türkiye'de yobaz diye ona buna çatanlar, elâlemin takkesine, başörtüsüne çatanlar yobaz arıyorlarsa önce bir Batıya baksınlar. Batı yobaz doludur. Ama Yale Üniversitesi'nde musevi öğrenciler yahudi takkesiyle gelirdi okula. Sıkıysa birisi desin ki dini simgeyle gelemezsin; ortalık birbirine girer, onu diyen mahvolur, hapse bile girer. Elâlemin dinine, kıyafetine ne karışıyorsun, ayıp değil mi? Yani hiç bir tarafı tuttuğum için söylemiyorum, dünyanın hiçbir yerinde hatta komünist ülkelerde bile böyle şey olmaz. Bakın ben size misâl vereyim, komünizm zamanında bile Kazakistan gibi ülkelerde bir ziyafet oluyor, Kazak bakanlar falân geliyor, her yemekten sonra dua ediliyor kardeşim, “Allahû Ekber” deniliyor. Bazı dekanlar Yesevi takkesiyle okula geliyorlar. Kimse bunu ayıplamıyor, engellemiyor. Bizdeki kadar ruhsuz, maneviyatsız, dinsiz bir şey dünyanın hiçbir yerinde görmedim. Şimdi bunu ilericilik diye yapanlar sahtekârdırlar, bunların ilericilikle hiçbir alâkası yoktur. Bunları yapmalarının bir tek gayesi vardır. O da Batı burada iki şey istedi. Bir Türk lafı istemiyor dolayısıyla Türkçeyi istemiyor. İki Müslümanlık istemiyor. Çünkü Müslümanlık artı Türklük olursa o millete herkes gelip de kafasına vura vura birçok şeyi yaptıramaz. O ülkeyi ahmak bir pazar yeri haline getirip sömüremez. Çünkü insanlarda bir kimlik duygusu olur. Bir tarih duygusu olur, kendi başına kendi işini yapmaya kalkar. Batı bunu istemez.
Oktay Sinanoğlu
Sayfa 383 - Otopsi Yayınları, 19. Basım/Kasım 2004
2