Senin için çok ağlamıştım,
Zamanında.
İçten içe, sesli, sessiz,
Kimseler görmedi, duymadı.
Görmesinler, duymasınlarda.
Artık ağlamıyorum,
Acı acı,
Gülümsüyorum...

Birkul

Yusuf İslam, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Merhum Sultan Selim zamanında bir gün çavuşla kâtip çekişirler, konu merhum Sultan Selim Han'a bildirildiğinde «Kâtibin önde gelmesi lazımdır. O saltanatın, devletin gizli işlerine bakar. Çavuş ise, açık olan, herkesçe bilinen şeylere hizmet eder» diye buyurmuşlardır.

Asafname, Lütfi Paşa (Sayfa 19)Asafname, Lütfi Paşa (Sayfa 19)
Yusuf İslam, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Padişahla veziriazam arasında sırları değil dışardan olanlar diğer vezirler bile bilmemelidir. Bir defasında, sultanların adalet, savaş ve cömertlikte en seçkini ve saltanat meydanının önde gelen aslanı, merhum Sultan Selim'in saltanatı zamanında maldefterdarı iken, akıl ve anlayışına güvenildiği ve itimat edildiği için padişahın himmetiyle, kendisine veziriazamlık verilen, merhum Pirî Paşa, gizli bir konuyu görüşmek için, ikindi vaktinde padişaha vardığında, o mübarek ve neşeli vakitte, padişah ile uzun bir vakit görüşmüştü. Vezirlerden Mesih Paşa, «Divan'da dün ne söyleştiniz?» diye sorduğu için, Pirî Paşa bu isteği reddedip, onun makamdan azlini
padişaha sunmuş, birçok aracıların ricasıyla bu vartadan Mesih Paşa güçlükle kurtulmuştur.

Asafname, Lütfi Paşa (Sayfa 13)Asafname, Lütfi Paşa (Sayfa 13)

Bel’am; Hz. Mûsâ (a.s.) zamanında yaşamış ve sonradan irtidat etmiş olan ilim adamıdır. Günümüzdeki bel'amlarda güzelce anlatılmış. Allah'ın ayetlerini gizleyen, cihad, tevhid gibi konuları anlatmayan, fıkhı konuları ballandıra ballandıra anlatan hocalara atıfta bulunuyor. okunmasını tavsiyte ederim.

Kaan Çeribaş, Ay'a Yolculuk'u inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Jules Verne, hayal gücünün sınırlarını zorlayan çaginin ilerisi bir yazar. Onun zamanında imkansız ve çocuksu hayal gibi görülen şeyleri hikayelestiren usta bir yazar.
Bu kitabında da insanlık tarihinin önemli adimlarindan biri olan Ay'a yolculuk'u hikayelestirmistir. Zevkle okunasi bir kitaptir Jules Verne'nin diğer kitaplari gibi.

Emin, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

-"Utanma duygusunun nerede olduğunu sor."
ikisi konuştular.-"Savaştayiz, diyor. Savaşta utanma olmazmiş."
"-Yanildiğini soyle .Savaş onuru ortadan kaldiramaz. Tam tersine ,bariş zamaninda çok daha fazla onu gerektirir."

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 118 - Everest)Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 118 - Everest)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

‘Modern toplumların karakteristik özelliklerinden olan ‘eleştiriye karşı hoşgörü’ bugünkü haliyle, kampinglere benzetilebilir. Kampingler, bir karavanı olan ve konaklama ücretini karşılayacak parası olan herkese açıktır. Yolcular gelir, yolcular gider; yeterince büyük bir park alanı, yeterli sayıda elektrik prizi ve su olduğu, komşu karavancılar gürültü yapmadığı, portatif televizyonlarının veya dinledikleri müziğin sesini hava karardıktan sonra fazla açmadıkları müddetçe kimse o kamp yerinin nasıl işletildiğiyle ilgilenmez. Sürücüler arabalarına bağladıkları ve orada kalacakları ‘kısa’ süre içinde ihtiyaçları olacak her türlü araç gereçle donatılmış evlerini yanlarında getirirler. Her bir sürücünün kendi yolculuk planı ve zaman çizelgesi vardır. Bütün sürücüler kamping yöneticilerinden, kendilerini rahat bırakmalarından ve ortalıkta fazla dolaşmamalarından fazla bir şey istemezler ama bu onlar için çok önemlidir. Bunun karşılığında idarecilerin yetkilerine karşı çıkmayacaklarını ve konaklama vs. ücretlerini zamanında ödeyeceklerini taahhüt ederler. Madem para ödüyorlar, istekleri de olacaktır. Kendilerine vaat edilen hizmetler konusunda oldukça katı ve tavizsiz olabilirlerken, kendilerine karışılmamasını, rahatsız edilmemeyi isterler ve aksi durumlarda öfkelenirler. Bazı durumlarda daha iyi hizmet almak için seslerini yükseltebilir, taleplerini yeterince gürültülü, kararlı ve açık bir şekilde dile getirirlerse istediklerini elde edebilirler de. Karavan sahipleri paralarının karşılığını alamadıklarını veya vaatlerin tutulmadığını düşünürlerse şikâyet edebilir ve paralarının iadesini talep edebilirler -fakat hiçbirinin aklına kampingin işletme felsefesini sorgulamak ve bir çözüm yolu bulmaya çalışmak gelmediği gibi kimse yönetimi üstlenmek istemez. En fazla, bir daha oraya gitmemeye ve orayı kimseye tavsiye etmemeye karar verirler. Zamanı gelip oradan ayrıldıklarında kamp yeri onlar gelmeden önceki haline geri döner; giden gitmiştir, yeni gelecek kampçılar beklenmektedir. Kimi zaman aynı şikâyetler farklı kampçılardan gelir; bu durumda sunulan hizmetler, ileride başka şikâyetler gelmesin diye yeniden düzenlenebilir.
Akışkan modernite çağında toplumun eleştiriye karşı hoşgörüsü yukarıdaki kamping örneğine uygun bir çizgi izler.’

Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 52 - Can Yayınları, 2.baskı, 2017.)Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 52 - Can Yayınları, 2.baskı, 2017.)

bazen gitmeli; kendinden ne kadar uzağa gidebiliyorsan o kadar uzağa.. nerede bu kendimin "çok uzakları".. tam zamanında gitmeli; yormadan.. sonsuz değilim..

#mixer