ASLI, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Yoksa her şey ben olmadığım zaman, benim olmadığım yerlerde mi oluyordu?

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)
ASLI, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Tam beni düşünmesini istediğim zaman beni düşünürdü.

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları)
Ferhat Gören, Anayurt Oteli'yi inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir kitap. Yusuf Atılgan'ın tüm kitaplarını severek okudum. Aylak Adam bir tık daha önde benim için. Yusuf Atılganı ilk defa bu kitapla okuyacaksanız tavsiye etmiyorum. Ben ilk Aylak Adamı tercih ederdim. Genel olarak güzel ama bence yazara başlangıç kitabı değil.

Esra nur, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Yaşamanın amacı alışkanlıktı, rahatlıktı. Çoğunluk çabadan, yenilikten korkuyordu.

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
Noir, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf Atılgan. "İç insan"ı her şeyin üzerinde tutan Tanpınar ile "iç" denen, "iç dünya" denen bölgenin de bir dıştan, bir yoksunluktan yapılmış olabileceğini hissettiren Atılgan.

Yer Değiştiren Gölge, Nurdan GürbilekYer Değiştiren Gölge, Nurdan Gürbilek
Yasin, Aylak Adam'ı inceledi.
 15 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

Okurken ilk 20 sayfasında kitabın tarzına alışamadım sonrasında ise alışıyorsunuz! Kitabın dili: yalın,anlaşılır.
Yoruculuk seviyesi:neredeyse yok!
Kitap; bir karakterin kafasının içinde düşüncelerini,sezgilerini,yaptıklarını sansürsüz bir biçimde gözler önüne seriyor.
1959 yılında yazılmış ve bana "acaba o yıllarda bizim edebiyat tarihimizde böyle sansürsüz eser var mıydı?" sorusunu sordurdu. (Bilen varsa yorum bırakırsa memnun olurum.) Kitabın bu yönden ilkler arasında olmasını önemli buluyorum.
Kitap aslında bizim hergün karşılaşabileceğimiz durumları (bankalarda sıra beklemek,otobüslerde tıklım tıklım gitmek vs),ilişkilerimizi,öfkelerimizi,aldalıcı yönlerimizi, birilerini etkilerken kullandığımız sahte davranışlarımızı, kıskançlıklarımızı,korkularla hayatlarımıza yönler verme telaşımızı, birilerinin arkasından dedikodu yapmalarımızı, alışkanlıkla-rahat olmayı irdeleten ya da kısaca insan psikolojisini irdeleten bir eser.
Yazar irdeletmek istediği konulara 25-30 uncu sayfalardan somut olarak başlıyor ve kitapta bir yerden sonra karakterin hikayesi oluşuyor ve oradaki irdelemeleri de bize bırakıyor. Bunu da insanların alışkanlıklarına karşı dururak sonrasında kendinde de - ne kadar "alışkanlık" olgusuna karşı dursa da - oluşan alışkanlıklarını fark edip kendisini değiştirmeye çalışmasında gözlemliyoruz.Karakter - Bay C - sıradan olmak istemiyor ama onu da hayat her insan gibi genel geçer şeylerle sınıyor, dolayısıyla insanlar alışkanlığa,sıradanlığa meyilli olmak durumunda kalıyor. Bay C bunu bilmesine rağmen kendi kendine mücadele veriyor.
Kitabın konusu,anlaşılırlığı gayet güzel fakat kitapta beni çekmeyen yönleri var Okurken çokça sıkıldığım yerleri oldu.Bundan dolayı 4 puan verdim.
Her yazarın tarzı olduğu gibi her okurun da tarzı olduğunu düşündüğüm için okuyup okumamak sizin tarzınıza kalmış.
-------------------SPOILLER İÇERİR-----------------------
1)Kitabın beni düşündürten bir yanı şu; kitabın başından sonuna kadar C'nin parasının çok olması ve para probleminin hiç olmamasına rağmen mutlu olamıyor çünkü aradığı birşeyler var ve bunu parasını kullansa da çözemiyor.Demek ki paranın da çözemediği,mutlu edemediği şeyler var ve hayatta herşey para değil hayat bir arayış,hedef, amaç uğruna yaşayış mesajı alıyoruz kitaptan.