Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm IV - Mantarlara Çıkan Kestirme Yol
"Çok tehlikeli olacak Sam. Daha şimdiden tehlikeli zaten. Büyük bir ihtimalle ikimiz de geri dönemeyeceğiz."
"Eğer siz geri dönmezseniz beyim, ben de dönmem, ona şüphe yok," dedi Sam. "Sakın ola onu bırakma!, dediler bana. Bırakmak mı!, dedim. Hiç niyetim yok. Aya bile tırmansa onunla birlikte gideceğim; hele o Kara Süvariler'in biri onu durdurmaya çalışsın, karşısında Sam Gamgee'yi bulur, dedim. Onlar da güldü."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 115 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 115 - Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 Dün 18:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm III - Üç Kafadar
"İyi ama cesareti ben nereden bulacağım?" diye sordu Frodo. "Benim esas ihtiyacım olan o."
"Cesaret hiç beklenmedik yerlerden çıkar," dedi Gildor. Ümidini yitirme! Şimdi uyu!

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 112)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 112)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
Dün 18:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm III - Üç Kafadar
"Elfler iyice düşünmeden nasihat vermez pek; çünkü nasihat, bir bilgeden bir bilgeye verilecek olsa dahi tehlikeli bir armağandır ve her yol kötüye çıkabilir."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 112 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 112 - Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
Dün 18:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm III - Üç Kafadar
Sam, o gece, hafızasında yaşamının en önemli olaylarından biri olarak kaldığı halde, neler hissettiğini hiçbir zaman ne kelimlerle anlatabildi ne de kendi kendine net olarak hayalinde canlandırabildi. En fazla şöyle diyebiliyordu: "Yani efendim, öyle elma yetiştirsem bahçıvanın hası sayardım kendimi. Ama asıl içime işleyen şarkılarıydı, bilmem anlatabildim mi."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 110 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 110 - Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
Dün 18:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm III - Üç Kafadar
Ateş al al yanar ocakta,
Döşek serili damın altında;
Ama yorulmadık daha
Köşeyi dönünce belki bir ağaç
Dimdik duran bir taş ya da
Kimse görmez bizden başka.
Ağaç, çiçek, ot ve yaprak,
Geçsin bırak! Geçsin bırak!
Dağlar, sular, altında göğün
Geç yanlarından!Geç yanlarından!

Köşeyi dönünce bekler mi bizi
Yeni bir yol ya da bir kapı, gizli
Ve şimdi bakmadan geçip gitsek de
Olur ya, yarın yine geliriz bu yöne
Yüzümüz Ay'a veya Güneş'e çevrili
O gizli yolu bulabiliriz belki.
Elma, diken, ceviz, çakal eriği
Bırak gitsin! Bırak gitsin!
Kum, taş, göl ve dere
Selametle! Selametle!

Evimiz arkada, önümüzde dünya,
Yürünecek ne çok yol var daha,
Gecenin kıyısına doğru, gölgeler içinden
Tüm yıldızlar yanana dek yeniden
Sonra ardımızda dünya, önümüzde evimiz,
Dolaşıp yine evimize, yatağımıza döneceğiz.
Sis, alacakaranlık, bulut ve gölge
Solacak ileride! Solacak ileride!
Et, ekmek, ateş ve lamba
Sonra yatağa! Sonra yatağa

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 104 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 104 - Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 Dün 17:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm III - Üç Kafadar
Tekrar patikaya çıktıklarında etraf alacakaranlık olmuştu. Batı rüzgârı dalların arasında iç çekiyordu. Yapraklar fısıldaşmaktaydı. Birazdan yol, sakin ama aralıksız bir tempoyla akşam karanlığına gömülmeye başladı. Önlerinde, kararmakta olan Doğu'da, ağaçların üzerinden bir yıldız belirdi. Morallerini yüksek tutabilmek için yan yana ve uygun adım yürüyorlardı. Bir süre sonra yıldızlar daha da yoğunlaşıp daha bir parladıkça,üzerlerindeki huzursuzluktan kurtuldular ve artık nal sesleri beklemekten vazgeçtiler. Alçak sesle şarkı mırıldanmaya başladılar; hobbitlerin âdetidir bu, yürüyüşlerde, özellikle de gece eve doğru yaklaşırken, bir şarkı tuttururlar. Çoğu hobbit akşam yemeği veya yatma şarkısı söyler; ama bu hobbitler (gerçi içinde, elbette ki, hem akşam yemeği hem de uyku bahsi geçen) bir yürüyüş şarkısı mırıldanıyordu.Sözlerini Bilbo Baggins yazıp dağlar kadar eski bir melodiye oturtmuştu ve Su Vadisi'ndeki patikalarda yürüyüp Macera'dan söz ederlerken Frodo'ya öğretmişti.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 103)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 103)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
Dün 10:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm III - Üç Kafadar
'Kapıdan çıkmak tehlikeli iştir Frodo,' derdi. 'Yola adımını atarsın ve eğer ayağını sağlam tutmazsan nereye sürükleneceğin belli olmaz.'

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99 - Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
17 Mar 20:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm II - Geçmişin Gölgesi
"Fakat bende bu söylediklerinden çok az var! Sen hem bilgesin, hem de güçlü. Yüzük'ü sen alsan olmaz mı?"
"Hayır!" diye bağırdı Gandalf ayağa fırlayarak. "O güçle beraber gücüm çok büyük, çok korkunç bir hal alır. Ve Yüzük benim üzerimde daha da büyük ve ölümcül bir güç kazanır." Gözleri çakmaklandı, yüzü içten gelen bir ateşle parladı. "Aklımı çelme! Çünkü Karanlıklar Efendisi gibi olmak istemiyorum. Halbuki acıdığım için, zayıfa acıdığım ve iyilik yoluna güç istediğim için yüreğime girebilir Yüzük. Çelme aklımı! Kullanmadan, emniyette tutmak için olsa bile, almaya cesaret edemem. Onu kullanma arzusuna karşı koyamam çünkü. Ona o kadar ihtiyacım olacak ki. Önümde çok büyük tehlikeler uzanmakta."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 85 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 85 - Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
17 Mar 20:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm II - Geçmişin Gölgesi
"Onu gerçekten yok etmek istiyorum!" diye bağırdı Frodo. "Ya da, yani, yok edilmesini istiyorum. Ben tehlikeli maceralar için yaratılmamışım. Yüzüğü hiç görmemiş olmayı dilerdim! Neden bana geldi? Neden ben seçildim?
"Böyle sorulara cevap vermek mümkün değildir," dedi Gandalf." Başkalarının sahip olmadığı, sadece sende olan marifetlerden kaynaklanmadığına emin olabilirsin: En azından güç ve bilgelikten dolayı olmadığına şüphe yok. Fakat sen seçildin ve o yüzden de sahip olduğun tüm gücü, yürekliliği ve aklı kullanmalısın."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 85 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 85 - Metis Yayınları)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
17 Mar 20:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm II - Geçmişin Gölgesi
"Seni anlayamıyorum.Yani, yaptığı bütün o korkunç şeylerden sonra elflerle birlikte onu sağ bıraktığınızı mı söylemeye çalışıyorsun? En azından şimdi orklar kadar kötü biri o ve düşmandan başka bir şey değil. Ölümü hak ediyor."
"Hak ediyormuş! Belki hak ediyordur. Yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor. Ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde öyle hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme.Çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 83 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 83 - Metis Yayınları)